Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2126

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Uncategorized

Keď veľmajster je dieťaťom

Kamil Mihálik | August 19, 2012 – 13:20Reagovalo 0 ľudí | 371 prečítaní
Keď veľmajster je dieťaťom

Určite poteší len málo šachistov, keď sa  ocitnú v roli malého bezbranného dieťaťa bez akejkoľvek protihry a navyše so strašným výpraskom na konci.   Na nedávnom skončenom šampionáte Ruska sa v podobnej nelichotivej pozícii ocitol Sanan Sjugirov, ktorému zostali len oči pre plač. Andreikin sa skutočne nešetril a nasledoval úder za úderom. Až sa priam núka otázka: „Je možné, aby dostal niekto taký výprask na najvyššej úrovni už v zahájení pri dnešnom pokroku šachu?

Sjugirov si vybral na Andreikina veľmi zaujímavú variantu caro–cannovej obrany, ktorá nesie meno po bývalom ruskom šachistovi Vasilym Smyslovovi. Túto variantu ešte  ďalej  posunul bývalý majster sveta Anatoly Karpov, ktorou doslova bielych privádzal do zúfalstva.

Sjugirov sa v jedenástom ťahu rozhodol odviesť kráľa do bezpečia na kráľovské krídlo, čo najskôr. Paradoxne práve táto cesta v spojení s jeho nasledujúcim ťahom 12.a6 sa ukázala pochybnou. Andreikin poukázal veľmi hravo na nedostatky pozície čierneho a prekvapil postupom pešca na g4, čím predznamenal, že čierny kráľ to bude mať na kráľovskom krídle veľmi ťažké.  Zatiaľ, čo bieleho kráľ aj so stratou práva na rošádu v budúcnosti stal veľmi dobre.

Na záver aj prinesieme zopár partii autora tejto varianty Anatolyho Karpova, v ktorého rukách spomínaná varianta bola veľmi silnou.

Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 3 | Priemer: 4.33
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


6 × = 36