Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2126

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Šachové správy, Zo sveta

Súboj titanov: Zrovnané

Kamil Mihálik | April 26, 2012 – 17:07Reagovalo 0 ľudí | 710 prečítaní
Súboj titanov: Zrovnané

Zápas medzi  Aronianom a Kramnikom pokračoval ďalšími dvomi partiami. Zaujímavá partia sa odohrala v 3.kole a dokumentuje, aká je dôležitá psychológia šachistu  na najvyššej šachovej úrovni. Veľmajstri sú známi tým, že nikdy si nenechajú ujsť príležitosť prekvapiť a čo najviac skaziť  súperovu domácu prípravu.

Levonovi Aronianovi sa darilo mimoriadne v tomto ohľade v predošlých partiách  a tak bol na ťahu ruský veľmajster. Kramnik zahajoval naposledy klasickú partiu ťahom e4 v roku 2006 a zašiel ešte ďalej. Doma si pripravil škótsku hru, ktorá sa hráva na tejto vysokej úrovni dnes už zriedka.

Levon prijal vhodenú rukavicu a  po silnom ťahu Kramnika 11.Sg5! sa  rozhodol prekvapujúco už v zahájení obetovať dámu s dostatočnou kompenzáciou. Týmto krokom zaiste Kramnika aj trochu vystrašil. Po tomto okamihu sa obe strany dopustili menších nepresností. Aronian však trpel viac. Ťahom 21. g5?!  siahol na postavenie svojho kráľa a vyzeralo, že vyjde pravdepodobne naprázdno.

Hoci cesta k výhre bieleho pri  malom počte figúr  nebola ešte najjednoduchšia . Kramnik zvládol efektne následnú koncovku proti oslabenému čiernemu kráľovi  a mohol sa tešiť po partii zo svojho vynikajúceho výkonu.

Zrejme vplyvom tejto partie 4.partia skončila rýchlou remízou v 25.ťahu. Hráči tak museli za trest odohrať dodatočnú partiu v rapide,v ktorej sa viac darilo Aronianovi.

Zrejme vplyvom tejto partie 4.partia skončila rýchlou remízou v 25.ťahu. Hráči tak museli za trest odohrať dodatočnú partiu v rapide,v ktorej sa viac darilo Aronianovi.

 

Prehľad

Hráč Nár. Rtg 1 2 3 4 5 6 Spolu
V. Kramnik RUS 2801 0 ½  1  ½ 2
L. Aronian ARM 2820 1 ½  0  ½ 2


Odkazy


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 1 | Priemer: 5.00
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


1 × 5 =