Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2126

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Šachové správy, Zo sveta

Taľov memoriál, 9. kolo: „Šachy hrajú všetci a víťazí v nich Carlsen.“ (analýza)

Alexander Riabov | November 30, 2011 – 12:21Reagovalo 5 ľudí | 1,355 prečítaní
Taľov memoriál, 9. kolo: „Šachy hrajú všetci a víťazí v nich Carlsen.“ (analýza)

Po desaťdňovom mimoriadne vyrovnanom boji sme sa zrejme v jednom z najsilnejších turnajov šachovej histórie konečne dočkali mena jeho víťaza! Magnus Carlsen v poslednom kole porazil Nakamuru a s 5,5/9 sa bodovo dorovnal Aronianovi, ktorý napriek vedeniu v turnaji v poslednom kole „ledva“ remizoval s Nepomňaščim. Pomocné kritériá však boli v prospech Magnusa.

Gary Lineker, futbalista a komentátor BBC, kedysi vyslovil známy citát: „Futbal je hra, ktorú hrá 22 ľudí, a ktorú vždy vyhrajú Nemci.“ Tandem komentátorov GM Sutovský (2696) a Mark Gluchovský (2199) ho v šachovom prostredí aplikovali na ostatný triumf Magnusa Carlsena: „Šachy hrajú všetci a víťazí v nich Carlsen.“

 

Priebeh turnaja

Turnaj bol však mimoriadne vyrovnaný. Po siedmom kole bola včele turnaja polovica hráčskeho poľa – so 4 bodmi zo siedmych delili prvé miesto dovedna až 5 hráči z desiatich! V remízovom ôsmom kole sa na pol bodu od tejto skupinky odtrhol Levon Aronian (víťazstvom nad Svidlerom). Čakali nás však ešte mimoriadne zaujímavé partie deviateho kola.

Organizátori s ohľadom na minuloročné nejasné výsledky, kedy napriek existencii pomocných kritérií museli za víťazov určiť až troch hráčov, sa rozhodli tento rok zaviesť nové primárne kritériumpočet partií odohraných čiernymi figúrami. Samozrejme, pri tak silnom turnaji, akým býva každoročne poriadaný Taľov memoriál, by sa chcelo poznať meno konečného víťaza. Otázkou však ostáva, či je takto zvolené primárne pomocné kritérium natoľko relevantné.

Najlepší traja hráči turnaja. Zľava: Aronian, Nepomňaščij a Carlsen

Najlepší traja hráči turnaja. Zľava: Aronian, Nepomňaščij a Carlsen

Zaujímavým sa javia dve konštatovania od GM Sutovského. Po prvé, ak sme sa pred pár rokmi spytovali, či je ľahšie pre hráča vrcholovej úrovne remizovať čiernymi figúrami alebo zvíťaziť bielymi, dnes už stojí otázka inak – „Je ľahšie remizovať čiernymi, ak hrá biely na víťazstvo alebo vyhrať bielymi, ak hrá čierny silou mocou na remízu?“ A po druhé – výsledky posledných vrcholových turnajov, vôbec nesvedčia o akejsi nevýhode čiernych! Napokon aj v samotnom tohtoročnom Taľovom memoriáli bolo z desiatich rezultatívnych partií až 6 v podaní čiernych figúr!

Ak si dovolím trošku neskromne zaujať svoj uhol pohľadu – osobne sa mi nikdy nepáčili pomocné kritériá, ktoré sú vopred  ľahko odhadnuteľné – typickým našincu dobre známym príkladom je Progress. Kritérium „počtu partií nejakej farby figúr“ možno medzi takéto kritériá  jednoznačne zaradiť. Na jednej strane sa stráca čaro dramatickosti turnaja, ktorý sa nehrá „až do konca“ a na druhej strane nahráva korupcii, podvodníkom… Pripúšťam však, že pri vrcholovej úrovni nie je možné posledne zmienenú výčitku myslieť vážne. Rozhodne je tu však priestor na debatu, možno aj v komentároch pod týmto článkom :)

Vďaka tomuto kritériu bolo už pred deviatym kolom jasné, že v prípade ak Aronian nezvíťazí, budú mať pred ním navrch Carlsen, Karjakin, či Nepomňaščij. Aronian a Ivančuk mali viac partií odohraných bielymi. Po tom, čo sa partia Karjakina s Ivančukom skončila remízou a Carlsen zvíťazil nad Nakamurom pripadali do úvahy (s ohľadom na pozíciu v partii Nepomňaščij – Aronian) iba dva varianty. Remíza sľubovala Carlsenovi prvé miesto pred Aronianom. Ak by však zvíťazil Nepomňaščij, ktorý mal rovnaký počet partií čiernymi ako Carlsen, rozhodlo by o víťazovi turnaja až terciárne kritérium tzv. KOYA systém (tj. počet bodov proti hráčom, ktorí uhrali viac ako 50% bodov). V čase, keď sa dohrávala už iba posledná partia turnaja, bolo jasné, že v tomto prípade by sa stal víťazom jedného z najsilnejších turnajov histórie, za účasti najsilnejších hráčov sveta, „jediný outsider“ Nepomňaščij!

