Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2089

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Šachové správy, Zo sveta

Svetová šachová olympiáda: Slováci bez zakopnutia aj s Ekvádorom

Kamil Mihálik | August 31, 2012 – 12:59Reagovalo 0 ľudí | 420 prečítaní
Svetová šachová olympiáda: Slováci bez zakopnutia aj s Ekvádorom

Zápasy v tureckom Istanbule pokračovali druhým kolom. Úradujúci zlatí medailisti z Ukrajiny sa stretli s výberom Kataru, ktorý zdolali 3:1 . O zakopnutie Ukrajiny sa postaral hráč za prvou šachovnicou GM Vassily Ivanchuk. Ukrajinská jednotka mala paradoxne počas celej partie s katarským veľmajstrom miernu prevahu, ale neudržala nervy na uzde v päťdesiatom treťom ťahu. Po tomto nešťastnom ťahu vežou si bol tak vedomý hrubej chyby, že nečakal ani na odpoveď súpera a partiu hneď vzdal. Favorizovaní Arménci si poradili so svojím súperom z Bangladéša 4:0. Náš bývalý reprezentant Sergey Movsesian si zobral po včerajšej prehre na prvej šachovnici voľno.

Zaujímavý náboj mal aj zápas medzi Čínou a Talianskom, keďže sme boli po prvýkrát na olympiáde v Istanbule svedkami zápasu dvoch hráčov elitného klubu 2700+.  Za prvú šachovnicu zasadli totiž GM Wang Hao a GM Fabiano Caruana. Čínsky veľmajster nadviazal na svoju skvelú formu z Bielu a nedal svojmu súperovi z Talianska ani najmenšiu šancu. Pre Fabiana Caruana bola koncovka o figúru menej priveľkým sústom a rozhodol sa kapitulovať po päťdesiatich štyroch ťahoch. GM Wang Hao ako správny vodca naštartoval všetkých členov čínskeho tímu v ústrety víťazstvu nad Talianmi 3,5:0,5.

Česi hľadajú správny rytmus zatiaľ márne. Českí šachisti sa stretli v druhom kole s výberom Turecka. V českom tábore chýbala vôľa riskovať a tak všetky partie skončili remízou bez výraznejšej prevahy. Česi mohli byť paradoxne aj s 2 bodmi spokojný, keď IM  Mustafa Yilmaz nedokázal využiť ani za 3 ťahy obrovskú hrúbku Jiřího Stočeka, ktorý nepostrehol, že je matovaný prvým ťahom. Našťastie pre neho s touto chybou ani turecký šachista nepočítal.

 

Slováci nezaváhali ani v druhom kole

Slovenskí reprezentanti si zmerali sily s výberom Ekvádoru. Pozíciu favorita naši šachisti zvládli opäť vynikajúco a súpera deklasovali 4:0.

GM Ľubomír Ftáčnik sa predviedol pri svojej premiére proti GM Carlosovi Matamorosovi  skutočne excelentne. Ekvádorského šachistu dokázal zmietnuť zo šachovnice už po 23.ťahu. Náš šachista dokázal nájsť cestu ku zisku figúry a GM Carlosovi Matamorosovi neostávalo iné ako podpísanie kapitulácie. Na diagrame môžeme vidieť v prístupe vedenia boja na dámskom krídle. Biely sa snaží o pešcový prelom, ale čierny sa snaží obsadiť dámske krídlo figúrami a tým prevaha je viditeľnejšia.

Na druhej šachovnici hájil naše farby GM Tomáš Petrík. Oproti nášmu veľmajstrovi sa posadil FM Lenin Guerra Tulcan. Náš šachista začínal sa začínal presadzovať hneď už po ukončení vývinu. Po slabom tridsiatom štvrtom ťahu sa ocitol ekvadórsky šachista pod zdrvujúcim tlakom a tak partiu už vzdal hneď po odpovedi GM Tomáša Petríka.

GM Peter Michalík zviedol opäť najdlhší boj.  Slovenský veľmajster  hral s IM Bryanom Maciasom Murillom miestami až príliš rýchlo a súper dokázal vzdorovať vďaka jeho menším nepresnostiam.  Náš veľmajster pritlačil súpera neskôr na kráľovskom krídle, ktoré padlo ťarchou čiernych figúr.

Veľmi dobrý výkon na poslednej šachovnici predviedol IM Marián Jurčík. Svojho súpera dokázal prevalcovať už v strednej hre. Silnému pešcovému prelomu ekvádorsky šachista IM Daniel Mieles Palau sa nedokázal ubrániť a partiu vzdal už po 23.ťahoch.

Slováci v 2.kole:

š. 59   Ecuador Elo - 42   Slovakia Elo 0 : 4
21.1 GM Matamoros, Carlos 2548 - GM Ftacnik, Lubomir 2532 0 – 1
21.2 FM Guerra Tulcan, Lenin 2424 - GM Petrik, Tomas 2529 0 – 1
21.3 IM Macias Murillo, Bryan 2365 - GM Michalik, Peter 2508 0 – 1
21.4 IM Mieles Palau, Daniel 2370 - IM Jurcik, Marian 2486 0 – 1

Los 3.kola:

š. 42   Slovakia Elo - 50   Bosnia & Herzegovina Elo 0 : 0
1.1 GM Ftacnik, Lubomir 2532 - GM Kurajica, Bojan 2551
1.2 GM Petrik, Tomas 2529 - GM Dizdarevic, Emir 2499
1.3 GM Michalik, Peter 2508 - IM Stojanovic, Dalibor 2495
1.4 IM Jurcik, Marian 2486 - IM Kadric, Denis 2418

Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 1 | Priemer: 5.00
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


− 1 = 0