Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2104

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Kuriozity, Zbierka Najčudnejších Šachových Partií Tohto Sveta

O nevšedných šachistoch a šokujúcom prekvapení

movobojo | April 16, 2012 – 15:40Reagovalo 0 ľudí | 1,260 prečítaní
O nevšedných šachistoch a šokujúcom prekvapení

V jednom malom štáte sa konal veľký turnaj, ktorý poctili svojou prítomnosťou už len tie najbystrejšie šachové mozgy z celej krajiny. Početné obecenstvo intelektuálov bolo samozrejmosťou, a tento turnaj dokonca vysielala káblová televízia hlavného mesta. (Iba káblovka – šach a televízia nie sú najlepší komerční kamaráti.)

Na rade bol tretí zápas, a keď si dvaja súperi sadali oproti sebe za spoločnú šachovnicu, len dva páry očí vtedy tušili, čoho budú o chvíľu svedkom. Šachisti sa zhlboka nadýchli, a pustili sa do hry. No už po druhom či treťom ťahu nebol v publiku požadovaný kľud ako zvyčajne. Diváci takéto otvorenie hry u šachových majstrov ešte nevídali, snáď len u zAčiatočníkov. Zúfalo a neveriacky sa pýtali samých seba: “Žeby šlo o nejakú novú taktiku?” Ale po nasledujúcich ťahoch bol už každý divák značne dezorientovaný, a všetci sledovali ďalší priebeh hry už len s maximálnym nepochopením.

Avšak dvaja hráči sa len ticho a pokojne venovali šachu. Nechali ľudí navôkol tápať v nevysvetliteľných úvahách o príčine, zámere a dôsledku takejto nenormálnej hry. Nech si len všetci vytvoria otázky bez odpovedí:
“Čo to tam tí dvaja stvárajú?”
“Takto sa zosmiešniť, alebo ide o nejaký hlúpy vtip?”
“Ako to len všetko skončí, a ako to vysvetlia?”

Takéto otázky vytvorili u divákov napätie, a nedočkavosť konca hry. Presne to však títo šachisti potrebovali, pretože ich šachová partia bola vlastne niečo ako detektívka, v ktorej závere malo dôjsť ku prekvapivému a šokujúcemu rozuzleniu. To čo diváci cítili teraz, bolo zatiaľ len zahrievacie kolo, pravý šok mal nastať až v posledných ťahoch hry. Šachisti nemuseli robiť nič iné, iba hrať svoju šachovú partiu. Tá bude postupovať každým ťahom nezadržateľne dopredu, a ku koncu sama za seba rozpovie svoje tajomstvo so šokujúcou príchuťou.

Nakoniec títo dvaja šachisti hru regulérne dohrali, a miestnosť preto opustili v doprovode polície…

Zobraziť partiu »

Súvisiace články


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 9 | Priemer: 3.89
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


1 × 1 =