Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2126

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Šachové správy, Zo sveta

Svetová šachová olympiáda 2012: Slováci na úvod s presvedčivým víťazstvom

Kamil Mihálik | August 29, 2012 – 15:46Reagovalo 0 ľudí | 537 prečítaní
Svetová šachová olympiáda 2012: Slováci  na úvod s presvedčivým víťazstvom

V tureckom Istanbule boli na programe zápasy úvodného dňa olympiády. Najvyššie nasadení Rusi nedokázali prekvapujúco bodovať naplno s Dominikánskou republikou. O pol bodovú stratu Ruska sa pričinil s čiernymi hrajúci GM Evgeny Tomashevsky (2730), ktorý sa ocitol nečakane vo veľkých problémoch s FM Wiliamom Puntierom (2312) a tak remízu musel zachraňovať večným šachom. Obhajcovia titulu z minulej olympiády Ukrajinci vyšli zo súboja s reprezentáciou Iraku bez zaváhania.

Viacerými odborníkmi považovaný najväčší favorit na zlatú medailu Arménsko stratilo dokonca celý bod s Bolíviou , keď úlohu lídra Arménov v tomto kole na prvej šachovnici nezvládol prekvapujúco bývalý dlhoročný ťahúň slovenskej reprezentácie GM  Sergey Movsesian (2698). Náš bývalý reprezentant už v strednej hre 27. ťahoch sa ocitol v prehratej pozícií s GM Oswaldom Zambranom (2471). Posledný krok však býva najťažší a o tom sa presvedčil aj bolívijský veľmajster, ktorý nevedel využiť svoju prevahu najefektívnejšie a dlhý čas držal divákov vo veľkom napätí, keďže partia istý čas smerovala  k remíze.

Úvodne kolo nevyšlo najlepšie ani štvrtým nasadeným maďarským šachistom, ktorých vzhľadom na ich medailové chúťky postihla v zápase s Kirgistanom podobná katastrofa ako Arménov. Maďarskí šachisti síce neprehrali, ale neodchádzali po dvoch remízach určite najspokojnejší.

Slovensko v kategórii open si zmeralo sily s menej šachovo vyspelým Cyprom. Je potešiteľné, že Slováci svoju úlohu favorita dokázali napĺňať neuveriteľne rýchlo a nič nenechali na náhodu. O prvé naše dva body sa pričinila dvojica  GM Tomáš Petrík a IM Marián Jurčík, ktorá s bielymi figúrami  prevýšila svojich súperov hravo už v rannom štádiu strednej hry a to identickým spôsobom. IM Milan Pacher využil dokonale nesústredenosť svojho súpera a tak cyperskému šachistovi neustávalo iné ako sa vzdať vzhľadom na veľké straty materiálu. Najviac sa zapotil GM Peter Michalík, ktorý trpezlivo počkal na vhodný moment, aby vrátil súperovi kvalitu za veľmi výhodných podmienok.  Na Slovensko čaká úloha mierneho favorita aj v druhom kole, keď skrížia zbrane  s Ekvádorom.

Slovenky na olympiáde sa stretli v úvode s výberom Malajzie. Z tohto súboja napokon vyšli s 3 víťazstvami a 1 remízou . V nasledujúcom kole sa stretnú s výberom Litvy.  Bohužiaľ viac o našich šachistkách nemôžem napísať vzhľadom na nedostatočné množstvo informácii.

 

1.kolo OPEN Slovensko -Cyprus 4-0

B T C Slovakia Rtg. Result T C Cyprus Rtg.
1 GM W Petrík, Tomáš 2529 1-0 B Melas, Renos 2108
2 GM B Michalík, Peter 2508 1-0 W Lazaris, Stelios 1827
3 IM W Jurčík, Marián 2486 1-0 B Aristotelous, Vassilis 1938
4 IM B Pacher, Milan 2442 1-0 W Constantinou, Pavlos 2064

2.kolo OPEN Ekvádor – Slovensko (žreb)

B T C Slovakia Rtg. Result T C Equador Rtg.
1 GM W Ftáčnik, Ľubomír 2532 1-0 GM B Matamoros, Carlos 2548
2 GM B Petrík, Tomáš 2529 1-0 FM W Guerra Tulcan, Lenin 2424
3 IM W Michalík, Peter 2508 1-0 IM B Macias Murillo, Bryan 2365
4 IM B Jurčík, Marián 2486 1-0 IM W Mieles Palau, Daniel 2370

 

1. GM Tomáš Petrík – Renos Melas

Cyperský šachista sa rozhodol nášho veľmajstra GM Tomáša Petríka prekvapiť francúzskou hrou. V hlavnej variante francúzskej hry náš šachista  bez problémov dokázal rozbiť kráľovsky kryt. Slovenský veľmajster pomerne rýchlo našiel veľmi efektnú cestu ako vynútiť výhru.

2. GM Peter Michalík – Stelios Lazaris

Už v tejto pozícií na diagrame stal náš veľmajster na výhru. Cesty k výhre sa však ešte hľadali ťažšie. GM Peter Michalík sa vydal po súperovej rošáde v 17.ťahu cestou zjednodušovania a ku kvalite získal 1 pešiaka k dobru, ktorý rozhodol o osude partie.

 

3. IM Marián Jurčík – Vassilis Aristotelous

4.IM Milan Pacher – Pavlos Constantinou

Táto partia bola najvyrovnanejšia. O partii napokon rozhodla menšia koncentrácia cyperského šachistu, ktorý si nevšimol, že jeho jazdec nie je vôbec chranený.

Problémy Sergeya Movsesiana

Ako bolo naznačené už v úvode. Bývalý slovenský šachista Sergey Movsesian (dnes už reprezentant Arménska) sa ocitol včera neraz vo veľkých problémoch. Pozícia na diagrame zo zápasu s bolívijským  veľmajstrom Oswaldom Zambranom vyzerá trochu zamotane. Voľným okom vyzerá, že lepšie by mal stáť biely. Arménsky veľmajster je pod nepríjemným útokom a budúcnosť kráľa je neistá. Na druhej strane problémom bieleho je postavenie dámy na 8.rade, ktorá by v prípade rozvinutia útoku pravdepodobne padla.


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 0 | Priemer: -
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


6 − = 0