Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2089

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Šachové správy, Zo sveta

Európsky pohár klubov Rogaška Slatina IX.: Záverečné zhrnutie (doplnené)

Pavol Sedláček | October 2, 2011 – 16:55Reagovalo 0 ľudí | 449 prečítaní
Európsky pohár klubov Rogaška Slatina IX.: Záverečné zhrnutie (doplnené)

V poslednom kole sme mali opäť severanov. Tentoraz po Nóroch a Dánoch to boli Fíni – Aatos Chessclub. Na prvom stole sa Marian Jurčík snažil vzdorovať čiernymi GM Nybackovi, ale súper bol nad jeho sily.

Na ďalších šachovniciach, okrem 6-ky, sme mali o čosi vyššie elá, a tak sme svoje šance pred zápasom oceňovali pomerne optimisticky. Martin Jurčík hral aktívne a snažil sa získať lepšiu koncovku, avšak súper sa dobre bránil až do okamihu, keď vznikla pešcová koncovka. Tu však stratil dôležité tempo a Martin si už výhru nenechal ujsť.

Jožko Straka na 3-ke sa však nedokázal v ostrej pozícii presne ubrániť, stratil pešiaka a prešiel do vežovky, ktorú jeho súper dokázal vyhrať.

Fero Lisko sa na súpera veľmi dobre pripravil a už v zahájení získal výhodu a v nasledujúcej zaujímavej koncovke S+S proti J+J predviedol precíznu techniku realizácie výhody.

Ja som čiernymi pôvodne očakával, že môj súper bude zahájenie rozohrávať pomalšie, nakoľko podľa databázy moc skúsenosti s Carro-kanom nemal mať, ale ten hral à tempo. Preto som použil starší postup GM Dautova, súper sa nedokázal v zmenenej pozícii zorientovať a v pohode som inkasoval materiál a aj celý bod.

Robo rozohral bielymi pevnú výstavbu proti kráľovskej indickej, hraľ však s príliš veľkým rešpektom a postrácal pešiaky. Potom sa dlho snažil aspoň taktickými obratmi oživiť svoje šance, ale napokon musel kapitulovať.

Celkový výsledok 3 : 3.

Veľká škoda, že sa nám nepodarilo v posledných 2 zápasoch vybojovať o polbodík viac, čo by nás katapultovalo na 30. miesto. Takto sme napokon skončili na 41. mieste. Bratia Češi zaznamenali vynikajúci výsledok: G-team Nový Bor aj s naším GM Markošom vybojoval 3. miesto, čo myslím prekonalo aj veľmi optimistické očakávania.  Sympatickí Ostraváci – Slavoj Ostrava Poruba – skončili na 53. mieste.

V našom družstve nikto svojim výsledkom neoslnil a podrobný interný rozbor si urobíme až neskôr. Z môjho pohľadu sme našou účasťou získali neoceniteľné skúsenosti.

Účasť družstva na takomto podujatí je organizačne aj finančne náročná záležitosť a tu odviedli kus práce technický šéf výpravy Jozef Straka st. a Slávka a Rudo Jurčíkovci. Veľmi nám pomohla aj podpora našich blízkych, večerné skype relácie boli samozrejmosťou.

Mimo bojov za šachovnicami sme poobzerali aj mestečko. Domáci boli prívetiví, samozrejmosťou bolo, že aj predavačky sa dohovorili nemecky, anglicky a rusky. Hotely a služby boli exkluzívne, podobne aj ceny. V obchodoch boli ceny v zásade porovnateľné s našimi.

V pekne upravených parkoch nebol problém stretnúť skupinky amatérov z celej Európy a aj super veľmajstrov. Počas vychádzky (s hrdo zavesenou visačkou PLAYER) sme počas 15 minút postupne stretli viac ako 10 hráčov + 2700, pozdravili sme Sergeja Movsesjana, kývli sme Širovovi a jeho peknej spoločníčke, okomentovali guľatejúcu sa postavu Svidlera vyhrievajúceho sa na červenom koberci terasy hotela, úctivo sme sa vyhli už vetchému Viktorovi Korčnému s igelitkou a hodnotili sme super talentované účastníčky ženského turnaja.

Počas našich zápasov, aj pri obzeraní bojov na predných stoloch, som nezaznamenal žiadne problémy, snáď len sem tam hlučnejší prejav temperamentných Albáncov a Turkov. Pôvodne som chcel napísať, že aj superveľmajstri sú naživo len normální ľudia, ale nie je to také jednoduché. Sú medzi nimi sympatickí borci, ktorí si stále veľmi dobre uvedomujú, že ich sleduje veľa obdivných, či závistlivých pohľadov a aj „tí druhí“.

Povedané slovami Magnusa Magnuma Carlsena „Šach by se nemal stať posadnutosťou“. Pretože hrozí nebezpečenstvo, že spadnete do paralelného sveta, stratíte zmysel pre realitu a uviaznete v nekonečnom vesmíre tejto hry a zbláznite sa z nej.

Pozn. redakcie:


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 8 | Priemer: 4.50
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


5 × 7 =