Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2126

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Šachové správy, Zo sveta

Skutočne Amerika hľadá šachovú superstar?

Stanislav Pavlovič | December 6, 2011 – 14:55Reagovalo 0 ľudí | 628 prečítaní
Skutočne Amerika hľadá šachovú superstar?

Ak ste pravideľným čitateľom zahraničného šachového spravodajstva, možno vašej pozornosti neušli správy o plánovanej televíznej reality šou so šachovou tematikou. Podľa renomovaných spravodajských portálov, napríklad chessbase.com, pôjde o prvú šou tohto druhu na televíznej obrazovke, dokonca ponúkli k nahliadnutiu trailer.

Pravdivosť týchto správ je však prinajmenšom spochybniteľná. Pravdupovediac, osobne ju stále považujem za pochybnú novinársku kačicu. Cieľom je zjavne vybrať spomedzi amerických šachových nádejí nielen najlepšieho, ale aj najfotogenickejšieho, najzaujímavejšieho a najlepšie vystupujúceho hráča či hráčku šachu.

Video obsahuje Jonathana Corbblaha, Jennifer Shahadeovú, Alana Steina, Michelle Tantocovú, Taliho Kogana, Katerynu Knightovú, Quinna ArlingtonaWatersa a iných. Členovia poroty majú FIDE rating – J. Shahadeová 2322 a Alan Stein 2401. Predseda poroty Jonathan Corblah, samozvaný “šachový expert” a “veľmajster života”, má svoje meno na stránke FIDE uvedené, zostáva však bez ratingu.

Mená samotných súťažiacich v oficiálnych rebríčkoch zatiaľ nefigurujú. Javí sa, akoby boli povyberaní na základe určitých archetypov, možno až príliš jasných a ľahko čitateľných. Ponúkaný nám tak je detský zázrak, rebel, cudzinec či obtlstlý šplhúň.

Už len samotná kombinácia “vysokej” hry  šachu s “nízkym” žánrom televíznej zábavy sa môže javiť bizarná.  Avšak v súčasnom čase postmoderny (alebo post-postmoderny, ak si želáte) je kombinovanie vysokého a nízkeho bežne využívaná technika posledných 30 rokov.

Druhou stránkou však je skutočná divácka atraktivita takejto šou, najmä pre šach nehrajúcu a šachom nezasiahnutú väčšinu. Tvorcovia síce ponúkajú video s vysvetlením základných pravidiel hry, ale či to bude dosť na zaujatie zábavychtivého zástupu sa (možno) ukáže.

Na vzniknuté video sa dívam skôr ako na pokus o virálny marketing zo strany Americkej šachovej federácie (USCF), než na základ skutočnej televíznej šou. Či už mám pravdu, alebo nie, akýkoľvek prínos popularite šachu určite poteší.

This post is also available in: anglicky


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 3 | Priemer: 4.33
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


6 + 3 =