A partia samotná tomu dokonca v koncovke dlhšiu dobu nasvedčovala, napriek tomu, že mal Nepomňaščij kvalitu menej!


Prejdime už ale k samotným výsledkom a partiám deviateho kola:

V partii Geľfanda s Anandom sme sa opäť raz dozvedeli o Anandovej hre len veľmi poskromne. Partia sa po 29. ťahoch skončila opakovaním ťahov. Na príklade Anandovej hry vidno ako sú Sofijské pravidlá miestami prikrátke… V našej predchádzajúcej miniankete ste výsledok na 73,3% predpokladali správne. Partia Karjakina s Ivančukom bola zaujímavá. Karjakin obetoval dvoch pešiakov za iniciatívu, ktorá sa však prirýchlo otupila. Ivančuk však urobil v spletitej pozícii chybný ťah a partia prešla do remízovej koncovky. V ankete ste takýto výsledok predpokladali v 60% odpovedí. V zápase Svidlera s Kramnikom sa exmajster sveta silou mocou pokúšal získať prvé víťazstvo v turnaji. V pozícii, kde mal vežu viac za dve ľahké figúry, odmietol forsírovaný variant, ktorý viedol do remízy. Desať ťahov na to vzdal. Táto partia však nemala dosah na výsledky turnaja.

Vo vari najzaujímavejšom dueli, na ktorý sme sa tešili od vydania správy o tom, že Kasparov zmenil zverenca, sa stretli Nakamura s Carlsenom. V našej ankete ste v 58,8% odpovediach tipovali za víťaza partie Carlsena a 35,3% odpovedajúcich predpokladalo remízový výsledok partie. Carlsen napriek faktu „zlých“ čiernych figúr už v 17. ťahu získal pešiaka a po pár ťahoch sa ukázalo, že biely nemá zaň žiadnu kompenzáciu. Mladý Nór s ľahkosťou a nadhľadom prešiel do koncovky nerovnakých strelcov s dvoma pešiakmi naviac. Napriek tomu, že mohol svoju pozíciu zosilňovať, ak by nevymenil posledný pár veží (pri výhode jedného pešiaka). Bolo až údivuhodné, ako veľmi si veril Magnus pri tomto prechode do, na prvý pohľad, nie celkom jasnej koncovky. Napriek tomu, že pri realizácii bolo vidieť prevahu čierneho, samotná realizácia však mohla byť ešte oveľa komplikovanejšia a dlhšia nebyť nasledujúceho zlého rozostavenia Nakamurových pešiakov po poliach farby Carlsenovho strelca…

Posledná dohrávaná partia mala vyjasniť „turnajovú intrigu“. Proti sebe stáli Nepomňaščij a Aronian. V prípade Aronianovho víťazstva bolo všetko jasné – Aronian víťazí v turnaji so skóre +3 (6 z 9). Ak by sa partia skončila remízou, vyhráva Carlsen (5,5 z 9), ktorý má oproti Aronianovi odohraný väčší počet partií čiernymi figúrami. Avšak v prípade víťazstva Nepomňaščiho by sa pomocou kritéria KOYA stával víťazom turnaja práve tento mladý talentovaný hráč (20. v svetovom rebríčku), ktorého sme ako jediného stavali do pozície „outsidera“ turnaja. Partia teda podľa predpokladov niesla v sebe značný kus atrakcie a o samotnom jej priebehu už ani nehovoriac. Nepomňaščij začal neskromne. Obetoval pešiaka, avšak miesto zosilňovania útočného potenciálu sa rozhodol pozíciu radikalizovať, nakoľko v nej nevidel forsírované víťazstvo. Obetoval teda kvalitu a sériou niekoľkých ťahov dosiahol postavenie, v ktorom mal dvoch strelcov a vežu s pešiakom viac proti dvom vežiam a strelcovi. Inak zrejme remízová pozícia, ako sme si už zvykli na Taľovom memoriáli. Aronian však vyložene podcenil pozíciu a sériou niekoľkých ťahov sa s kvalitou navyše dostal do takmer prehratej pozície! Nepomňaščij však nedokázal partiu dotiahnuť do víťazného konca. Po veľkých výmenách zostali na šachovnici iba králi majúc svorne po jednom pešiakovi. Po šiestich hodinách hry tak bolo známe meno víťaza – „Šachy hrajú všetci a víťazí v nich Carlsen.“


Výsledky 9. kola:

Hráč Výs. Hráč
Nakamura Hikaru  0-1 Carlsen Magnus
Geľfand Boris  1/2 Anand Višvanathan
Karjakin Sergey  1/2 Ivančuk Vasilij
Svidler Peter  1-0 Kramnik Vladimir
Nepomňaščij Jan  1/2 Aronian Levon


