Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2126

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Šachové správy, Zo sveta

Súboj o svetový šachový trón: Gelfand drží s Anandom krok

Kamil Mihálik | May 29, 2012 – 10:21Reagovalo 0 ľudí | 591 prečítaní
Súboj o svetový šachový trón: Gelfand drží s Anandom krok

Počas tohto mesiaca v ruskej Moskve o svetový šachový trón bojujú úradujúci majster sveta Viswanathan Anand s vyzývateľom Borisom Gelfandom.  Za favorita tohto zápasu bol považovaný Viswanathan Anand. Izraelskému šachistovi Borisovi Gelfandovi veril po februárovom superturnaji v holandskom Wijk aan Zee len málokto, pretože obsadil až 10. miesto. Životná šanca pre Gelfanda zasadnúť na trón však dokázala divy a o víťazovi sa rozhodne až v bleskových partiách, kde sa môže stať čokoľvek.

Keďže v zápase ide o veľa, tak úvod bol fádny a veľa radosti z kráľovskej šachovej hry nepriniesol. Hráči skôr upútali svojou precíznou domácou prípravou ako zaujímavou hrou. V úvode sme boli svedkami šiestich remíz v rade. Až v siedmej partii udrel ako prvý Boris Gelfand v poloslovanskej obrane, keď využil slabší deň Ananda. Anand oslabil svojho kráľa ťahmi h6, g5, f6 natoľko, že  mohutnému vpádu veže a dvoch jazdcov na kráľovskom krídle sa už nedokázal ubrániť.

Akcia vyvolá reakciu. Anand hrajúci s bielymi musel reagovať na nepriaznivý stav zápasu v ďalšej partii. Indický hráč sa pustil odvážne vo ôsmej partii do svojho protívníka v kráľovskej indickej so svojimi pešiakmi na kráľovskom krídle. Gelfand sa v sedemnástom ťahu rozhodol kapitulovať po prehmate v 14.ťahu. Zápas tak bol zrovnaný na 4:4.

V ďalšej 9.partii sa tiež hral rušný šach. Menšiu výhodu v zahajení si vypracoval Gelfand, ale po 19.ťahu c5 o malú výhodu prišiel. V následnej koncovke dáma vs. jazdec + veža sa Anandovi podarilo urobiť pevnú hradbu. Gelfand hrajúci s dámou skúšal márne rôznymi spôsobmi do nej preniknúť.

Zvyšné 3 partie skončili remízami do 30 ťahov, keďže každá chyba mohla byť rozhodujúca. O majstrovi sa teda rozhodne v najneskoršej možnej chvíli, v tiebreaku.

 

Prehľad

Hráč Nár. Rtg 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Spolu
V. Anand IND 2791 ½ ½  ½  ½ ½ ½ 0 1 ½ ½ ½ ½ 6
B. Gelfand IZR 2727 ½ ½  ½ ½  ½  ½ 1 0 ½ ½ ½ ½ 6

 

Odkazy

www.moscow2012.fide.com


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 0 | Priemer: -
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


2 × = 14