Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2089

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Historická rubrika, Kuriozity

Politika, vrahovia a výsledná zábava – Časť I.

Stanislav Pavlovič | September 30, 2011 – 21:18Reagovalo 0 ľudí | 592 prečítaní
Politika, vrahovia a výsledná zábava – Časť I.

Javí sa, že politika je špinavá hra, už vo svojej podstate bez štipky humoru. Avšak, môžete sa na ňu dívať z rôznych uhlov pohľadu. V závislosti od vášho svetonázoru sa do nej môžete aktívne zapájať, zanietene či znechutene ju sledovať z pozadia, prípadne zostávať nezaujatý. Tento článok je najvhodnejší pre tých, ktorí sa radi privážnym veciam vysmejú do tváre.

Studená vojna sa stávala studenšou, temer mrzla, bez nádejí na odmäk. V roku 1980 Západ bojkotoval moskovskú Olympiádu. Ale už o dva roky skôr bol iný športový sviatok, Majstrovstvá sveta v šachu 1978, poznačený hrou mocných. Určite by to bola hanba pre celý šport, ak by to nebolo tak absurdne zábavné.

Zasadanie v chladnej atmosfére

Celý problém vyrastal z emigrácie vyzývateľa zo Sovietskeho zväzu. Červený obor nemohol tolerovať takú urážku, takže keď sa Viktor Korčnoj rozhodol vyzvať majstra sveta, Anatolija Karpova, nomenklatúra sa rozhodla: Korčnoj musí naraziť a musí naraziť tvrdo.

Prvý útok prišiel ešte predtým, než sa začali samotné majstrovstvá. Sovieti protestovali proti tomu, aby Korčnoj hral pod vlajkou Švajčiarska, krajiny, v ktorej našiel útočisko. Výsledkom bolo, že Korčnoj sa rozhodol hrať pod bielou vlajkou označenou nápisom “Bez štátu”. Šampionát, a k nemu prislúchajúca zábava, sa mohol začať.

Vyšetrovanie okuliarov a stoličky

Ako prvé Karpov napadol oponentove zrkadlové okuliare. Tvrdil, že ho odrazy oslepujú a vyvádzajú z koncentrácie. Po dlhých skúškach zo strany poroty bolo vyzývateľovi povolené nosiť ich. Korčnoj v protiútoku požadoval prinesenie vlastnej stoličky. Samozrejme, Karpov mu to nemohol dovoliť priľahko. Predtým, ako bol povolený jej presun do hracej miestnosti, musela prejsť röntgenovým vyšetrením v najbližšej nemocnici.

Korčnoj však súperovi život trošku skomplikoval – Karpov si musel vypodložiť svoje pozadie, aby sa so súperom dostali do rovnakej výšky. Odpovedal na to svojsky – na stoličke sa začal hojdať, vytrval až do šestnástej hry.

Zákon o regulácii čučoriedkového jogurtu

Ďalší incident sa odohral počas druhej hry. Znenazdania, Karpovovi na tácke priniesli pohárik fialovo sfarbeného jogurtu. Hlavnému rozhodcovi bola doručená nasledujúca noticka: “Je jasné, že rafinovane naplánovaná dodávka pokrmov jednému z hráčov počas hry, nech pochádza z ktorejkoľvek strany, môže zakódovane prenášať utajený odkaz.

Mala to byť satirická, žartovná reakcia na prazvláštne požiadavky sovietskej strany. Avšak žart nebol zo strany poroty celkom pochopený. Karpovovi bolo dovolené prijať len jedno jedlo počas hry, vždy v stabilný čas a muselo byť vopred nahlásené, či pôjde o fialovo sfarbený mliečny výrobok.

Tieto majstrovstvá sveta priniesli ešte oveľa viac bránicu namáhajúcich incidentov. Na hore spomenutých vrahov, ako i na iné podivuhodné okolnosti, sa pozrieme v druhej časti článku. A možno sa aj konečne zľahka dotkneme šachovej témy. :)

This post is also available in: anglicky


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 8 | Priemer: 5.00
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


+ 1 = 2