Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2109

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Z domova

Šachové podujatie desaťročia

Stanislav Pavlovič | June 24, 2014 – 13:17Reagovalo 0 ľudí | 932 prečítaní
Šachové podujatie desaťročia

Najväčšie šachové podujatie od roku 1993 sa začalo 22. mája v hoteli Kultúra centre mesta Ružomberok. Na jednom mieste sa stretlo 25 šachových veľmajstrov. Účasť 80 šachovo titulovaných hráčov vytvorila z podujatia Mitropa Cup najsilnejší turnaj vo svojej 33-ročnej histórii. Popri akcii Mitropa Cup odštartovali v piatok aj dvojdňové Majstrovstvá Slovenska v (zrýchlenom) rapid šachu s účasťou slovenskej špičky, ktoré vyhral slovenský veľmajster Mikuláš Maník. Na druhom mieste skončil nádejný mladý talent zo Žiliny Jerguš Pecháč. Tretie miesto si vybojoval Vladimír Jacko mladší. Majsterkou Slovenska v rapid šachu sa stala Andrea Briestenská.

V piatok večer organizátori pripravili zaujímavé podujatie aj pre nešachovú verejnosť s názvom Živý šach, ktorý odohrali so zaviazanými očami dvaja talentovaní mladí hráči – Juraj Druska a Štefan Mazúr. Partia po 55. ťahoch šachovými figúrkami skončila remízou. Každý ich ťah bol znázornený na obrovskej šachovnici a ich ťahy simulovali prezlečení šachisti a šermiari. Po vystúpení nasledoval obrovský 10-minútový ohňostroj.

Zlatým klincom otvorenia bol ohňostroj.

V nedeľu sa konalo ďalšie sprievodné podujatie na počesť Liptovskej šachovej legendy Dušana Pečnera – turnaj v bleskovom šachu, ktorého víťazom sa stal takisto veľmajster Mikuláš Maník. V tomto turnaji sa prvý raz v histórii odohrali aj Majstrovstvá Slovenska v bleskovom šachu telesne postihnutých, ktoré vyhral Juraj Závarský.

Výstavka trofejí čakajúcich na víťazov.

Samotná Mitropa má pred sebou ešte 5 šachových dní, v ktorých sa nebude hrať len o pohár Mitropa Cup, ale hlavne je to príprava na blížiacu sa svetovú šachovú olympiádu, ktorá sa koná v auguste v Nórsku.

Na podujatie dnes dorazil aj prvý hosť, súčasný olympijský víťaz za družstvo Arménska Sergej Movsesian, ktorý počas podujatia otvorí šachové ihrisko v jednej z materských škôlok v Ružomberku. 29. mája 2014 sa na pripravovanom stretnutí ku Mitrope zúčastní aj množstvo zástupcov zo zúčastnených krajín. Špeciálnym hosťom na tomto kongrese bude Zurab Azmaiparašvili, bývalý sekundant legendárneho Garryho Kasparova, Majster Európy jednotlivcov v šachu, niekoľkonásobný reprezentant Gruzínska a kandidát na prezidenta Európskej šachovej federacie ECU (European Chess Union), ktorý príde prezentovať volebný program a kandidatúru Garryho Kasparova na prezidenta FIDE.

Všetky šachové partie z podujatia sa zobrazujú online prostredníctvom prenosu cez internet, ktorý denne sleduje priemerne 20 000 ľudí z 73 krajín sveta.

Momentálne vedie mužskú kategóriu v turnaji Open francúzske družstvo a v ženskej časti vedú Talianky.

Talianska reprezentácia

Podujatie organizuje Šachový klub Ružomberok na čele s riaditeľom turnaja Marekom Zelnickým a hlavným rozhodcom Ivanom Syrovým, vďaka podpore Slovenského šachového zväzu, mesta Ružomberok, Nadačnému fondu Kia Motors Slovakia v Nadácii Pontis a ďalších partnerov.

Vsetky výsledky, fotky a ďalšie informácie nájdete na oficiálnom webe www.mitropa.sachrbk.sk

This post is also available in: anglicky


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 2 | Priemer: 5.00
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


4 × = 12