Záverečná turnajová tabuľka

No. Hráč Elo 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Body  TB1   TB2   TB3 
1. Carlsen Magnus 2826 * ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ 1 5.5 5 0.0 3.0
2. Aronian Levon 2802 ½ * ½ ½ 1 1 ½ ½ ½ ½ 5.5 4 0.0 4.0
3. Karjakin Sergey 2763 ½ ½ * ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ 5.0 5 0.5 3.0
Nepomniachtchi Ian 2730 ½ ½ ½ * ½ ½ ½ ½ 1 ½ 5.0 5 0.5 3.0
5. Ivanchuk Vassily 2775 ½ 0 ½ ½ * 1 ½ ½ ½ 1 5.0 4 0.0 3.0
6. Svidler Peter 2755 ½ 0 ½ ½ 0 * ½ ½ 1 1 4.5 5 0.0 2.0
7. Anand Viswanathan 2811 ½ ½ ½ ½ ½ ½ * ½ ½ ½ 4.5 4 0.0 3.0
8. Gelfand Boris 2744 0 ½ 0 ½ ½ ½ ½ * ½ ½ 3.5 5 0.0 2.5
9. Kramnik Vladimir 2800 ½ ½ ½ 0 ½ 0 ½ ½ * ½ 3.5 4 0.0 2.5
10. Nakamura Hikaru 2758 0 ½ ½ ½ 0 0 ½ ½ ½ * 3.0 4 0.0 2.0
 • TB1: Počet partií čiernymi
 • TB2: Počet bodov získaných v tej istej bodovej skupine
 • TB3: Koya Tie-Break

Pozrime sa teraz na niektoré zaujímavé partie tohto kola skrze diagramov. Partie 9. kola si môžete prehrať nižšie aj v našom prehliadači.

Nakamura – Carlsen

Carlsen podľa vlastných slov zvolil otvorenie, ktoré nesmeruje do remízových variantov. Po úvodných ťahoch vznikla v partii prvá kritická pozícia:

Tandem komentátorov si na toto kolo k sebe pozval za pomocníka Alexandra Griščuka (2752). Ten s ohľadom na svoje teoretické poznatky v týchto pozíciách opisoval, niektoré najčastejšie pokračovania čierneho: Čierny hrá 13. … Dc8 po čom po odmietnutí výmeny dám vyvíja jazdca na c6. Za nepríjemné pre čierneho označoval dovolenie bielemu zahrať ťah e4 a za ešte kritickejšie následný presun čierneho pešiaka na d4… Biely sa v tejto pozícii následne vyvíja ťahmi Jc3, Vc1, pričom v niektorých pozíciách je možné vziať koňom na d5, berúc do úvahy strelca na e7. Ďalším cieľom by malo byť zahratie už spomínaného e4. Pozície po 13. … Jbd7 boli považované za slabšie. Zrejme z podobných úvah vychádzal aj Carlsenova novinka, keď pochopil, že strelec na a6 už splnil svoj účel a teraz musí podporiť ďalšie ciele čierneho – zahral 13 … Sb7!

Nasledovalo 14. Jd2 Jc6 15. Jf3?! Carlsen tu navrhuje na mieste bieleho vážnejšie sa zaoberať problémom pešiaka e5 ťahom 15. h4. Na 15. Jf3 zahral Carlsen odvážne g5! 16. Se3 g4 17. Jd4 Jxe5 (získava pešiaka) 18. Sh6 Ve8 19. e4 Sc5 20. Jb3 Vc8.

Carlsen na tlačovke navrhoval za Nakamuru zahrať v tejto pozícii radšej 21. ed Sxd5 22. Sxd5 ed 23. Df5 Vc6 24. Sf4 Vf6 25. Dg5 Vg6 26. Dxd8 Jf3+ 27.Kg2 Vxd8 kde má síce čierny pešiaka viac, no biely nestojí až tak zle. V partii sa však stalo: 21. Jxc5 Vxc5 22. Da4 Sc6 23. Dd4 Df6 24. Sf4 de 25. Sxe4, v tejto pozícii si Carlsen myslí, že čierny stojí na výhru:

Magnus sa tak rozhodoval, či je lepšie si na f3 ponechať jazdca alebo strelca. Rozhodol sa pre strelca a zároveň forsírovane prechádza bez obáv do koncovky s nerovnakými strelcami: 25. … Jf3+ 26. Sxf3 Dxd4 (tu sa obával ťahu 26. … e5 po čom mohlo nasledovať zaujímavé a nie celkom jasné pokračovanie 27. Sxc6 ed 28. Sxe8) 27. Vxd4 Sxf3 28. Vd7 Vd5 29. Vxd5 ed 30. Se3 Ve4 31. Ve1 d4 32. Sd2

