Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2089

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Historická rubrika

Silvester 1924

Libor Havlíček st. | December 23, 2011 – 14:49Reagovalo 0 ľudí | 455 prečítaní
Silvester 1924

Sedím osamelý pri vychladnutom krbe, stratený v neznámej cudzej krajine. Začína nový, zasa nový a iný rok. Rok 1925.“ Tak končí svoju spomienku na silvestrovský večer v Hastingse šachový majster Karol Opočenský.

Bolo to už pekných pár týždňov predtým, keď dostal pozvánku na medzinárodný šachový turnaj Hastings 1924/1925. Ešte na jeseň roku 1924 nemal peniaze ani na cestu do Anglicka. Pošťastilo sa mu však a zachránili ho redaktori Lidových novín, ktorí mu ponúkli, že môže do Hastingsu cestovať ako spravodajca tohto listu. Po obdržaní zálohy 2000 Kč rýchlo telegraficky potvrdil účasť a 23. decembra odcestoval. Vlakom na trase Praha-Paríž-Dieppe a potom cez La Manche na maličkej lodi menom Atalla. Spomienky Opočenského na cestu po mori neboli dobré, kapitán ho však svedomito neustále núkal koňakom.

Unavený vystúpil na anglický breh a tak ako nerozumel on colníkom, ani oni nepoznali v Opočenského angličtine svoju materskú reč. Zachránila ho pozvánka Hastingského šachového klubu, tej už colník rozumel. Dokonca mu našiel vlakové spojenie až do Hastingsu. Na colnici mu ponúkli posteľ a opätovne ho počastovali, teraz to však bola whisky.

Keď dorazil Opočenský okolo poludnia dňa 25. decembra do Hastingsu, zistil, že jeho miesto na majstrovskom turnaji je už obsadené. Pricestoval neskoro. Musel sa uspokojiť s účasťou v náhradnom turnaji. Hastings – kúpeľné mestečko, mal už vtedy šachovú tradíciu. Bol slávnou šachovou inštitúciou, nedotknuteľnou a tradičnou.

Silvestrovský večer strávil Opočenský v hoteli pri krbe, pozerajúc sa raz na plápolajúci oheň, raz cez gotické okná hotela von. Medzi hosťami – anglickými bielovlasými dámami, vznešenými mužmi v smokingoch a medzi novinármi boli sem tam roztrúsení šachisti – tuláci. Novinka týchto dní – rozhlasový prijímač – hral melódie z Fausta a Markétky. A v okamihu, keď dohorel oheň solídneho anglického uhlia v hotelovom krbe, napísal Opočenský úvodnú vetu tohto textu.1)

Majster Opočenský sa zúčastnil náhradného turnaja, ktorý sa hral v počte osem hráčov. V turnaji obsadil prvé miesto so ziskom 6,5 boda zo 7 partií. Druhé až štvrté miesto so ziskom 4 body obsadili: A. J. Drewitt, E. T. Jesty, J. Mac Alister. Piaty skončil s 3,5 bodmi V. H. Rutheford a nasledovali P. C. Littlejohn – 2,5 boda, R. E. Lean – 2 body a G. Wright – 1,5 boda.2)

I keď zostal majster Opočenský nakoniec na Silvestra osamotený v neznámej cudzej zemi, nový rok 1925 pre neho začal šťastlivo. Za víťazstvo v turnaji a na úhradu cestovného obdržal od usporiadateľov 20 libier. To bolo vtedy tak veľa peňazí, že Opočenský toľko ešte nikdy nemal. Preto sa rozhodol, keď sa plavil od anglických brehov, že s tak veľkým obnosom peňazí sa predsa nevráti rovno domov! Na Prahu zabudol a zamieril priamo do Paríža. To už je však iná kapitola.

Bílý: Jesty, E.

Černý: Opočenský, K.

Hastings, 1924  (B12)

Poznámka v tisku v roce 1925:

Pokud lze z hry Jestyho, který umístil se hned za Opočenským (II.-IV. cena s A. J. Drewittem a J. Mac Alisterem), usuzovati, nebyla úroveň turnaje zvláštní.

Časopis československých šachistů 1925, 59.


1) Voľne prerozprávané podľa pamäti Karola Opočenského v knihe „Nad šachovnicemi celého světa“, Praha 1960.

2) Celá tabuľka s výsledkami bola uverejnená v British Chess Magazine, 1925, s. 61. V závere článku uvedená partia pochádza aj s komentárom z Časopisu československých šachistov, 1925, s. 59. Za dodanie výsledkov tohto vianočného turnaja a okomentovanej partie ďakujem pánovi Mgr. Jánovi Kalendovskému z Brna.

 


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 5 | Priemer: 5.00
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


× 3 = 21