Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.

Šachové správy

Domov » Šachové správy

Dystro Chess Cup Slovakia 2011

Ondrej Bašták Ďurán | May 19, 2011 – 12:42Reagovalo 0 ľudí | 600 prečítaní

Občianske združenie Organizácia muskulárnych dystrofikov v Slovenskej republike zorganizovalo v termíne 4. – 8. máj 2011 prvý ročník medzinárodného šachového turnaja svalových dystrofikov pod názvom Dystro Chess cup Slovakia 2011.

Zúčastnili sa ho 16 hráči zo 6 krajín: Maďarska (4), Poľska (2), Česka (2), Slovinska (3), Srbska (3) a Slovenska (3). 12 hráči majú ochorenie svalová dystrofia, 4 ďalší sú inak telesne postihnutí.

Najväčšími favoritmi turnaja boli maďarský hráč Géza Rázsits (FIDE: 2049) a dvojica poľských hráčov Tadeusz Relidzynski (ELO: 1940) a Stanislaw Koszela (ELO: 1872). Títo traja aj potvrdili svoje kvality, keď obsadili 1. (Géza Rázsits), 3. Stanislaw Koszela a 4. (Tadeusz Relidzynski) miesto. Prekvapením turnaja bol srbský hráč Dragan Miličevič, ktorý obsadil 2. miesto a zaostal tak len o 0,5 boda za prvým Rázsitsom.

Slovenským hráčom sa nedarilo. Najlepší z nich, Marcel Dirnbach (3,5 boda, Bhlz 36,5), obsadil 12. miesto, po ňom nasleduje na 13. mieste Marián Klimčo (3,5 boda, Bhlz 35,5) a predposledný 15. František Fábry (2 body).

V kategórii svalových dystrofikov (D) získali hodnotné ceny:  1. Dragan MIličevič – tlačiareň HP + USB 16GB, 2. Stanislaw Koszela – CD prehrávač + USB 8GB a 3. Tadeusz Relidzynski – bezdrôtová myš + USB 4GB.

Kompletné výsledky uvádzame v tabuľke pod textom.

Okrem kategórie jednotlivcov sa súťažilo aj v kategórii tímov – tím tvorili najlepší dvaja hráči z danej krajiny. 1. miesto v kategórii tímov vyhralo Maďarsko, nasledovalo Srbsko a Poľsko. Slovensko obsadilo posledné 6. miesto.

Záštitu nad turnajom prevzal aj prezident IPCA (International physically disabled  chess association) Zbigniew Antoni Pilimon, ktorý sa zúčastnil turnaja ako pozorovateľ.

Hralo sa na 9 kôl švajčiarskym systémom s tempom hry 60 minút. O konečnom poradí rozhodovalo po poradí: počet výher, Buchholz, Sonneborn Berger, TPR a napokon lós.

Dejiskom turnaja bol bezbariérový penzión Slniečko, ktorý sa nachádza v rekreačnej oblasti Duchonka pri Topoľčanoch.

Všetky podstatné informácie (program turnaja, zoznam prihlásených hráčov, výsledky, fotogalériu atď) o turnaji si prosím pozrite na našom šachovom webe: www.sachomd.estranky.sk. Na tejto stránke tiež budú zverejnené všetky odohraté partie turnaja.

Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR (OMD V SR) je občianske združenie s celoslovenskou pôsobnosťou, ktorého členmi sú osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, hlavne osoby so svalovou dystrofiou a inými nervovosvalovými ochoreniami.

Generálnym partnerom turnaja je Vyšehrádsky fond.

Ďalšími partnermi sú: IPCA(Medzinárodná asociácia telesne postihnutých šachistov), EAMDA (Európska asociácia národných organizácií muskulárnych dystrofikov), Društvo distrofikov Slovenije, Penzión Slniečko.