Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2109

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Škola šachu, Veľmajster vysvetľuje

Darwinove ceny

GM Ján Markoš | September 23, 2011 – 17:07Reagovalo 0 ľudí | 1,409 prečítaní
Darwinove ceny

Tento článok je venovaný všetkým, ktorí majú radi čierny humor. Možno ste už počuli o takzvaných Darwinových cenách. O týchto kontroverzných oceneniach bol natočený film, napísaných niekoľko kníh, zaoberá sa nimi mnoho internetových stránok.

O čo ide? Definícia na oficiálnej stránke znie:

Darwinova cena oslavuje ľudí, ktorí pomôžu evolúcii tým, že sa sami odstránia z genofondu ľudského druhu. Títo hrdinovia obetujú svoj život, aby vylepšili šance našich detí na prežitie.

Preložené do normálnej reči: Darwinovu cenu za určitý rok vyhrá ten, kto v tomto roku zahynul najhlúpejším, najabsurdnejším spôsobom.

Medzi víťazmi nájdeme napríklad muža, ktorý dostal novú kanceláriu na tridsiatom poschodí mrakodrapu. Od svojho stolu mal krásny panoramatický výhľad na celý New York, pretože jedna zo stien kancelárie bola celá zo skla. Nerozbitného, pravda. Muž chcel nejakej návšteve túto nerozbitnosť demonštrovať. Rozbehol sa proti stene, narazil do nej – a sklo sa rozbilo.

Darwinovu cenu dostal aj muž, ktorý si na svoje auto namontoval motor od stíhačky; auto naozaj išlo omnoho rýchlejšie, avšak nielen to. Vznieslo sa do vzduchu a letelo niekoľko sto metrov.

Celkom nepochopiteľne sa zachoval jeden mladý brazílsky pár. Idúc autom po jednej z najfrekventovanejších diaľníc, o šiestej ráno a v hmle, zatúžili po sebe. Odstavili preto auto v pravom pruhu, aby sa rýchlo a vášnivo pomilovali. Vodič nákladného auta už nestačil ubrzdiť.

Aj vo svete šachu nájdeme podobných samovrahov; hráčov, ktorí sami seba úplne hlúpym a absurdným spôsobom vyradia z dôležitej súťaže. Prečo by sme teda týchto šachistov neocenili?

A tak som sa rozhodol udeliť týchto päť Darwinových cien v kategórii šach:

V rámci rodinkárstva prvú z cien udeľujem sám sebe. Na ME do 16 rokov v gréckom Litohore sa mi celkom darilo; až pokým neprišlo siedme kolo:

Markoš-Jakubowski, Litohoro 1999, biely na ťahu:

Čierny obetoval jazdca, drží ale remízu. Biely Jf3 je napadnutý a nedá sa pokryť. Po jeho ústupe ale biely kráľ stratí ochranu a čierne veže mu dajú večný šach. Mňa ale v rýchlosti napadla „spásna“ myšlienka: čo keby som miesto h2 pokryl jadcom pole g2? Zahral som preto 39.Je1??; ako čitateľ isto odhalí, namiesto večného šachu som dostal okamžitý mat: 39…Vf1 #.

Šance na medailové umiestnenie tým pre mňa zhasli.

Až o niekoľko mesiacov neskôr som zistil, že moja partia s Jakubowskim má slávneho predchodcu – poslednú partiu zápasu o MS medzi Steinitzom a Čigorinom. Čigorin si Darwinovu cenu určite zaslúži:

Čigorin-Steinitz, Havana 1892, biely na ťahu:

Stav zápasu bol 9:8 pre Steinitza; hralo sa na 10 víťazných partii. Čigorin má v pozícii na diagrame o figúrku viac; všetci teda očakávali, že ľahko vyhrá a vyrovná stav zápasu. Rus ale potiahol neuveriteľné 32.Sb4??, dostal dvojťahový mat a okamžite prehral zápas.

Samovraždou v poslednej partii prehral zápas o majstra sveta i Veselin Topalov. To, čo vyviedol v 12. partii zápasu s Ánandom, prekvapilo celý šachový svet.

Na začiatku partie sa nič zvláštneho nedialo; Ánand si zvolil ultrabezpečný Laskerov variant Dámskeho gambitu, v ktorom sa rýchlo vymenia dva páry ľahkých figúr. Našiel v ňom silnú novinku, pomocou ktorej sa mu podarilo vyrovnať. Diagram zachytáva pozíciu po 30.ťahu čierneho.

Topalov-Ánand, Zápas o MS, Sofia 2010:

31.exf5? 

