Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2126

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Šachové správy

Kazaň 2011 – Zápasy kandidátov

Slavo Furman | May 6, 2011 – 3:57Reagovalo 0 ľudí | 744 prečítaní
Kazaň 2011 – Zápasy kandidátov

V Kazani, hlavnom meste Republiky Tatarstan, ktorá je súčasťou Ruskej Federácie sa včera začala najočakávanejšia šachová udalosť tohoto roka – Zápasy kandidátov na titul majstra sveta. Osem elitných veľmajstrov, ktorí sú už dlhší čas súčasťou úzkej svetovej špičky si vo vzájomných zápasoch vyraďovacím spôsobom – cez štvrťfinále, semifinále až po posledný finálový zápas – medzi sebou vyjasní, kto sa stane súperom úradujúceho majstra sveta Višvanátana Ananda v nasledujúcom zápase o šachovú korunu, ktorý by sa mal konať v prvom polroku 2012.

O túto možnosť – hrať zápas o titul majstra sveta – budú v Kazani súperiť:

Levon Aronian (Arménsko, 2808)

Vladimir Kramnik (Rusko, 2785)

Veselin Topalov (Bulharsko, 2775)

Shakhriyar Mamedyarov (Azerbajdžán, 2772)

Alexander Griščuk (Rusko, 2747)

Teimur Radjabov (Azerbajdžán, 2746)

Gata Kamsky (USA, 2733)

Boris Gelfand (Izrael, 2733)

Prečo práve títo?

Topalov postúpil do týchto zápasov ako ostatný súper Ananda v zápase o titul majstra sveta. Kamsky ako súper Topalova z minulého finálového zápasu kandidátov. Gelfand vyhral svetový pohár v Chanty-Mansijsku 2009. Aronian a Radjabov sa kvalifikovali cez sériu turnajov Grand-Prix konaných v rokoch 2008-2009. Kramnik sa kvalifikoval ako najvyššie postavený hráč podľa FIDE ratingu. Mamedyarov cez divokú kartu krajiny usporiadateľa (keď ešte organizátorom malo byť Baku, čo sa potom muselo zmeniť, keďže sa kvalifikoval Aronian, ktorý je Armén, a vzhľadom na to, že Arménsko a Azerbajdžán sú nielen susedia ale aj úhlavní nepriatelia, kategoricky odmietol, čo i len možnosť hrať v Baku). No a nakoniec Griščuk sa kvalifikoval (ako ďalší v poradi v Grand-Prix turnajov) ako náhradník za Magnusa Carlsena, ktorý sa odmietol zúčastniť a odstúpil zo súťaže.

Ako je vidno v vyššie napísaného cesta k týmto zápasom nebola ľahká (ani pre FIDE ani pre jednotlivých hráčov), tvoril sa nový spôsob kvalifikácie kandidátov o titul majstra sveta a kompromisov muselo byť urobených nemálo. Séria turnajov Grand-Prix nevyšla FIDE podľa očakávania, viaceré turnaje boli zrušené (a narýchlo po intervencii prezidenta FIDE Iljumžinova potom hrané v Eliste či Naľčiku), čo sa nepáčilo mnohým účastníkom, ktorí následne z Grand-Prix odstúpili (napr. Magnus Carlsen či Michael Adams). Bolo tiež potrebné rešpektovať to čo mali v kontraktoch z minulého kvalifikačného cyklu dohodnuté Topalov a Kamsky. Následne tu bol presun organizácie z Baku do Kazane s tým, že v súťaži zostal hráč definovaný na divokú kartu Azerbajdžanom. No a samozrejme najciteľnejším bodom bolo a je odstúpenie Magnusa Carlsena (ktorý sa, aj napriek tomu, že nedohral Grand-Prix, samozrejme kvalifikoval do zápasov na základe ratingu a mal byť podľa pôvodneho žrebu súperom Radjabova), keďže mal výhrady k formátu akým v tomto kvalifikačnom cykle prebieha súperenie kandidátov. Napriek tomu všetkému je však treba povedať – nech už je spôsob kvalifikácie akokoľvek nedokonalý – je naozaj dobre, že tu jednotná kvalifikácia kandidátov je, a že o tom, kto vyzve na budúci rok majstra sveta, sa rozhoduje za šachovnicou.

Akým spôsobom budú zápasy kandidátov prebiehať?

