Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2109

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Porozumej pozícii, Veľmajster vysvetľuje

Porozumej pozícii 25: „Dunčo, trhaj!“

GM Ján Markoš | November 14, 2011 – 11:25Reagovalo 2 ľudí | 1,259 prečítaní
Porozumej pozícii 25: „Dunčo, trhaj!“

Koncom októbra som v malej dedinke na strednom Slovensku organizoval maličký, komorný veľmajstrovský turnaj pre desať mladých šachistov. Hrali sme v miestnom komunitnom centre, ktoré sme mali celé pre seba, dokola bolo len pár domov a les. Za oknami jeseň. Červené lístie. Ticho. Na vychádzke sme občas stretli ovce, občas kravy.

S pokojnou atmosférou dosť kontrastovali boje na šachovniciach. Najmä víťaz turnaja, mladý slovenský veľmajster Peter Michalík, sa k nám správal vyslovene surovo. Podarilo sa mu uhrať 8 bodov z 9 partii, a ujsť ďalšiemu prenasledovateľovi o dva body.

Takto napríklad rozbil poľského veľmajstra Miroslawa Grabarczyka: 

Michalík-Grabarczyk, biely na ťahu:

Pozícia vznikla z Grünfeldovej indickej obrany. Bielemu sa podarilo postupom h2-h4 a tlakom po diagonále b1-h7 oslabiť kryt súperovho kráľa a jeho figúrky sú aktívnejšie. Ale aj čierny má svoje tromfy v rukáve: ak by sa mu podarilo previesť jazdca na pole d5, mohla by sa k slovu dostať jeho zdravá majorita na dámskom krídle. Biely teda musí konať rýchlo a razantne.

Peťo si to uvedomuje: pre jeho ďalších pár ťahov je však popis „rýchlo“ a „razantne“ slabým eufemizmom. Na šachovnici vybuchne atómová bomba:

29.Vxc8+ Dxc8

Túto úvodnú výmenu som z príkladu nevynechal zámerne. Často zabúdame, že nielen šach a hrozba, ale aj výmena je forsírovaným pokračovaním, tj. pokračovaním, ktoré núti súpera reagovať určitým spôsobom…

30.d5!

Po braní na d5 má biely k dispozícii veľmi silný prelom e5-e6. Vďaka nešťastnej polohe jazdca na b8 čierny nemôže na e6 zobrať dámou…

30…b5 31.g4!

Mnoho klubových hráčov by na tomto mieste asi pokračovalo 31.d6, upnúc svoje nádeje na krytého voeľného pešiaka. Toho ale čierny z d7 pomerne spoľahlivo blokuje. Pozícia by sa naviac neotvorila – a to vyhovuje viac jazdcovi ako dlhonohému strelcovi.

31…exd5 32.e6! fxe6 33.Sxg6 Db7 34.gxh5

 

Zaježovské lazy, miesto konania najsilnejšieho tohtoročného turnaja na Slovensku

Zaježovské lazy, miesto konania najsilnejšieho tohtoročného turnaja na Slovensku

 


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 6 | Priemer: 4.33
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Diskusia (2)

  • Wlk says:

    Grunfeld so Sb4? Asi to chcel byt dobre odlezany Tarrasch :-). Ale 30.d5 a 31.g4 je morda, asi by som to nenasiel. Klobuk dole pred Petom.

  • Jiří Strakoš says:

    Jsem obyčejný milovník šachu z malého města. Žádný mistr, ale šáchy významně obahacují můj život. Vyměnná varianta dámského gambitu je moje oblíbená. Když bere kůň Jxd5 atd. ne vždy se mi ve středu pěšce navíc ho podaří prosadit či využít. Uvedená partie na mě udělala dojem jak správně rozumět pozici Rubrika správně porozumět pozici je velkým přínosem nejen pro děti, ale i pro šachisty kteří už nedělají často hrubé chyby.Dík

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


9 + = 14