Tu mohol Carlsen zosilňovať svoju pozíciu ťahom 32. … Se2 a následne priblížiť kráľa, nakoľko biely kráľ ostáva uväznený vo svojej pevnosti. Carlsen však s vidinou forsírovaného víťazstva ide jasne v ústrety svojmu cieľu: 32. … Vxe1 33. Sxe1 Se2 34. f4 (lepšie skôr, ako neskôr – strata druhého pešiaka je nevyhnutná) 34. … gf 35. Sf2 d3 36. Se1 Kg7 37. Kf2 Kf6 38. Ke3 Kf5

Jedna z opakujúcich sa point víťazstva čierneho tkvela v tom, že napríklad po 39. h4 postaví kráľa na g4, následne strelcom vynúti pohyb a oslabenie pešiakov na dámskom krídle napr. a3 a b2, potom postaví strelca na e4 a kráľom cez e6, d5, c4 prejde na b3 a túto pozíciu považuje Nór za vyhratú) 39. h3 h5 40. Sd2 Sf1 41. Se1 (ak by hral napríklad 41. Kxf3 Sxh3 42. Ke3 Sf1 43. Kg4 Se1 44. Kf2 Se2 45. Se1 f5 46. Sd2 avšak aj o tejto pozícii súdi Carlsen, že je pre čierneho bez šance na remízu) 41. … Sxh3 42. Kxd3 Sf1+ 43. Ke3 Kg4 44. Kf2 Sb5 45. Sc3 Sc6

Najdôležitejšou úlohou čierneho v tejto pozícii bolo nedovoliť bielemu vymeniť pešiakov na dámskom krídle. Nasledovalo: 46. Se5 b5 47. Sb8 a6 48. Sc7 f5 čierny sa púšťa do realizácie – chce vytvoriť dvojicu voľných pešiakov na kráľovskom krídle a následne presunúť kráľa na dámske krídlo. Biely však v nasledujúcom ťahu zahrá rozhodujúcu chybu:

49. b3? Sd5! -+ bieli pešiaci sa teraz stali nepohyblivými a presun kráľa na dámske krídlo rozhodne o výsledku partie. Avšak partiu nezachraňovalo ani 49. a3 idea čierneho ako sme už spomínali je zahrať f4, kde po Sxf4 nasleduje h4 a h3 a po prípadnom bratí na f4 pešiakom gf hrá čierny Sf5 a opäť posúva h-pešiaka vpred. Nasledovalo 50. Sd6 f4 51. gf h4 52. f5 Kxf5 53. Ke3 Kg4 54. Kf2 h3 55. Ke3 Se4?! (Carlsen napokon volí inú cestu) 56. Kf2 Sb1 57. a3 (nepomáha ani 57. a4 pre b4 a tento pešiak je nedotknuteľný pre h2!) 57. … Sa2 58. b4 Sf7 a Nakamura vzdal 0-1

Plán čierneho je postaviť strelca na g4 a kráľom vyzbierať dámske krídlo.

Nepomňaščij – Aronian

V krátkosti spomenieme ešte zopár pozícií z tejto partie. Po úvodných ťahoch vznikla zápletka okolo pešiaka d5 – 15. d5

Nasledovalo zopár ťahov a vzniklo nasledovné postavenie po 20. … Jxd5:

V tejto pozícii sa po dlhom prepočte Jan Nepomňaščij rozhodol pozíciu radikalizovať po tom, čo podľa jeho slov sklamane v pozícii nenašiel žiadne forsírovane výhodné postavenie – 21. Vxd5. Otáznou však ostáva možnosť zosilniť tlak na čierneho kráľa prostredníctvom: 21. Se5 Db6 [ak 21. ... Dc4 22. Dh5 h6 (ak hrá čierny 22. ... Jf6 23. Sxf6 gf 24. Dh6 f5 25. Vd3 a biely stojí útočí) 23. Vd4 a nejde Dxf1+ 24. Kxf1 Vc1+ 25. Vd1 Je3+ 26. fe Sb5+ pre 27. Ke1 – nie však Ke2 – strata veže; a vo variante 21. ... Sb5 hrá 22. Sxh7 Kf8 23. Dh5 Jf6 24. Dg5 Db6 25. Vfe1; ďalšou možnosťou je hrať 21. ... Da5 (pripravovať tak po 22. Dh5 Jf6) tu však môže biely opäť zahrať 22. Dd3 ako v hlavnom variante, prípadne ešte 22. ... Jf6 23. Dg3 Jh5 24. Dg5 g6 25. g4 Vc5 26. b4!] 22. Dd3 f5 24. Dg3 g6 25. Sxf5 (alebo 25. Dh4).

Jan sa však nezmieril s týmito pozíciami a rozhodol sa zostrojiť remízovú koncovku. Hralo sa: 21. Vxd5 ed 22. Dd3 f5 23. Dxd5+ Kh8 24. Df7 Vg8 25. Vd1 Se8 26. Dxc7 Vxc7 27. Sxf5 Sg6 28. Sg4.

