Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2109

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Šachové správy, Zo sveta

Súboj o svetový šachový trón: Titul svetového šampióna obhájil Anand

Kamil Mihálik | May 31, 2012 – 13:01Reagovalo 0 ľudí | 678 prečítaní
Súboj o svetový šachový trón: Titul svetového šampióna obhájil Anand

V ruskej Moskve sa rozhodlo o majstrovi sveta . Svoju pozíciu na svetovom šachovom tróne obhájil napokon Viswanathan Anand, ktorý v tiebreaku preukázal pevnejšie nervy a istejšiu ruku ako jeho vyzývateľ Boris Gelfand.

Keďže víťaza po dvanástich klasických partiách sme nespoznali. K slovu sa musel dostať tiebreak, ktorý sa hral na štyri partie po 25 minút.  V úvodnej partii si nevypracoval žiaden z hráčov výraznejšiu prevahu v poloslovanskej obrane.

Po druhej partii favorizovaný Anand ( hrajúci  s bielymi) ušiel svojmu protivníkovi o bod, keď dokázal úspešne presadiť prevahu o pešca vo vežovej koncovke.  K titulu svetového šampióna však viedla ešte ťažká cesta  a mohol sa o tom presvedčiť hneď v ďalšej partii.

Boris Gelfand si  vypracoval rýchlo prevahu, ktorá každým ťahom narastala.  Vyzývateľ v časovej tiesni sa však dopustil chyby v dvadsiatom šiestom ťahu. Po tomto ťahu prevaha sa zmenila na menšiu výhodu a partia s pribudajúcim časom prešla do veľmi podobnej koncovky ako v 2.partii tiebreaku. Izraelský šachista však nedokázal nájsť cestu k výhre v päťdesiatom deviatom ťahu. Po nešťastnom ťahu vežou bolo jasné, že biely pešiak až do dámy nedôjde.  Anand si ustrážil v záverečnej partii svoj jednobodový náskok a mohol oslavovať už 6.titul svetového majstra v šachu.

Tretia partia – rapid


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 0 | Priemer: -
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


− 1 = 4