Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2104

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Historická rubrika, Kuriozity

Politika, vrahovia a výsledná zábava – Časť II.

Stanislav Pavlovič | February 24, 2012 – 14:45Reagovalo 0 ľudí | 481 prečítaní
Politika, vrahovia a výsledná zábava – Časť II.

Od prvej časti už nejaký ten čas uplynul. Aby som bol úprimný, článok sa stratil kdesi v slabo osvetlených častiach našich myslí a v priepastiach nášho redakčného systému. Našťastie sa znenazdajky znovuobjavil a tak vám môžeme ponúknuť druhú a záverečnú časť článku.

Ako si možno spomínate, článok sa venoval nemilým, ale mimoriadne zábavným dôsledkom politky na Majstrovstvá  sveta v šachu 1978. Prvá časť sa venovala detinskému správaniu oboch zúčastnených strán – Viktora Korčnoja a Anatolija Karpova, oboch pôvodom zo ZSSR. Karpov vystupoval pod sovietskou vlajkou, Korčnoj bol označený ako “bez štátu”.

Kríza podávania rúk

Predtým než sa rozohrala ôsma partia, Karpov odmietol podať ruku Korčnojovi, zanechajúc jeho končatinu v tápavo trápnom geste. “Nikdy! Nikdy ti nepodám ruku!” zvolal. Bol to začiatok komunikačného vákua medzi obomi kohútmi. “Aspoň to Viktorovi usporí čas, ktorý by inak musel tráviť umývaním rúk v šatni,” poznamenal Raymond Keene, jeden z Korčnojových asistentov.

Konflikt myslí

Obe strany sa, okrem otravného a rušivého správania, snažili získať výhodu aj prostredníctvom nadprirodzených síl. Sovietska delegácia zahŕňala aj doktora Zuchara, psychoneurológa známeho svojím záujmom o parapsychológiu a hypnózu. Sovieti trvali na tom, že Zuchar bol psychologický poradca, ktorého hlavnou úlohou bolo sledovať Karpovove režimy práce, odpočinku, jeho spánok a náladu. Korčnoj trval na tom, že Zucharovou skutočnou úlohou bolo podkopávať jeho sústredenie. Zuchara presúvali po celom hladisku, z rady do rady, Korčnoja však neuspokojili.

Korčnoj si vrámci protiopatrení prizval dvoch členov hnutia Ananda Marga. Príslušníci Ananda Marga opisujú svoje hnutie ako praktickú filozofiu koncentrovanú na osobný rast, sociálne služby a všeobecnú obrodu spoločnosti. Iní toto hnutie nazývajú sektou. Objavili sa aj podozrenia z účasti na teroristických útokoch v Austrálii.

Nech je ako chce, dvaja americkí členovia hnutia, menovite Steven Dwyer a Victoria Shepherd, odetí v bielych a oranžových rúchach navštívili osemnástu hru. Počas štvordňovej prestávky pred devätnástou hrou sa obaja prisťahovali do hotela, v ktorom prebýval Korčnoj. Poskytovali mu rady týkajúce sa transcendentálnej meditácie.

Napokon sa ukázalo, že dvojica bola vo februári toho roku súdená Manilským súdom v súvislosti s vraždou indického diplomata. Výsledkom bolo opäť zvýšené napätie, keďže Sovieti sa, aspoň podľa vlastných vyhlásení, v prítomnosti vrahov necítili bezpečne. Organizátori sa preto rozhodli zakázať prístup na zápasy komukoľvek s kriminálnou históriou.

Trpké zakončenie

V tom roku so šachom čosi nebolo v poriadku. Samotné majstrovstvá, po mnohých tvrdých súbojoch, skončili víťazstvom Karpova. Rozčúlený Korčnoj odmietol prijať svoju porážku a niekoľko ďalších rokov strávil snahou anulovať výsledok.

This post is also available in: anglicky


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 3 | Priemer: 4.00
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


2 + = 11