Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2126

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Šachové správy

Turnaj kandidátov: Fantastický Vladimír Kramnik, tešil sa však Magnus Carlsen

Kamil Mihálik | April 3, 2013 – 20:24Reagovalo 0 ľudí | 903 prečítaní
Turnaj kandidátov: Fantastický Vladimír Kramnik, tešil sa však Magnus Carlsen

Do anglického Londýna zamierila osmička popredných šachistov, aby zabojovala o možnosť vyzvať  úradujúceho majstra sveta Viswanathana Ananda o svetový šachový trón. Spomínanej pocty sa dostane len favorizovanému Magnusovi Carlsenovi. Rozhodol o tom prestížny kandidátsky turnaj. Konkurencia bola veľmi tvrdá, o čom svedčí, že o víťazovi rozhodol až počet víťazstiev v turnaji, keďže druhý Vladimír Kramnik získal rovnaký počet bodov ako svetová jednotka.

Ako hrali na turnaji

1.Magnus Carlsen

Nórsky veľmajster vstúpil do úvodnej časti turnaja skvelo. Držať s ním krok v úvode sa darilo len svetovej dvojke Levonovi Aronianovi. Postupne dokázal poraziť Borisa Gelfanda, Alexandra Griščuka ako i Petra Svidlera a bolo zrejmé už po polovici turnaja, že najväčším kandidátom na turnajový triumf je svetová jednotka. V záverečných troch kolách si vybral však slabšiu chvíľku a nemal situáciu vo svojich rukách po prehrách s Vassilym Ivančukom ako i Petrom Svidlerom. Prenasledovateľ Vladimír Kramnik zlyhal v záverečnom kole tiež a tak mohol sa tešiť z víťazstva s 8,5 bodmi.


Magnus Carlsen Zdroj: http://london2013.fide.com

Magnus Carlsen Zdroj: http://london2013.fide.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.Vladimír Kramnik

Vladimír Kramnik si zaslúžil výhru na turnaji viac ako svetová jednotka. Na turnaji vyšiel bodovo naprázdno len v záverečnom kole s Vassilym Ivančukom a práve táto jediná prehra ho stála víťazstvo. Mrzieť ho môžu aj viaceré zázraky Levona Aroniana v ich vzájomnej partii.


Vladimír Kramnik Zdroj: http://london2013.fide.com

Vladimír Kramnik Zdroj: http://london2013.fide.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.Peter Svidler

Peter Svidler ukázal, že sa dokáže pripraviť kvalitne na vrchol sezóny. Po víťazstve na Svetovom pohári v roku 2011 si pripísal do svojej kariéry ďalší vynikajúci výsledok, ktorým je 3.miesto s 8 bodmi. Dokázal vyhrať nad Magnusom Carlsenom, ako i Levonom Aronianom. Naopak odišiel spoza šachovnice dvakrát so sklonenou hlavou v súboji s Vladimírom Kramnikom. Zaujal aj v partii turnaja s Alexandrom Griščukom, ktorá skončila zaslúženou remízou za odvahu.


Peter Svidler Zdroj: http://london2013.fide.com

Peter Svidler Zdroj: http://london2013.fide.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.Levon Aronian

Výkony Levona Aroniana boli rozpačité. Dokázal striedať lepšie momenty so silnejšími. Svoju silu ukázal hlavne v úvode turnaja, keď v úvodných 6 kolách triumfoval nad Borisom Gelfandom, Vasillym Ivančukom a Teimourom Radjabovom. V závere prišiel podobne ako v prípade Magnusa Carlsena na neho útlm a predbehol ho nielen Vladimír Kramnik, ale aj Peter Svidler.

Levon Aronian Zdroj: http://london2013.fide.com

Levon Aronian Zdroj: http://london2013.fide.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


5. Boris Gelfand

Víťaz predchádzajúceho turnaja kandidátov, Boris Gelfand nebol pred turnajom veľkým favoritom. Dané prognózy sa začali napĺňať už po úvodných 5 kolách. Po prehrách s Magnusom Carlsenom ako i Levonom Aronianom bolo jasné, že izraelský šachista nebude patriť k najlepším. Obsadil napokon ešte lichotivé 5.miesto so 6,5 bodmi.

Boris Gelfand Zdroj: http://london2013.fide.com

Boris Gelfand Zdroj: http://london2013.fide.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


6. Alexander Griščuk

Alexander Griščuk nemal slabú výkonnosť, ale doplatil na menšiu ochotu riskovať. Zvíťaziť dokázal raz podobne ako Teimour Radjabov. Nad jeho sily boli len Magnus Carlsen a Vladimír Kramnik. Každopádne nešťastné umiestnenie na 2 prehry, ale víťazstvá chýbali.

Alexander Griščuk Zdroj: http://london2013.fide.com

Alexander Griščuk Zdroj: http://london2013.fide.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 7.Vassilij Ivančuk

Vassily Ivančuk potvrdzoval na turnaji povesť momentálne najkreatívnejšieho šachistu sveta, ktorý dokázal získať rovnováhu aj zo zahájení s pochybnou povesťou. Slabinou ukrajinského veľmajstra bolo nehospodárne narábanie s časom, keďže dokázal prehrať v časovej tiesni aj sľubne rozvíjajúce sa partie. To sa prejavilo aj na umiestnení. Skončil predposledný na 7.mieste so 6 bodmi. Môžu ho tešiť cenné skalpy najlepších hráčov turnaja Vladimíra Kramnika ako i Magnusa Carlsena.

Vasilly Ivančuk Zdroj: http://london2013.fide.com

Vasilly Ivančuk Zdroj: http://london2013.fide.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8.Teimour Radjabov

Teimour Radjabov ratingom blížiacim sa k 2800 mal byť čiernym koňom turnaja. Kandidátsky turnaj nezastihol ho v skvelej forme a viacero odborníkov nerozumelo jeho myšlienkovým pochodom. Azerbajdžanský šachista zvíťazil len v 2. kole nad Vassilym Ivančukom. Naopak s nulou vyšiel až sedemkrát a tak skončil beznádejne posledný so 4 bodmi.

Teimour Radjabov Zdroj: http://london2013.fide.com

Teimour Radjabov Zdroj: http://london2013.fide.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Okomentovaná partia zo 4. kolo Magnus Carlsen  – Alexander Griščuk

Konečné poradie po 14. kolách

Por. Meno Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 Pts
1 Carlsen 2872 NOR * * ½ ½ 1 0 ½ ½ 1 1 1 ½ ½ 0 ½ 1
2 Kramnik 2810 RUS ½ ½ * * ½ 1 ½ 1 ½ ½ ½ 1 ½ 0 ½ 1
3 Svidler 2747 RUS 0 1 ½ 0 * * ½ 1 ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 ½ 8
4 Aronian 2809 ARM ½ ½ ½ 0 ½ 0 * * 1 0 ½ ½ 1 1 1 1 8
5 Gelfand 2740 ISR 0 0 ½ ½ ½ ½ 0 1 * * ½ ½ ½ ½ ½ 1
6 Grischuk 2764 RUS 0 ½ ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ * * ½ 1 ½ ½
7 Ivanchuk 2757 UKR ½ 1 ½ 1 ½ 0 0 0 ½ ½ ½ 0 * * 0 1 6
8 Radjabov 2793 AZE ½ 0 ½ 0 0 ½ 0 0 ½ 0 ½ ½ 1 0 * * 4

Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 6 | Priemer: 4.33
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


+ 7 = 13