Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2126

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Zo sveta

Talov memoriál vyhral Magnus Carlsen.

Kamil Mihálik | June 25, 2012 – 18:38Reagovalo 0 ľudí | 202 prečítaní
Talov memoriál vyhral Magnus Carlsen.

Parádny turnaj za účasti 10 kvalitných hráčov sveta sa skončil minulý pondelok. V deviatich kolách sa najviac darilo svetovej jednotke Magnusovi Carlsenovi, ktorého nedokázal nikto poraziť. Z druhého miesta sa môže tešiť  Talian Fabiano Caruana a bronz patrí Teimurovi Radjabovi. Trochu prekvapujúco dopadol na turnaji Morozevič, ktorý po skvelom úvode podľahol v záverečných kolách 3 najslabším hráčom na turnaji a tak sa pripravil nielen o víťazstvo, ale aj o pódiové umiestnenie na turnaji.

Prehľad zaujímavých partií:

V piatom kole najviac upútal boj medzi Aronianom a Morozevičom. Morozevič si vytvoril v poloslovanskej obrane veľmi agresívnu pešcovú štruktúru b7, c6, e6, f5. Po krátkych rošadách sa ju rozhodol vyšperkovať deviatym ťahom Vf6, ktorý rozhodne nebol mierumilovným ťahom. Obaja  napokon skrížili zbrane až o 4 ťahy neskôr. Aronian v rámci získania menšej iniciatívy obetoval svojho strelca za 2 pešiakov a mierne načal i nepriateľský kráľovský palác. Po výmene dám o pár ťahov neskôr Aronianovi napokon zostalo mohutné pešiakové centrum, ktoré nebezpečne povstalo. Po slabom tridsiatom ťahu bieleho bolo jasné, že práve bude to arménsky šachista, ktorý vyjde s nulou. Jeho centrum sa po tomto ťahu zosypalo ako domček z karát a morozevičove figúry veľmi rýchlo zaujali aktívne miesta.

Radjabov si napokon pripravil na svetovú jednotku v piatom kole škótsku hru, ktorú vytiahol na svojho protivníka aj pred 3 rokmi na inom prestížnom superturnaji v Holandsku. Partia vtedy skončila remízou. Je zaujímavé, že od spomínanej vzájomnej partie sa Radjabov odklonil až v dvanástom ťahu. Partia už po dvadsiatich šiestich ťahoch prešla do zložitej koncovky, v ktorých obe strany mali k dispozícii 6 pešiakov, vežu a bielopoľného strelca. Lepšiu znalosť pozície napokon preukázal Carlsen a postupom času si vytvoril voľného pešiaka, ktorý rozhodol o osude partie.

V šiestom kole sa zrodilo prekvapenie,keď Nakamura zdolal doterajšieho suveréna turnaja Morozeviča. Ruský šachista si v zahájení vytvoril menšiu výhodu, v ktorom nešetril s obeťami pešiakov. Po slabom dvadsiatom piatom ťahu bieleho sa menšej nepresnosti dopustil hneď i americký šachista s japonskými koreňmi, ktorý sa  rozhodol pre slabšie f6. Po tomto ťahu partia opäť začala smerovať do remízových vôd. Napokon sa o víťazstve Nakamuru rozhodlo až v časovke, kde jeho súper bol menej presný.

Konečná krížová tabuľka po 9.kole:

Poradie Hráč Národnosť Rating 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Body
1 М. Carlsen 2835
2-3 Т. Radjabov 2784 5
2-3 F. Caruana 2770 5
4-7 А. Моrozevič 2769
4-7 А. Griščuk 2761
4-7 L. Аronian 2825
4-7 V. Kramnik 2801
8-9 H. Nakamura 2775 4
8-9 L. McShane 2706 4
10 Е. Томаševsky 2738
Traja najlepší na turnaji. Zľava Radjabov, Carlsen a Caruana

Traja najlepší na turnaji. Zľava Radjabov, Carlsen a Caruana.


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 2 | Priemer: 5.00
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


+ 7 = 15