Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2109

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Šachové správy

Európsky klubový pohár 2012: Ján Markoš na úvod víťazne, Sergei Movsesian s remízou

Kamil Mihálik | October 12, 2012 – 13:03Reagoval 1 človek | 497 prečítaní
Európsky klubový pohár 2012: Ján Markoš na úvod víťazne, Sergei Movsesian s remízou

Širšia šachová špička zamierila do najjužnejšieho izraelského mesta Eilatu, ktoré sa rozprestiera pri pobreží Červeného mora, aby zviedla tvrdé boje o európsky klubový pohár. V úvodnom kole za šachovnice zasadlo 34 tímov so šiestimi hráčmi.  Najväčším favoritom tohto podujatia je tím z Azerbajdžanu SOCAR, ktorý má na svojej súpiske viacero zvučných mien ako Teimour Radjabov (2792), Shakhriyar Mamedyarov (2748), Veselin Topalov (2751), Alexander Griščuk (2752), Gata Kamsky (2755) a z minulého roku obhajuje 2. miesto.

Slovensko reprezentujú na Európskom klubovom pohári 2012 dvaja šachisti zo Slovenska. GM Sergei Movsesian (2699) vstúpil do turnaja v drese tímu z Petrohradu, ktorý obhajuje z minulého roku titul európskeho klubového šampióna. Proti nemu sa posadil Rus Konstantin Landa. V koncovke s rovnakým materiálom ľahkých figúr (strelec + jazdec) sa nedialo veľa zaujímavého a hráči sa dohodli rýchlo na remíze po opakovaní ťahov.

GM Ján Markoš (2581), ktorý háji farby ambiciózneho českého tímu G-Team Nový Bor. Na úvod si poradil hravo s IM Norbertom Coenenom z belgickeho tímu Eynatten. Väčšiu radosť mal z tímoveho úspechu, keďže G-TEAM si poradil  s belgickým tímom 4:2 bez väčších problémov. V dnešnom kole neuvdíme ho za šachovnicou, keďže na tím z Nového Bora čaká popredný tím zo Saratova, ktorý minulý rok skončil tesne za Novým Borom na 4. mieste.

 

Mamedyarov v problémoch

Shakhriyar Mamedyarov nezvládol úvodne kolo, keď nestačil na ukrajinského veľmajstra Andreia Volokitina. Pozícia na diagrame vyzerá mierne priaznivejšie pre čierneho. Pomerne odvážny pešiak na b-stĺpci stojí pred bránami premeny, ale nemá spojené veže. Posledná rada bola slabá počas skoro celej partie. Azerbajdžanského veľmajstra nenapadlo určite, že čo si lišiak Andrei Volokitin vymyslel na neho ťahom 21.Sd8!. Týmto nečakaným úderom získal biely nečakane silnú iniciatívu. Ukrajinský šachista nezahral v ďalšom priebehu najpresnejšie a o svoju výhodu prišiel už o pár ťahov neskôr. Po 24.Dd5? partia spela k rovnováhe. Súper sa rozhodol však meniť za 2 ľahké figúry a to sa mu stalo osudným, keďže podcenil silnú hrozbu súpera. Čierneho figúry sa krčili smutne na poslednej rade a ťahom 34.g4! Volokitin pochoval definitívne snahu o akúkoľvek rozumnú protihru.

 Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 4 | Priemer: 4.00
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Diskusia (1)

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


5 × = 25