Samozrejme, že v pozícii bolo možné vziať aj na g6 a veľmi by ju to nezmenilo. Podobných partií už bolo na Taľovom memoriáli odohraných mnoho a možno o nej vyhlásiť, že smeruje do remízových vôd. Tu zrejme niekde možno hľadať príčinu Aronianovho vypustenia „remízových opratov“ z vlastných rúk. Levon príliš zľahka pokračoval a v pozícii, kde má kvalitu naviac sa takmer dostal do prehratej pozície. Jednoznačne sa však musel začať brániť. Preskočme teda nejaký úsek partie do kritickej situácie.

Tu mohol biely vziať pešiaka na g7 s prechodom do koncovky s dvoma voľnými pešiakmi. Zľakol sa však vidiny blokády na g6 a f5. Môj engine však v dlhých variantoch spojených s presunom bieleho kráľa do centra, či na dámske krídlo ukazuje predsalen +1,5 pre bieleho. Dajme však tomu, že sa Nepomňaščij s Aronianom pozícii lepšie rozumeli a že je možné, že Aronian dokáže postaviť nepreniknuteľnú pevnosť, ktorú nespočíta ani engine. No o pár ťahov sa podobná príležitosť naskytla znova:

V pozícii po 51. … Kd8 mohol biely zahrať 52. Sa5 čiernemu by zrejme neostávalo nič iné, ako zjednodušiť hru prostredníctvom 52. … Vxg5+ 53. Kh4 Vxh5+ 54. Kxh5 a biely má v koncovke nerovnakých strelcov avšak pri existencii páru veží a pešiaka na dámskom krídle navyše, s hodnotením enginu +1. To sa však Nepomňaščimu zrejme opäť málilo. Zahral 52. Kh4. Aronian bol už však rozhodnutý dotiahnuť partiu úspešne do remízy a neváhal pri tom znova obetovať pešiaka: 52. … b4 53. ab ab 54. Vxb4 Kc7. Na tlačovke odôvodnil svoje rozhodnutie tým, že dokiaľ mal pešiakov na dámskom krídle, jeho figúry pôsobili nekoordinovane, preto sa mu javilo vhodnejšie obetovať posledného dámskeho pešiaka za cenu koordinácie. Nasledovalo: 55. f4 g6 56. Sf3 Vb5.

Pozícia vyzerala do 56. … Vb5 za čierneho veľmi zle, ako sa však ukazuje, biely to vôbec nemá také ľahké. Nepomňaščij odmietol výmenu na b5. Komentátori po ústupe vežou na 57. Va4 prepočítavali možnosti čierneho po ťahu 57. … Ve3 dochádzali však k záveru, že pešiak g6 bude v istých variantoch slabým. Teraz prichádza ku Aronianovmu „kúzleniu“ : tichý ťah 57. … Ve6. Toto je vážna situácia. Predtým kráľ na h4 nestál dobre, no v súčasnosti mu už však nehrozí ani len šach. Bolo preto treba asi zvážiť, či je potrebný presun kráľa alebo zahájiť čímskôr iniciatívu ťahom 58. Va7+. Nasledovalo však: 58. Kg3 Sf5 59. Va7+ Kd8 60. Va4 Ke8 61. Vd4 Vb8 62. Kf2 Veb6 63. Vd2.

Iniciatíva bieleho sa otupila. Čierny skoordinoval figúry a smeruje za svojim cieľom – vymeniť vežu za pešiaka a strelca a konečne zavŕšiť túto partiu remízou. Nasledovalo ešte niekoľko ťahov, biely sa však už nedostal výrazne k slovu. Prehrajme si teda partiu aspoň do záverečnej pozície:

1/2. Remíza tak rozhodla o rozuzlení „turnajovej intrigy“. Prvý skončil Carlsen, druhý Aronian a tretí s veľkým prekvapením Jan Nepomňaščij. Na takýto úspech bude Nepomňaščij zrejme ešte dlho spomínať, napriek tomu, že jeho priezvisko je odvodené od charakteristiky „nepamätajúci si“…

Našinci majú možnosť tohto zaujímavého hráča stretnúť na pripravovaných Majstrvostvách Európy v rapid šachu, ktoré sa budú konať už tradične koncom roka vo Varšave. Turnaja sa zúčastňuje pravidelne viac ako 600 hráčov, medzi nimi niekoľko Slovákov. Nepomňaščij je predbežne prvým nasadeným hráčom tohto turnaja.

