Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2089

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » HrajSach.sk denník

Aj majster Markoš sa niekedy vydá v ústrety matu

Marek Holeva | November 9, 2011 – 18:06Reagovalo 0 ľudí | 967 prečítaní
Aj majster Markoš sa niekedy vydá v ústrety matu

Spraviť ťah a vzápätí nečakane dostať mat nie je príliš príjemné. Možno by sa mohlo zdať, že iba začínajúci hráči sú špecialisti na prehliadanie jednoťahových matov, no aj pravidelných hráčov čas od času niečo zaslepí a prezrú prehru jedným ťahom.

Svoje by o tom vedel povedať nielen Kramnik, ktorý v roku 2006 v zápase proti Deep Fritz 10 prehliadol jednoduchý mat dámou, ale najnovšie aj Ján Markoš. V minulotýždňovej online simultánnej exhibícii hranej na HrajSach.sk potešil darovaním jednoťahovej výhry nemeckého hráča s nickom Old48.

V tejto súvislosti sa nedá nespomenúť GM Nigel Short, ktorý si v poslednej dobe rád necháva ukazovať maty. Na práve prebiehajúcich Majstrovstvách Európy družstiev sa ťah pred matom nevzdal,  Grék Mastrovasilis musel partiu ukončiť matom. Nevídaná situácia.

Priebeh spomenutých tragédií:

Táto písomnosť si primárne nechce robiť lacné posmešky z veľmajstrov. Skôr by rada zanechala nasledujúci odkaz. Pri obdržaní jednoťahového matu si my, neveľmajstri, kľudne môžeme povedať, že existujú aj horšie veci ako prehliadnutie matu. Jednou z nich je byť veľmajstrom a prehliadnuť mat.

This post is also available in: anglicky


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 9 | Priemer: 4.78
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


5 − = 0