Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2126

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Kuriozity, Zbierka Najčudnejších Šachových Partií Tohto Sveta

Zbierka Najčudnejších Šachových Partií Tohto Sveta: O neskúsenom pavúkovi a šťastlivej muche

movobojo | April 12, 2012 – 18:04Reagovalo 0 ľudí | 991 prečítaní
Zbierka Najčudnejších Šachových Partií Tohto Sveta: O neskúsenom pavúkovi a šťastlivej muche

Pre plnohodnotný zážitok z tejto zbierky šachových partií, musíte byť hráči a fanúšikovia hry šach. Každá šachová partia je sprevádzaná príbehom, ktorý ju opisuje a pointou, ktorá ju objasňuje (sú aj výnimky). Ak radi premýšľate, tak si po dočítaní určitých príbehov skúste opisovanú partiu najprv predstaviť, a potom porovnať svoju predstavu s predstavou z tejto zbierky.

 

O neskúsenom pavúkovi a šťastlivej muche

Raz si tak jedna čierna muška vletela do pavučiny, ktorú utkal biely pavúk v kúte medzi stenou a stropom. Nanešťastie pre pavúka, sa mohla muška pohybovať v jeho nedokonalej sieti takmer neobmedzene. Pavúk ďalej zistil, že túto malú muchu nedokáže uloviť, ani keby hýbal vláknami svojej siete. Poučil sa, a nabudúce utká pavučinu oveľa dokonalejšie.

Zobraziť priebeh a pointu »

Aj napriek početnej materiálovej prevahe, urobil biely pavúk chybu v dizajne svojej siete, a nedokáže čiernu muchu matovať. Keď sa k nej priblíži, môže ju znehybniť (pat), ale nie usmrtiť. Neuveriteľné, ale táto šachová partia neskončí inak ako remízou, aj napriek početnému materiálu a maximálnej voľnosti pohybu každej figúrky.

Nabudúce: O nevšedných šachistoch a šokujúcom prekvapení


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 8 | Priemer: 2.75
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


4 × = 8