Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2104

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Šachové správy, Zo sveta

Carlsen vs. Anand: Magnus na ceste za titulom?

Stanislav Pavlovič | November 19, 2013 – 16:59Reagovalo 0 ľudí | 1,390 prečítaní
Carlsen vs. Anand: Magnus na ceste za titulom?

V indickom meste Chennai doteraz bolo prítomné isté množstvo napätia, bolo však ťažko označiť turnaj za uspokojujúci. Chýbalo v ňom čosi, čo je základnou hodnotou každého športového zápolenia: Víťazstvá a prehry. Carlsen sa rozhodol, že je na čase rozhodnúť. Vyhral dve hry a v ďalších dvoch remizoval, čím dostal súpera na pokraj šoku.

V piatej hre magnus hral bielymi. Konečne sa objavil Magnus, akého poznáme – krok-za-krokom vytláčal súpera z pozícií na miesta, kde určite nechcel byť. Jeden čas hra sľubovala ďalšiu remízu, no to je kúzlo Magnusovho štýlu – získať čo najviac z malých príležitostí. A príležitosti sa množili pri každej Anandovej chybe.

Pozrite si partiu tu:

Ak ste sledovali šiestu partiu na oficiálnej stránke turnaja, pravdepodobne by ste postrehli, že odohrané ťahy sa len zriedka zobrazili v inej ako modrej farbe. Modrá farba naznačuje, že podľa počítačovej analýzy hráči hrajú optimálne ťahy. Počítače sa však tentoraz mýlili a Carlsen porazil úradujúceho šampióna.

Partia k nahliadnutiu:

Siedma partia nepriniesla priveľa vzrušenia. Anand opäť hral bielymi, keďže strany sa v strede turnaja vymenili, aby ani jeden z hráčov nemal výhodu hrania bielymi po oddychovom dni. Carlsen si vzal za svoju jedinú povinnosť – zostať pokojným a brániť sa Anandovej bezzubej ofenzíve. Nebola to veľmi náročná povinnosť. Anand nepreukázal premnoho iniciatívy a pred najlepšie hodnoteného hráča sveta nepostavil žiadnu výraznejšiu výzvu.

Pozrite si partiu:

Zatiaľ posledná partia trvala len 33 ťahov, o jeden viac ako predchádzajúca. Ako povedal sám Carlsen, jeho cieľom bolo nastaviť jednu-dve pasce a ak nebudú fungovať, hrať na remízu. A to bolo presne to, čo spravil.

Na turnaji sa odohrajú ešte minimálne dve partie – vo štvrtok a piatok. Pozrime sa, či Anand vstane, alebo zostane zašliapnutý v prachu.

This post is also available in: anglicky


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 4 | Priemer: 4.75
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


+ 7 = 9