Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2109

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Šachové správy, Zo sveta

Európsky pohár klubov Rogaška Slatina III.

Pavol Sedláček | September 26, 2011 – 13:02Reagovalo 4 ľudí | 638 prečítaní
Európsky pohár klubov Rogaška Slatina III.

Caissa Čadca versus Bosna Sarajevo.

Takže prvé kolo je za nami. Vzhľadom na ELO prevahu 200 – 300 bodov súpera na každej doske je konečný výsledok 1,5 : 4,5 prijateľný.

Marián Jurčík proti Markusovi Raggerovi GM 2655 dopustil bielymi v otvorení obrat, po ktorom súper vyrovnal a skomplikoval hru. Potom sa prejavovala nesporná sila rakúskeho veľmajstra, ale náš hráč sa bránil dlho veľmi dobre. Po dlhom boji vznikla koncovka jazdec proti strelcovi a 3 na 2 na kráľovskom krídle, ktorá je objektívne remízová. V tejto konštelácii mal ale čierny dobré praktické šance a nakoniec aj partiu vyhral.

Martin Jurčík čiernymi zohral výbornú partiu proti Borkimu Predojevičovi GM 2643, udržal súpera v zahájení – presne zvládol prechod do koncovky a aj keď ho súper skúšal až do posledného pešiaka, partia nevybočila z rovnováhy, a tak po 5 hodinách hry udržal cennú remízu.

Jožko Straka rýchlo vybehol oproti Predragovi Nikoličovi GM 2636, ale skúsený súper prekvapenie nepripustil.

Fero Lisko s čiernymi proti IM Stojanovičovi držal trochu stiesnenú pozíciu, ale napokon nezabránil vniknutiu bielych figúr do svojho tábora.

Ja som bielymi proti mladému IM Kadricovi naťahal nie moc ambicióznu anglickú a keď sa skončili moje znalosti teórie, začal som tápať, čo súper rýchlo využil a len zázrakom som sa prebojoval až k 40 ťahu.

Súper mohol viackrát zahrať výrazne silnejšie, ale chcel vyhrať úplne na istotu a ďalších 15 ťahov sa snažil čosi vymyslieť. Mal som určité protišance kvôli nezabezpečenému postaveniu jeho kráľa a keď sa unavenému súperovi konečne zazdalo, že našiel vyhrávajúci postup, prehliadol taktiku a v 60 ťahu vzdal.

Robo Adamčík vo svojej premiére čiernymi naťahal solídnu pozíciu, obetoval pešiaka a skúsene prešiel do koncovky D+J proti D+S, ale keď mal dobrať nazad obetovaného pešiaka, príliš sa unáhlil a súper trestal.

Dnes máme za súperov 55 nasadený team z Luxemburska CE Le Cavalier Differdange a tak veríme, že nejaké tie body pribudnú.

Partie prvého kola:


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 5 | Priemer: 5.00
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Diskusia (4)

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


2 × 9 =