Svidler – Kramnik

Nedá nám na záver ešte aspoň veľmi stručne spomenúť o desiatej rezultatívnej partii turnaja. Kramnik tu zrejme v prílišnej ambicióznosti prestrelil svoje možnosti. Zaujímavá pozícia však vznikla už v šiestom ťahu:

Svidler zahral 7. Db3. Perličkou by však bolo pokračovanie 7. Dc6 Vb8 8. Je5 Sb7 9. Jxd7 Sxc6 10. Sxc6 načo by po Je7 nasledovalo estetické Jf6 mat :) Ak by si však Kramnik „všimol“ hrozbu jednoťahového matu a zahral čokoľvek okrem Je7 napríklad len 10. … Ke7 11. Jxb8 Dxb8, tak Svidlerovi by sa asi nie zrovna dvakrát ľahko hralo s materiálnou stratou hneď z otvorenia…

Prejdime však ku kľúčovej pozícii:

Čierny videl aktivitu v obete dvoch ľahkých figúr za vežu. Obeť bola zrejme nekorektná, no Svidler svojou zľahčujúcou hrou, kedy sa snažili od Kramnika vyzbierať čo najviac, „pokým dával“ sa sám priviedol do nepríjemnej pozície:

Tu mal čierny zrejme pochopiť, že pozíciu už nejde viac zosilniť a treba sa preto uspokojiť s forsírovaným remízovým variantom, prihliadajúc pritom navyše k blížiacej sa časovej tiesni: 31. … Vxf3 32. Dxf3 Ve2+ 33. Kg1 Ve1+ a pod. a v prípade 34. Df1 Vxf1+ 35. Kxf1 Df3+ a šachy po diagonálnych bielych poliach, aby biely nemohol vyviesť do hry jazdca. Miesto toho však zahral 31. … Da8 nasledovalo zopár ťahov a po peknom 37. Jd4 je partia definitívne u konca:

Nasledovalo už iba 37. … V6e7 38. Jd6 Db1+ 39. Kg2 Va8 40. Df3 Vaxa7 a pekný „geometrický“ mat ťahom 41. Da8+ čierny vzdal 1-0.

Veľavravný obraz: Zarmútený Kramnik, v pozadí Peter Svidler

Veľavravný obraz: Zarmútený Kramnik, v pozadí Peter Svidler

Partie si môžete v celku prehrať aj v našom prehliadači výberom „select a game“. Odporúčame Vám najmä partiu Karjakina s Ivančukom, kde Ivančuk vyvracal zrejme nekorektnú obeť Karjakina v podobe dvoch pešiakov. Partia sa však napokon skončila remízou. Ivančuk však predviedol na turnaji pekný výkon a bodovo delil tretie až piate miesto.

Fotogaléria

Víťazný úsmev

Víťazný úsmev

Aronian si preberá cenu za druhé miesto

Aronian si preberá cenu za druhé miesto

Aronian rozdával po skončení partie autogramy fanúšikomAronian rozdával po skončení partie autogramy fanúšikom 
Carlsenova tlačovka

Carlsenova tlačovka

Tlačovka Nepomňaščiho s Aronianom

Tlačovka Nepomňaščiho s Aronianom

Pravdepodobne najlepší tréner na svete Mark Dvoretsky (vľavo) bol hosťom komentátorov vo ôsmom kole.

Pravdepodobne najlepší tréner na svete Mark Dvoretsky (vľavo) bol hosťom komentátorov vo ôsmom kole.

Fandiaci Ivančuk

Fandiaci Ivančuk

Kramnik sleduje hru Aroniana.

Kramnik sleduje hru Aroniana.

Máme teda za sebou veľmi silný desaťdňový turnaj, dúfame, že analýzy, ktoré sme Vám priniesli Vám poskytli, ak nič iné, tak aspoň inšpiráciu pre vlastný rozvoj alebo možno i príjemný pocit z niektorých estetických variant najlepších hráčov sveta. Nelúčime sa však nadlho. Hráči sa sťahujú! Už od 3. decembra začína v Londýne turnaj London Chess Classic za účasti takých hráčov ako Carlsen, Anand, Aronian, Kramnik, Nakamura, Adams, či Short a iných. Budeme Vás samozrejme sprevádzať aj týmto turnajom a snáď sa dočkáme aj nejakých zaujímavých revanšov! Zostaňte preto s nami i naďalej.

Na záver nás zaujíma Váš názor na Sofijské pravidlá (o zákaze ponúk remíz pred 40 ťahom), ktoré by sa mali údajne čoskoro uplatňovať všeobecne pre všetkých hráčov. Na predchádzajúcich ročníkoch Taľovho memoriálu bývalo okolo 12 až 13 rezultatívnych partií. Tentokrát sa uplatňovali na turnaji Sofijské pravidlá, a napriek tomu sa počet remíz zvýšil.

Myslíte si, že zredukujú Sofijské pravidlá počet remíz u hráčov bežnej úrovne?

 • Áno zredukujú počet remíz (40%, 8 hlasov)
 • Nezmenia nič, budú akurát obmedzovať „normálne“ hrajúcich hráčov (40%, 8 hlasov)
 • Zabránia odhadom menej ako polovici „dohodnutých“ partií (15%, 3 hlasov)
 • Zabránia odhadom viac ako polovici „dohodnutých“ partií (5%, 1 hlasov)

Hlasovalo: 20

Načítava sa ... Načítava sa ...

