Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2126

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Šachové správy, Zo sveta

Projekt „Šach na školách“ sa v stredu navrhol europoslancom.

Alexander Riabov | December 2, 2011 – 3:02Reagovalo 2 ľudí | 747 prečítaní
Projekt „Šach na školách“ sa v stredu navrhol europoslancom.

V súčasnej dobe frekventovane diskutovaná téma vrámci SŠZ, ale aj iných šachových zväzov, sa konečne dostala na legislatívnu pôdu Európskej únie. Prezident ECU (Euróspkej šachovej únie) Silvio Danailov (2466 FIDE, mimochodom medzinárodný majster, právnik a manažér Topalova) túto stredu predstavil pred stovkou europoslancov v Bruseli projekt „Šach na školách“.

Od 30. novembra do 15. marca 2012 je pre európskych poslancov otvorená na podpis Deklarácia na spustenie programu „Šach na školách“ vo vzdelávacích inštitúciách EÚ. Deklarácia musí v priebehu tohto termínu získať aspoň 369 signatárov, čo predstavuje z 736 členného Európskeho parlamentu nadpolovičnú väčšinu. Bude to znamenať jej akceptáciu parlamentom a Európska komisia následne začne s prácami nad uskutočnením projektu.

V deklarácii sa okrem iného uvádza:

 • keďže je šach hrou prístupnou pre deti každej sociálnej skupiny a môže podporiť sociálnu súdržnosť a prispieť k politickým cieľom ako sociálna integrácia, boj proti diskriminácii, znižovanie miery kriminality, a dokonca k boju proti rozličným závislostiam;
 • keďže šach môže nezávisle od veku dieťaťa zlepšiť jeho koncentráciu, trpezlivosť a vytrvalosť a môže rozvinúť zmysel pre kreativitu, intuíciu, pamäť a analytické, ako aj rozhodovacie schopnosti; keďže šach taktiež učí odhodlaniu, motivácii a športovému správaniu;
 1. vyzýva Komisiu a členské štáty, aby podporovali zavedenie programu Šach v školách do systému vzdelávania členských štátov;
 2. vyzýva Komisiu, aby vo svojom pripravovanom oznámení o športe venovala náležitú pozornosť programu Šach v školách, a aby naň počnúc rokom 2012 zabezpečila dostatočné finančné prostriedky;
 3. vyzýva Komisiu, aby zohľadnila výsledky všetkých uskutočnených štúdií o vplyvoch tohto programu na vývoj detí;
 4. poveruje svojho predsedu, aby postúpil toto vyhlásenie spolu s menami podpísaných poslancov Komisii a parlamentom členských štátov.
Zľava: Exmajster sveta Topalov a jeho manažér Danailov

Zľava: Exmajster sveta Topalov a jeho manažér Danailov

Myslíte si, že je správne zavádzať šach do škôl ako povinný predmet?

 • Nie, iba ak ako dobrovoľný doplnok (49%, 64 hlasov)
 • Áno (46%, 60 hlasov)
 • Nie (5%, 7 hlasov)

Hlasovalo: 131

Načítava sa ... Načítava sa ...

 

Myslíte si, že podporí Deklaráciu projektu „Šach na školách“ aspoň 369 európskych poslancov

 • Áno (51%, 42 hlasov)
 • Nie (49%, 40 hlasov)

Hlasovalo: 82

Načítava sa ... Načítava sa ...

 

 

Zdroj a celý text Deklarácie:

http://www.europechess.net/index.php?option=com_content&view=article&id=120:ep&catid=2:slides


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 0 | Priemer: -
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Diskusia (2)

 • Hlaváčik says:

  Tak ako napísala v predstihu Petra Kišová, projekt je výborným prostriedkom získať pre šach eurunky cez EÚ. Čím viac šachových laikov (poslancov) bude hlasovať tým viac šanci projekt má.Totiž projekt sa dá doprevádzať krásnymi vetami, ktorým dosť ťažko povedať nie ak sa v problematike nevyzná.

  • Alexander Riabov says:

   Blog pani Kišovej som vzhliadol iba zdiaľky, chystáme sa na tému “Šach na školách” napísať ešte zopár úvah, potom sa tomu budem venovať hlbšie. Ak to je tak, ako uvádzate, tak samozrejme, keď dokážu vymyslieť toľko všeljakých možných nálepiek pre obyčajný futbal, prečo by sme toho nevyužili aj my, pri trošku na inteligenciu náročnejšej hre.. Čiže, žiadnu Ameriku pani Kišová neobjavila.

   Európska únia je veľmi zaujímavý projekt. Vďaka štrukturálnym fondom sme si obnovili šedivé mestá, na druhej strane kopec europeňazí sa premrhalo. Existuje obrovské množstvo prípadov, nad ktorými ostáva mozog stáť, na čo sa použili peniaze z EÚ. Popdorovať šach pre mládež je z môjho pohľadu oveľa užitočnejšou investíciou.

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


3 × 1 =