Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2104

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Šachové správy

Jubileum Nony Gaprindašvili

Slavo Furman | May 3, 2011 – 15:39Reagovalo 0 ľudí | 495 prečítaní
Jubileum Nony Gaprindašvili

Nona Gaprindašvili, legendárna sovietska a gruzínska šachová šampiónka, sa dnes 3. mája 2011 dožíva 70 rokov.

Aj náš šachový server sa pripája k zástupom gratulantov.
Nona Terentievna Gaprindašvili sa narodila 3. mája 1941. Je všeobecne pokladaná za najsilnejšiu šachistku svojej generácie. Ako 21-ročná sa stala majsterkou sveta, keď porazila v zápase o titul úradujúcu majsterku sveta Jelizavetu Bykovovú. Tento titul následne obhájila v štyroch ďalších zápasoch a bola tak šachovou kráľovnou v rokoch 1962-1978.
Z množstva jej úspechov za šachovnicou spomeňme, že s družstvom žien Sovietskeho zväzu vyhrala 11 šachových olympiád (celkovo má zo šachových olympiád 25 medailí). Pamätnou bola najmä olympiáda v roku 1986 v Dubai, kde dosiahla na svojej šachovnici výsledok 10 z 10. Je tiež päťnásobnou ženskou šampiónkou Sovietskeho zväzu.
Významné miesto v šachovej histórii jej patrí tiež preto, lebo jej bol ako prvej žene v histórii udelený mužský veľmajstrovský titul. Tiež ako prvá žena úspešne súperila s mužmi vo veľmajstrovských turnajoch (vyhrala napr. známy turnaj Hastings Challengers na prelome rokov 1963/64 a delila prvé miesto v Lone Pine v roku 1977), čím prešliapavala cestu mnohým svojím nasledovníčkam.
Je pokladaná za zakladateľku gruzínskej ženskej šachovej školy, ktorá dodnes patrí medzi najsilnejšie na svete.
Ako ukážku z jej tvorby si pozrime jej slávnu partiu s Rudolfom Servatym z turnaja v Dortmunde 1974.
Nona Gaprindašvili vždy bola veľkou športovkyňou, okrem šachu hrala aj tenis, a mnohí dodnes spomínajú na stretnutia s ňou za biliardovým stolom, kde ukazovala nemenšie majstrovstvo ako za šachovnicou.
Jej nehasnúcu lásku ku kráľovskej hre a jej veľké skúsenosti a majstrovstvo za šachovnicou možno obdivovať dodnes. Stále aktívne hrá v turnajoch a medzi jej ostatné úspechy patrí napríklad titul seniorskej majsterky sveta v roku 2009 v talianskom Condino.
“Nona Terentievna, želáme Vám pevné zdravie do ďalších rokov a veľa úspechov.”

Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 2 | Priemer: 4.50
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


7 + 5 =