Prečítajte si aj:


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 3 | Priemer: 5.00
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Diskusia (5)

 • alnoth says:

  “Kritérium „počtu partií nejakej farby figúr“ možno medzi takéto kritériá jednoznačne zaradiť. Na jednej strane sa stráca čaro dramatickosti turnaja, ktorý sa nehrá „až do konca“ a na druhej strane nahráva korupcii, podvodníkom… Pripúšťam však, že pri vrcholovej úrovni nie je možné posledne zmienenú výčitku myslieť vážne. Rozhodne je tu však priestor na debatu, možno aj v komentároch pod týmto článkom”

  no tak ja teda reagujem :). vyrazne nesuhlasim s kritikou tohto systemu, pouziteho na talovom memoriali. organizator sa chcel vyhnut minulorocnej situacii, kedy boli v podstate 3 prve miesta. zvolil si nejaky system na tiebreak, ma na to plne pravo.

  niekomu prekaza, ze je to “dopredu” zname? no a co? je vyhodou mat cierne alebo biele? kazda jedna teoreticka prirucka sachovych otvoreni v nejakom bode vyvinu s ulavou konstatuje ze “…a cierny vyrovnal hru…”. je to nesporna vyhoda mat biele a ked sa niekomu podari uhrat dve vyhry hoci mal viackrat cierne ako jeho rival, tak je to kazdopadne jedno s moznych kriterii rozhodovania. ze je to zname dopredu? no a? tak potom je aronianovi uz dopredu jasne, ze ak chce predbehnut carlsena, musi uhrat o ten polbodik viac – lebo ma viackrat biele.

  korupciu myslim na tejto urovni urcite mozeme vylucit, tak nam zostava co? ze sa straca dramatickost? tak si pozrime na talov memorial a jeho finis bez “dramatickosti”:

  v poslednom kole boli v hre o prvenstvo v turnaji carlsen, aronian, nepomniatchi, ivancuk (a mozno aj karjakin, uz sa nepamatam). do poslednej chvile sa spekulovalo co bude ked tito remizuju a tamti vyhraju… dve predposledne partie celeho turnaja mali v sebe 3 adeptov na celkove prvenstvo. ak by vyhral aronian, bol by vitazom. ak by vyhral nepomniatchi, zvitazil by on. ak oni remizuju, je sanca, ze vitazom sa stane carlsen, ak porazi nakamuru. ak vsetci remizuju, zvitazi aronian. a to su dve posledne partie posledneho kola!

  talov memorial sa hral ako o zivot az do posledneho tahu poslednej partie – tu jednoducho nemoze byt vobec rec o nedostatocnej dramatickosti.

  isteze, keby mal carlsen naskok pred aronianom, tak vdaka tiebreaku by si mohol dovolit “rychlu remizu” s nakamurom. neberme na chvilku do uvahy, ze “rychla remiza” s nakamurom nie je zas az taka jednoducha zalezitost – ale remizovana partia veduceho hraca turnaja v poslednom kole je velmi bezna prax v kazdom moznom systeme v priebehu celej historie sachovych turnajov. to sa neda nijako zvalit na konkretny system tiebreaku. navyse tento turnaj bol tak silne obsadeny, ze akekolvek “takticke” remizy ku koncu turnaja by nikoho neprekvapili – hraci boli vycerpani.

  ibaze nic z toho sa neudialo, talov memorial mal mimoriadne dramaticky zaver, kedy carlsen ktory bojoval o bod s nakamurom do vycerpania vsetkych moznosti koncovky s roznymi strelcami este na tlacovke netusil ci vlastne turnaj vyhral on, alebo to bude aronian ci mozno nepomniatchi.

  alnoth

  • Alexander Riabov says:

   Alnoth vďaka za názor, argumenty sú tiež vecné, presne takúto nejakú debatu som chcel vyvolať.

   Ak teda mám reagovať na konkrétne Vami spomenuté argumenty. Organizátor si samozrejme volí svoje kritériá, avšak to neznamená, že sa nám musia páčiť. Od toho sa môže odvíjať kopec ďalších dôsledkov, napríklad už len absencia hráčov na ďalšom ročníku… Neúčasť na turnajoch, kde organizátori zvolia opäť takéto kritérium… To zrejme napokon môže viesť aj k ovplyvneniu toho, aké kritériá si budú organizátori voliť.

   Teoretické príručky samozrejme hovoria, že “…a konečne čierny vyrovnal”. Čo však potom s takou knihu “Black is ok” od veľmajstra Adorjana?