Najprv sa hrajú štvrťfinálové zápasy. Vylosované dvojice tvoria:  Aronian – Griščuk (S1), Kramnik – Radjabov (S2), Topalov – Kamsky (S3) a Mamedyarov – Gelfand (S4) . V semifinále sa tretnú víťazi S1-S2 a S3-S4 a finále si následne zahrajú víťazi semifinálových duelov. To všetko v Kazani, od 05. do 27. mája 2011. V štvrťfinále a semifinále sa hrajú na štyri klasické partie (s časovou kontrolou 2hod na 40 ťahov, následne 1hod na 20 ťahov a potom 30 minút do konca partie s bonifikáciou 30 sekúnd na ťah začínajúc od 61. ťahu). Ak sa v týchto štyroch partiách nerozhodne nastupuje séria štyroch rapid partií (25minút + 30 sekund na ťah), a ak sa ani tak nerozhodne potom nasledujú mini-série z vždy dvoch blitz-partií (5 min+3 sekundy na ťah). Najviac sa môže hrať 5 týchto minisérii (teda 10 blitz partií) a ak sa ani tak nerozhodne príde na rad Armagedon, teda blitz, kde ma biely 4min a čierny 5min, 3-sekundová bonifikácia je od 61 ťahu, a na výhru čiernemu stačí remíza.

Celkovo samozrejme možno povedať, že 4 klasické partie sú veľmi málo a tak v zápasoch rastie rola istého elementu náhodnosti, keďže v rapid partiách (nehovoriac už o blitz partiách) sa môže stať doslova čokoľvek a je iste na zváženie, či je vhodné, aby sa o tom, kto bude hrať zápas o titul majstra sveta rozhodovalo v blickách. Avšak aj to je kompromis obetovaný v prospech toho aby sa podujatie nakoniec uskutočnilo. Rokovania s jednotlivými kandidátmi iste neboli pre FIDE jednoduché, a aj keď sa v kuloároch dosť hovorilo o možnosti rozdeliť podujatie na dve etapy – a tak môcť zvýšiť počet klasických partií v zápasoch na 6 resp. 8 vo finále – nakoniec sa túto možnosť nepodarilo presadiť.

Štvrťfinále sa hrá  5-8. mája, prípadný tie-break (rapid a blitz) 9. mája.

Semifinále sa hrá  12-15. mája, prípadný tie-break (rapid a blitz) 16. mája.

Finále sa hrá  19-21.  a 23-25.mája, prípadný tie-break (rapid a blitz) 26. mája.

Partie začínajú o 15:00 miestneho času (čo je 13:00 nášho stredoeurópskeho času)

Celkový cenový fond je 420 000 Euro. S toho 30 000 pre tých čo končia v štvrťfinále, 60 000 pre tých čo končia v semifinále, a 90 000 pre oboch finalistov.

Kompletné pravidlá v anglickom jazyku možno čítať na stránke FIDE.

Predvčerom (04.05.2011) večer v Kazani, sa v hoteli Karston, kde prebiehajú aj zápasy, uskutočnilo slávnostné otvorenie na ktorom sa aj žrebovalo, komu pripadnú biele figúry v prvých patriách jednotlivých zápasov. V štvrťfinále bielymi začínajú Aronian, Radjabov, Mamedyarov a Kamsky.

Všetci hráči so svojimi týmami už samozrejme naplno pracujú. Aronianovi pomáhajú jeho rodáci Gabriel Sargissian a Sergej Movsesian. Griščukovi Alexander Rjazancev, Peter Svidler a Etienne Bacrot. Kamského sekundantmi sú Emil Sutovskij a Andrej Volokitin. Gelfandovými zasa Alexander Chuzman a Maxim Rodštein. Topalov je v Kazani s Ivanom Čeparinovom a Erwinom L’Ami. Kramnik si trochu prekvapivo vybral Sergeja Karjakina a Zachara Jefimenka. Mamedyrovovi pomáhajú Elizbar Ubilava a Rauf Mamedov. No a Teimur Radjabov prišiel do Kazane len so svojim otcom a na otázku na press konferencii, či tu predsa len nemá nejakých pomocníkov, odpovedal vo svojom štýle, že nepotrebuje, aby mu pri bezprostrednej príprave niekto zavadzal.

V hotele je zdá sa všetko pripravené, patrie sa hrajú na scéne za sklom, teda hráči nevidia nikoho z hľadiska. Pred sklom sú smerom k publiku dva veľké monitory prenášajúce jednak partie no aj video na hráčov. Zdá sa, že všetci účastníci sú s podmienkami spokojní a počas prvej štvrťfinálovej partie všetko fungovalo. Niekoľko minútový výpadok internetového pripojenia v celom hoteli, ktorý aj prerušenie online prenosu partií, a ktorý sa našťastie rýchlo podarilo opraviť, akosi už patrí ku koloritu veľkých šachových podujatí.