Topalov neuveriteľne bezstarostne berie otráveného pešiaka a dovoľuje čiernemu otvoriť dráhy pre svoje dlhonohé figúry. Pritom prirodzené 31.Jd2! udržiava v pozícií ekvilibrium, napr. po 31…fxe4 32.Jxe4 Sxe4 33.fxe4 Vd4 = vzniká úplne rovná koncovka ťažkých figúr.

31…e4 32.fxe4?? 

A toto je už vyslovené harakiri! Podobnú do očí bijúcu samovraždu by ste v zápasoch o majstra sveta našli len ťažko. Je predsa na prvý pohľad zrejmé, že čierna dáma na e4 ovláda celú šachovnicu, a že biely kráľ sa na h3 nebude citiť vôbec pohodlne. Je možné, že Topalov utíšil svoju intuíciu (chybným) prepočtom; skôr však uprednostnil svoje priania pred realitou. Ešte stále bolo možné zatiahnuť ručnú brzdu ťahom 32.Ve3.

Po 32…exf3+ 33.Kg1 Dg5 34.Dc2 Vcd7 35.Ve1 stojí biely o niečo horšie, môže sa ale úspešne brániť.

32…Dxe4+ 33.Kh3

 33.Kf1 Dh1+

33…Vd4! 

Najlogickejšie pokračovanie. K centralizácii sa pridáva i veža.

34.Je3 De8! 

Je možné, že Bulhar prehliadol tento nenápadný ústup dámy. Po všetkom ostatnom biely udrží približne rovnú hru. Teraz je ale (kvôli hroziacemu matu na h5) nútený ešte viac oslabiť kryt svojho kráľa. čierne figúry s ním potom budú mať už ľahkú prácu.

Naopak Ánand tvrdil, že tento ťah videl už z diaľky, ešte pred tridsiatym ťahom.

35.g4 h5

Tiež jediné, ale veľmi logické. Biely kráľ je stratený.

36.Kh4 g5+

 Vyhrávalo i  36…Dd8+ 37.f6 hxg4, napr. 38.Va6 Sb7 39.Vxa7 g3+ 40.Kxg3 Dd6+ 41.Kh3 Sc8+ so ziskom veže.

37.fxg6

37.Kxg5 Vg7+ 38.Kh4 hxg4 sa vôbec nedá hrať.

37…Dxg6

Je komické, že v zápase o titul majstra sveta môže vzniknúť takáto pozícia, pripomínajúca skôr partiu dvoch klubových hráčov, alebo boj majstra s amatérom. Všetky čierne figúry sú aktívne, a biely kráľ stojí na h4.

Ind ľahko vyhral a stal sa majstrom sveta. Topalov mal naopak domácemu publiku čo vysvetľovať…

Topalov síce nepotešil Bulharov, ale urobil radosť Indom a iným Ánandovým fanúšikom. Kramnik v nasledujúcej ukážke rozosmutnil celú planétu; možno s výnimkou programátorov programu Deep Fritz.

Deep Fritz-Kramnik, Bonn 2008, čierny na ťahu:

Čierny v pozícii na diagrame určite nestojí horšie. Po 34…Kg8 bez problémov zremizuje. Možno Kramnik tento ťah považoval za tak automatický, že svojho monarchu už takpovediac videl na g8. Zahral totiž 34….De3?? a dostal mat na h7.

Posledným oceneným je Anatolij Karpov za najkratšiu prehru vo svojej kariére. Môžeme ju ocitovať v celku; naozaj nám nezaberie veľa miesta.

Christiansen-Karpov, Wijk an Zee 1993:

1.d4 Jf6 2.c4 e6 3.Jf3 b6 4.a3 Sa6 5.Dc2 Sb7 6.Jc3 c5 7.e4 cxd4 8.Jxd4 Jc6 9.Jxc6 Sxc6 10.Sf4 Jh5 11.Se3 Sd6??

12.Dd1 1–0

Nenápadný návrat dámy získava figúru.

 

Od amatéra k veľmajstrovi vedie dlhá cesta; občas sa na nej niekto potkne...

Od amatéra k veľmajstrovi vedie dlhá cesta; občas sa na nej niekto potkne...

Priznávam, tento článok je trochu škodoradostný. Jeho posolstvo je ale vo svojej podstate pozitívne: Ak nabudúce urobíte hlúpu chybu, prezriete figúrku alebo mat, nezúfajte.

Ste v dobrej spoločnosti. Samovrážd za šachovnicou sa dopustili už mnohí hráči pred vami, často veľmi zvučných mien. Navyše šachista nemá len jeden život; má ich toľko, koľko partií hrá. Je teda prakticky nesmrteľný…

No a ak sa vám podarilo prehrať partiu obzvlášť naivným spôsobom, napíšte mi. Možno vašu snahu ocením v niektorom z ďalších článkov…

This post is also available in: anglicky


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 12 | Priemer: 4.92
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


6 × 5 =