Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2104

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Šachové správy

Carlsen vs. Anand: Štyri remízy v Chenai

Stanislav Pavlovič | November 15, 2013 – 14:54Reagovalo 0 ľudí | 1,462 prečítaní
Carlsen vs. Anand: Štyri remízy v Chenai

Svetové majstrovstvá v šachu 2013 sú zatiaľ veľmi vyrovnané – ešte vyrovnanejšie, než sme očakávali. Doteraz sa zahrali 4 remízy zo 4 partií. Boj medzi mladým talentom a hráčom s obrovskými skúsenosťami je tým, čím mal byť – napínavým divadlom pre divákov. Teda, ak vám nevadia remízy.

Prvá partia skončila rýchlo – po 16 ťahoch hráči nevideli mnoho príležitostí na rozvoj. Dohodli sa na remíze, čeliac hrozbe trojitého opakovania pozície. Bolo to najmä zásluhou Ananda, ktorý svižne využil možnosť remízovať s papierovo silnejším súperom. Hráči nesedeli za šachovnicami ani hodinu a pol.

Pozrite si partiu:

Aj keď sa v druhej partii odohralo viac ťahov, časovo trvala ešte kratšie. Remíza nastala po hodine a desiatich minútach. Tentokrát to nebol žiaden veľký zápas:

Tretia partia bola konečne o čosi vzrušujúcejšia. Jedným z vrcholov bola istotne časová tieseň, pod ktorú sa Carlsen dostal pred 40. ťahom. Trošku vzrušenia prinieslo i hľadisko – podujatie navštívila i legenda Garry Kasparov, ktorej sa partia badateľne pozdávala.

Pozrite si všetkých 51 ťahov partie:

V 4 kole, aspoň podľa počítačovej analýzy, hrali obaja súperi veľmi silno, len zriedka sa odchyľujúc od optimálneho ťahu. Carlsen si držal výhodu po väčšinu partie, Anand však ukázal svoje výnimočné schopnosti v obrane. Zabezpečil si 4. remízu. Určite by bolo príjemné sledovať viac partií, ako je táto.

Pre Vaše potešenie, 4. partia:

V čase písania tohto článku sa hrá už 4. partia. Turnaj dosiaľ len naberal na kvalite, takže možno očakávať napínavý zápas.

This post is also available in: anglicky


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 1 | Priemer: 5.00
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


+ 4 = 8