Nakoniec tohoto úvodu – v ďalších správach z Kazane sa už budeme venovať hlavne partiám – povedzme ešte pár slov o šanciach jednotlivých kandidátov. Za hlavného favorita mnohí pokladajú Levona Aroniana. Stabilné výkony a vysoká kvalita hry, ktoré sa odzrkadlili aj v jeho ratingu môžu naozaj hovoriť o tom, že toto by mohol byť jeho cyklus.

Ďalším favoritom je samozrejme Vladimir Kramnik. Ex-majster sveta by iste rád vrátil Anandovi prehru. Pravdepodobne nikto na svete nie je tak dobre pripravený v otvoreniach ako on, a má aj oveľa viac skúsenosti so zápasmi ako ktokoľvek ďalší zo štartového poľa.

Veselin Topalov je v tomto turnaji skôr neznámou. Veľký šachista a bojovník by si – podobne ako Kramnik – rád zopakoval zápas s Anandom a zapísal sa do histórie ako majster sveta. Šance iste má, no nikto nevie v akej forme sa v súčasnosti nachádza. Po tom čo sa minulý rok oženil toho veľa nenahral, Amber mu tiež nevyšiel podľa predstáv, no podceňovať ho by mohol iba blázon.

Boris Gefland je stabilný a vždy kvalitne pripravený hráč, ktorý mnoho pracuje sa šachovnicou aj v príprave. Na sile mu možno môže dodať vedomie, že vzhľadom na vek, je toto možno jeho posledná šanca vybojovať si zápas o titul majstra sveta. Nie je to nemožné, no jeho celková výhra by sa iste pokladala za prekvapenie.

Na celkové víťazstvo Teimura Radjabova či Shakhriyara Mamedyarova by stavili asi iba ich vyhranení fanúšikovia. Prekvapení sme však už v šachovej histórii videli nemálo a obaja majú možnosť dokázať, že nepatria do najužšej svetovej špičky pre nič za nič.

Gata Kamsky, pôvodom tatár,  je možno jediný, kto sa v Republike Tatarstan môže oprávnene cítiť ako na domácej pôde a iste má na mieste množstvo fanúšikov. Nekompromisný bojovník so železnými nervami len pred dvoma týždňami získal titul šampióna USA. Či mu to pomohlo sa rozhohrať a lepšie pripraviť alebo či mu vďaka tomu na konci budú chýbať sily je otázkou. Aj jeho celková výhra by bola však asi pokladaná za prekvapenie.

Alexander Griščuk. Nevyspytateľný hráč, s veľkým potenciálom a nevyrovanými výkonmi. Jeho legendárne časové tiesne, no tiež jeho famózna hra pri visiacej zástavke, z neho robia nebezpečného súpera, najmä ak vec dôjde do tajbrejku. Pridajme železné nervy profesionálneho hráča pokru, a môžeme ako výsledok dostať čokoľvek. Od toho, že nevydrží Aronianov nápor už v prvých partiách až po to, že bude čiernym koňom súťaže.

Ak by som si mal tipnúť ja osobne, stavil by som na finále Kramnik – Topalov, v ktorom (dúfajme bez škandálov) vyhrá exmajster sveta.

Kde teda možno sledovať priebeh bojov v Kazani?

Oficiálna stránka podujatia je: http://kazan2011.fide.com/

Online prenos partií je na: http://kazan2011.fide.com/live-games.html aj na http://kazan2011.fide.com/live-games.html

Online video na scénu s hráčmi (s ruským komentárom, ktorý dáva Mark Gluchovskij a veľmajster Sergej Rublevskij) je na: http://video.russiachess.org/

Udalosť podrobne pokrývajú ruské šachové servre, či už na web ruskej šachovej federácie http://russiachess.org/, alebo na spravodajské weby ako http://www.chesspro.ru/,  http://chess-news.ru/, či http://www.crestbook.com/. Aj keď neviete po rusky, už len pre sklvelé fotografie sa oplatí pozrieť na články Vladimíra Barského (http://www.russiachess.org/content/view/6275/419/), Jurija Vasiljeva (http://www.chesspro.ru/_events/2011/vasiliev5_kazan.html), či Jevgenija Surova (http://chess-news.ru/node/2399).

Online komentár vybranej partie v ruštine má veľmajster Sergej Šipov na svojom webe http://www.crestbook.com/, anglické preklady sú obvykle na webe http://www.chessintranslation.com/. Online komentáre partií v ruštine sú aj na http://www.chesspro.ru/. V angličtine komentujú partie známi veľmajstri (napr. Feller, Bauer, Naiditsch) na webe http://www.chessdom.com/. Kratšie reporty sú samozrejme aj na weboch ako http://www.chessbase.com/.

V češtine a slovenčine možno čítať materiály o zápasoch kandidátov v Kazani na webe http://nss.cz/.

– s.


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 1 | Priemer: 4.00
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


+ 7 = 14