Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2126

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Šachové správy, Zo sveta

Konečne je to oficiálne. Kasparov trénuje Nakamuru. Čo na to Carlsen?

Alexander Riabov | November 12, 2011 – 5:08Reagovalo 0 ľudí | 1,352 prečítaní
Konečne je to oficiálne. Kasparov trénuje Nakamuru. Čo na to Carlsen?

To čo sa už istú dobu pošuškávalo konečne uzrelo svetlo sveta. Kasparov (48) začiatkom novembra vo svojom stĺpčeku v New in chess oficiálne potvrdil, že s Nakamurom (24)  nadviazali spoluprácu. Celá záležitosť je o to pikantnejšia, že Nakamura (ktorého sme mali pred rokom a pol možnosť stretnúť na exhibícii v Banskej Štiavnici), hoci v súčasnosti iba jedenásty najlepší hráč sveta, je jedným z potencionálnych súperov na prípadný súboj o majstra sveta s mladučkým Carlsenom (21), súčasnou svetovou jedničkou.

Práve Carlsen bol zverencom Garriho ešte len celkom nedávno. Kasparov pripravoval Magnusa v rokoch 2009 a 2010 a aj jeho zásluhou sa dnes dostal na špičku svetového šachu. Kasparov na októbrovej návšteve Bratislavy na tlačovej konferencii označil Carlsena za v súčasnosti najlepšieho hráča na svete a uviedol tiež, že iba administratívne zábrany vedú k tomu, aby to čím skôr mohol potvrdiť aj oficiálnym ziskom titulu svetového šampióna.

Carlsen v reakcii na zverejnenie tejto správy reagoval pre nórsky spravodajský server VG Nett celkom prekvapene:

„Som prekvapený, najmä preto že som nikdy nemal dojem, že by Kasparov oplýval nejakým zvlášť veľkým rešpektom nad talentom Nakamury. To bol aj dôvod, prečo som nebol ochotný veriť klebetám o ich spolupráci.“

Ako ďalej uvádza VG Nett Carlsen ukončil spoluprácu s Kasparovom, pretože sa nazdával, že ruský veľmajster robí až príliš veľa rozhodnutí za neho.

 

Český server NSS podáva v tejto súvislosti širšie vysvetlenie v článku, ktorý hovorí o novovydanej knihe, ktorá popisuje vzájomný vzťah Carlsena a Kasparova od Carlsenovho turnajového sprievodcu Hallgeira Opedala. Ako dôvody sa uvádza najmä Kasparovova niekedy až neprimeraná trénerská prísnosť a drezúra. Rozdielnosť oboch pováh – kľudného introvertného Nóra a hlasitého a sporov vyhľadávajúceho Rusa. No najmä však poslednú partiu, ktorá prerušila Carlsenovu sériu 39 partií bez prehry, proti Kramnikovi na Coruse 2010. Carlsen vtedy odchádzal na partiu znechutený a vyčerpaný z Kasparovovej prílišnej motivačnej snahy. Po zdrvujúcej prehre a verejnom zosmiešnení si Carlsen vymazal 4000 priateľov z Facebooku a požiadal svojho otca, aby cez právnikov vyriešili ukončenie spolupráce s Kasparovom. Kasparova sa tento postoj veľmi dotkol. Samozrejme všetko sa navonok prezentovalo v oveľa umiernenejšom duchu. V súčasnosti sa ich vzťah postupne opäť upravuje do normálnejších koľají. Carlsen sa nedávno na margo ich relácie vyjadril, že ju považuje za slušnú, a že nemá s ním (Kasparovom) problém rozprávať sa.

Avšak vráťme sa opäť k aktuálnej téme. Zaujímavou sa tu tiež javí informácia, že za novou spoluprácou Kasparova s Nakamurom stojí v pozadí St. Louisský miliardár Rex Sinquefield, ktorý sa rozhodol donovať tréning Nakamuru.

Kasparov na margo vzájomnej spolupráce dodáva, že Nakamura je výrazný talent, musí sa však jednoznačne rozhodnúť, či sa chce venovať šachu alebo pokru. Súvisí to istotne aj s tým, že tréning pred turnajom v Dortmunde, ktorý sa mal uskutočniť v Garriho letnom sídle v Chorvátsku, Nakamura na poslednú chvíľu zrušil, pre svoju účasť na pokrovom turnaji v Las Vegas.

 

Carlsen na záver pre VG Nett dopĺňa:

„Príliš dobre poznám Kasparova a spôsob jeho myslenia. Okrem toho, veľmi dobre viem o čom si myslí, že sú moje slabé a silné stránky. Mával som vynikajúce výsledky proti Nakamurovi v časoch, keď nebol Kasparov jeho trénerom. Myslím si, že Nakamura urobil a ešte urobí veľký pokrok ako výsledok tejto spolupráce, avšak v súčasnosti tu máme štyroch, či piatich hráčov sveta, vrátane mňa, ktorí výrazne lepšie rozumejú šachom ako Nakamura. A neviem, či človek ako Kasparov dokáže tento problém zmeniť v najbližšom čase.“

Z týchto slov je cítiť, že Carlsen vníma Nakamuru pod vedením Kasparova ako jedného z potencionálnych budúcich súperov, možno i o majstrovský titul, i keď možno iba v rovine dlhodobej. Na ceste Kasparovej šachovej dráhy by to bol určite ďalší obrovský úspech, tentokrát už ako z pozície trénera. Ostatne Taľov Memoriál, ktorý sa uskutoční v polovici novembra v Moskve nám možno už čoskoro dá aj jasnejšie rozuzlenie tejto otázky, nakoľko sa ho obaja spomínaní aktéri plánujú zúčastniť.

A na záver dve otázky pre našich čitateľov:

Myslíte si, že sa umiestni Nakamura na Taľovom memoriáli 2011 pod vedením Kasparova pred Carlsenom v turnajovej tabuľke?

  • Carlsen skončí v tabuľke pred Nakamurom (86%, 98 hlasov)
  • Nakamura skončí v tabuľke pred Carlsenom (14%, 16 hlasov)

Hlasovalo: 114

Načítava sa ... Načítava sa ...

 

Myslíte si, že sa stane Nakamura skôr majstrom sveta ako Carlsen?

  • Carlsen sa stane skôr majstrom sveta (68%, 82 hlasov)
  • Ani jeden z nich sa nestane majstrom sveta (24%, 29 hlasov)
  • Nakamura sa stane skôr majstrom sveta (8%, 10 hlasov)

Hlasovalo: 121

Načítava sa ... Načítava sa ...


Zdroje:

http://www.vg.no/sport/artikkel.php?artid=10015768

http://www.newinchess.com/Home/Images/20111101_magazine_nakamura_kasparov.html

http://www.chessbase.com/newsdetail.asp?newsid=7644

http://chessbase.com/newsdetail.asp?newsid=7666

http://nss.cz/?modul=zpravodajstvi&akce=aktual&orderby=4596&strankovani=90&zobrazeni=anoVaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 3 | Priemer: 5.00
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


5 + 9 =