Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2126

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Historická rubrika

Gargulák – moravská šachová legenda (Časť I.)

Libor Havlíček st. | January 12, 2012 – 12:52Reagovalo 0 ľudí | 434 prečítaní
Gargulák – moravská šachová legenda  (Časť I.)

Metod Gargulák (1886 – 1962) bol svojho času známy vynikajúci šachista, ktorý okrem samotného hrania šachový život aj sám organizoval. Pred prvou svetovou vojnou hral napríklad majstrovské turnaje na zjazdoch Ústrednej jednoty českých šachistov, ktorá bola založená v roku 1905 a po prvej svetovej vojne bola premenovaná na Ústrednú jednotu československých šachistov.

Bolo to práve v priebehu prvej svetovej vojny, keď sa Meto, ako si sám hovorieval a ako si nechal hovoriť, dostal do ruského zajatia. Podľa jeho vlastných písomných záznamov bol zajatcom v Novej Grebli na Ukrajine. Nakoľko bol tiež vynikajúcim huslistom, hrával tam Schopina, Paganiniho, Wieniawského. Ako zajatec pracoval v laboratóriu, kde sa vyrábali šťavy z cukru. Jeho spomienky z vojny obsahujú tiež spomienku na šachistu Rogodzinského.

Meto bol všestranný človek. V zajatí viazal knihy, založil malú hudobnú školu a vyučoval nemčinu. V Černatíne bol neskôr ustanovený ako hospodársky adjunkt, tiež sa tam naučil jazdiť na koni. Muzikant bol vynikajúci, vedel rozpisovať noty pre jednotlivých hráčov a nástroje – polky, valčíky a mazúrky. Z jeho spomienok vyplýva, že bol z Novej Grebli preložený najskôr do Černatína, v roku 1917 zasa naspäť do Novej Grebli. Vo februári 1918 sa doterajší poriadok rozpadal a tak sa Meto rozhodol odísť do Kyjeva. Veril, že v Kyjeve, ktorý bol obkľúčený Červenou armádou, svoje znalosti dokáže uplatniť.

Sám svoje znalosti zhrnul do týchto bodov: husle, chemické vedomosti v laboratóriu, vyučovanie nemčiny, vyučovanie hudby, viazanie kníh, účtovníctvo, poľský a ruský jazyk. Bol dokonca prijatý do šesťdesiatčlenného Švačkinovho orchestra, kde dostával pekný plat. Keď Rakúšania a Nemci okupovali Ukrajinu, posielal domov na Moravu vtedajšiu veľkú vzácnosť – cukor. Boli to predovšetkým šachy, s ktorými si zarábal vo Varšavskej kaviarni v Kyjeve ako šachový profesionál; dával tam bohatým mecenášom peknú nádielku v šachových partiách, ktoré hrával o 25 rubľov – a to začínal partie bez dámy, dával ju „fóra“.

Meto Gargulák tiež často publikoval. Prispieval najskôr do Časopisu československých šachistov, neskôr do Československého šachu. Často písal fejtóny a rôzne zábavné poviedky. Rôznym jeho vtipným obratom rozumejú už iba starí ľudia. Bol zberateľom šachových partií, veľa hrával v medzivojnovom období.

Gargulákov rukopis

Gargulákov rukopis

Jednou z jeho špecialít bolo zbieranie žartovného šachového materiálu, ktorý vypisoval z rôznych starých časopisov z 19. storočia, tieto následne pre seba a svojich priateľov humorne komentoval. Z jeho materiálov dnes uvádzam jednu nekomentovanú ukážku. Zachovala sa bez uvedenia mena pôvodného autora.

Názov:

 „Skalné mesto – Pevnosť mŕtvych“

Biely na ťahu remizuje.

Zobraziť riešenie »

Ako vyplýva z ukážky, Meto Gargulák sa snažil dať každej pozícii, každej úlohe či riešeniu svoj vlastný originálny názov, čo vyplývalo z jeho hlbokého klasického vzdelania a širokých všeobecných znalostí. Záverom tejto časti uvádzam, že jedným z veľkých priateľov Meta Garguláka bol Karel Opočenský (1892 – 1975), významný medzinárodný majster a medzinárodný rozhodca. Obaja patrili k známej generácii šachistov, ako bol Alster alebo Filip. Meto Gargulák však pravdepodobne najviac z nich všetkých miloval šachové vtipy, žartíky a intelektuálnu zábavu so šachom spojenú.


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 4 | Priemer: 4.75
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


8 − 2 =