   Osobne nevidím veľký rozdiel medzi hrou bielymi, či čiernymi. Je samozrejme, ale tiež možné, že je to preto, že nie som na tej úrovni. Hrával som však nejakú dobu hru zvanú “Go”, ktorá je v európskom ponímaní výrazne “diskrimanačná”. Je to však hlavne preto, že s európskym myslením nemá nič spoločné… Uplatňujú sa tam japonské princípy seniority, keď hráč – amatér príduci na turnaj už na začiatku pred piatimi kolami, čo sa majú odohrať, vie, že neskončí v turnaji lepšie ako na posledných piatich priečkach… to v šachu neexistuje, hypoteticky môže každý prekvapiť genialitou… a tiež je tam kopec iných zvláštných “výhod”. Jednou z takýchto výhod v hre je, že keď má hráč “slabšiu” farbu, má hneď na začiatku body navyše, alebo ak je slabší, či chce či nechce, má niekoľko ťahov výhodu.
   S tým, že hrávam roky šachy, mi prišli tieto systémy veľmi nespravodlivé a hrával som silnejšími hráčmi a “slabšími” farbami podľa “šachových” pravidiel… Preto by som bol veľmi nerád, ak by sme do šachu zavádzali podobné pravidlá, že ak máš biele farby častejšie v turnaji, tak musíš uhrať aspoň o pol boda viac ako kolega, čo mal o jednu partiu navyše čierne…

   Šach je hádanka, ktorú nik nerozlúštil. Ako aj v článku spomíname, dnešná prax udivovala aj samotných komentátorov, ktorí konštatovali, že v poslednej dobe, sa čierna farba vôbec nestavala do role “slabšej” farby.

   K dramatickosti.
   Áno záver bol mimoriadne dramatický. Ale mal som skôr na mysli inú dramatickosť. Presne, ako aj Vy spomínate, ak by bola situácia iná, že by Carlsenovi alebo komukoľvek stačila na víťazstvo v turnaji v poslednom kole remíza, práve vtedy by sme boli ochudobnení.

   Ak sa bavíme o tom, že žiadne kritérium nezabráni rýchlej remíze v poslednom kole pre víťaza turnaja, podľa môjho názoru to vôbec nie je tak. Zažil som 9-kolové turnaje, kde v priebehu jedného kola neznamenal 5,5 bodový náskok Buchholzu nič. Nasledujúcim kolom bol zmazaný… Ako by si v takejto situácii mohol niekto dovoliť riskovať a spoliehať sa po rýchlej remíze na víťazstvá hráčov z poslednej dosky?

   Na korupcii, či podvodoch sa na tejto úrovni obaja zhodneme – je to nepredstaviteľné. Obaja však vieme, ako to chodí na ostatných úrovniach…

   • alnoth says:

    tak samozrejme, vsetci organizatori turnajov sa snazia vyspekulovat dve veci – ako zabranit rychlym remizam a ako docielit aby bol jeden vitaz turnaja.

    vsetko to sa deje v snahe “zapacit sa” divakom – a tym padom aj potencialnym sponzorom. samozrejme, ziadny sponzor nebude asi nadseny z toho, ze vyvali nemale peniaze aby dotiahol na svoj turnaj absolutnu spicku a potom uvidi remizu po 14tom tahu v teoreticky znamej zanalyzovanej pozicii spred 80 rokov. ibaze niekedy su tie remizy jednoducho spravodlive – ziadny hrac sa neodvazil bezhlavo riskovat a pozicia je elementarne remizova, tak predsa tam nebudu dvaja velmajstri vysedavat a vymienat si figurky…

    co sa tyka tiebreakovych pravidiel, zas ide o to mat jednoznacneho “vitaza”. na kazdom tiebreakovom pravidle si ten-ktory hrac moze najst nieco co mu nesedi. za najspravodlivejsie povazujem dalsiu partiu – v praxi je to ale casto nerealizovatelne, nehovoriac o troj a viachracovych bodovych zhodach na cele tabulky. niekedy sa zvyknu hravat nasledne blicy – to ale nepovazujem za vhodny nastroj. z mojho amaterskeho pohladu su blicy ovela viac o “nahode” alebo o “stasti”, proste v blicke sa moze vselikomu vselico stat.

    tak sa tym uz dalej nezaoberam a staci mi to, co staci hracom – maju propozicie turnaja dopredu dane, ak s tym suhlasili, tak nam sa to z nasej obyvacky moze zdat viac ci menej spravodlive, nic to na veci nemeni.

    ps. ako to chodi na ostatnych urovniach to neviem, kedze (mimo internetu) nie som aktivny hrac.

    alnoth

 • noELO says:

  Jen technická poznámka – že by si Carlsen myslel po 25.tahu, že bílý stojí na výhru? To bude asi překlep, to bych si nemyslel snad ani já a Carlsen tomu rozumí líp :-)
  Skvělý komentář, díky – už jsem se divil, co je s Vámi, že nepíšete.
  P.S. Ať jsou pomocná hodnocení jakákoli, jsou prostě taková, že nakonec vyhraje Carlsen :-)

  • Alexander Riabov says:

   Po nejakých technických problémoch som sa k tomu dostal, takže už je to konečne opravené. Vďaka za postreh aj za hodnotenie :) Žiaľ Londýnu sa s ohľadom na vyťaženie v osobnom živote nebudem môcť natoľko venovať, ale snáď sa nám to podarí pri nejakom ďalšom významnom podujatí.

   A hej, Carlsen to má vychytané :)

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


7 + = 13