Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2109

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Historická rubrika

88 rokov FIDE a oslavy Medzinárodného dňa šachu

Stanislav Pavlovič | July 20, 2012 – 15:24Reagovalo 0 ľudí | 354 prečítaní
88 rokov FIDE a oslavy Medzinárodného dňa šachu

FIDE dnes jestvuje presne 88 rokov. 20 Júl je tiež Medzinárodným dňom šachu od roku 1964.

Federácia bola založená 20. júla 1924. Plány na založenie šachovej federácie boli prezentované už roku 1914, o desať rokov skorej. Iniciatíva vzišla z ruského Petrohradu, ale vypuknutie Prvej svetovej vojny zastavila akékoľvek pokusy o založenie podobnej organizácie.

Samotné FIDE založili až v roku 1924 v Paríži. Prišlo k tomu v spojitosti s 8. Olympijskými hrami v Paríži toho istého roku. Samotná skratka FIDE pochádza z francúzštiny a znamená Fédération Internationale des Échecs , teda Medzinárodná federácia šachu. V prvých rokoch bola FIDE podfinancovaná a nemala temer žiadne kompetencie.

Odvtedy sa federácia rozrástla na vedúcu organizáciu svetového šachového diania. Organizuje Majstrovstvá sveta, Šachovú olympiádu a zastrešuje 158 národných organizácií.

Dátum jej založenie, 20 júl, sa pripomína ako Medzinárodný deň šachu od roku 1964. Môžte si ho pripomenúť partiou na stránke HrajŠach.sk. :)

This post is also available in: anglicky


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 2 | Priemer: 5.00
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


× 5 = 20