Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2109

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Škola šachu, Veľmajster vysvetľuje

Nájomný vrah (špeciál)

GM Ján Markoš | October 26, 2011 – 14:36Reagovalo 2 ľudí | 1,017 prečítaní
Nájomný vrah (špeciál)

Nedávno ma okúzlila mafiánska trilógia Godfather od Maria Puzza, nafilmovaná Franciscom Coppolom. Nielenže v nej Al Pacino a Marlon Brando zahrali naozaj úžasne; ešte viac ma oslovila zvláštna atmosféra filmu. Celou trilógiou sa nesie akýsi tieň nevyhnutnosti smrti. Kto sa raz previnil voči rodine alebo bol rodinou považovaný za nepriateľa, ten neunikol nožu či guľke. Možno unikal rok alebo päť rokov, raz ho ale v nečakanej chvíli navštívil pán v mäkkom čiernom klobúku a s jednou rukou pod sakom.

Keď som potom po filme uvažoval, či sa aj na šachovnici občas udeje vražda na objednávku,  spomenul som si na jeden strategický jav, ktorý svojou rozhodnosťou pripomína mafiánske praktiky z medzivojnového New Yorku. Samozrejme – ako sa na správnu sicílsku mafiu patrí – tento jav sa týka strelcov.

Obvykle v otvorení strelcov za jazdcov dobrovoľne nevymieňame. Je tomu tak z dvoch dôvodov. Po prvé, strelec je dlhonohejšia figúrka ako jazdec, a preto v otvorení obvykle napáda (alebo väzbí) strelec jazdca, a nie naopak. Po druhé, takouto výmenou sa odovzdávame súperovi výhodu dvojice strelcov. Takýto ústupok sa nám v ďalšom priebehu partie môže šeredne vypomstiť.

A predsa jestvujú prípady, keď strelec – presne ako nájomný vrah či japonské kamikadze – po súperovom jazdcovi vyštartuje a proste ho vymaže zo šachovnice.  Nedá mu najmenšiu šancu prežiť. Ukážem vám niekoľko prípadov takejto nevynútenej výmeny strelca za jazdca. Je celkom zaujímavé odhaľovať strategické ideje, vďaka ktorým podobná výmena nie je pochybným, ale naopak často veľmi silným pokračovaním.

Asi najčastejšou ideou, ktorá sprevádza likvidáciu jazdca, je boj o niektoré z centrálnych polí. Boj o pole d5 je ústrednou témou Svešnikovovho variantu Sicílskej obrany:

1.e4 c5 2.Jf3 Jc6 3.d4 cxd4 4.Jxd4 Jf6 5.Jc3 e5 6.Jdb5 d6 7.Sg5 a6 8.Ja3 b5

Čierny ťahom …e7-e5 získal pomerne veľa priestoru v centre, fatálne ale oslabil pole d5. Strelec g5 je čiernopoľný, priamo sa teda do boja o toto pole zapojiť nemôže. Pomôže preto Cose Nostre inak – obetuje svoj život, aby odstránil jeho dôležitého strážcu, jazdca f6. Výsledkom bude figúrová nadvláda bieleho nad bodom d5; všetky tri jeho ľahké figúrky ho môžu kontrolovať, čierny ale môže kontrovať len dvomi; jeho čiernopoľný strelec sa na d5 nikdy nedostane.

Bieli veľmi často hrávajú 9.Sxf6 gxf6 10.Jd5, so zaujímavou hrou.

Druhým veľmi častým dôvodom na nájomnú vraždu je poničenie súperovej pešiakovej štruktúry. Príkladom nám môže byť dôležitý variant zavrenej Sicílskej obrany:

1.e4 c5 2.Jf3 Jc6 3.Sb5 g6

Bieli pravidelne hrajú 4.Sxc6; nech čierny vezme ktorýmkoľvek pešiakom, jeho štruktúra ostane zlomenou, nepohyblivou. Podobnú myšlienku obsahujú i mnohé iné varianty, napríklad Trompowského útok: 1.d4 Jf6 2.Sg5 d5 3.Sxf6.

Ďalší príklad je zaujímavý tým, že biely strelec naoko váha; najskôr pri napadnutí h-pešiakom ustúpi, tváriac sa, že nemá v úmysle vykonať žiadny zločin. O dva ťahy si to ale rozmyslí a vraždu dokoná. Podobne ako vo filme Godfather, ani v tomto príklade ten, kto je odsúdený umrieť, svojmu osudu neunikne.

1.d4 d5 2.c4 e6 3.Jc3 Jf6 4.Sg5 Se7 5.Jf3 0–0 6.e3 h6 7.Sh4 b6 8.Sd3 Sb7

V tomto známom variante Dámskeho gambitu biely počkal s braním na f6, pokým čierny strelec nevstúpil na b7. Inak by sa po výmene v centre vyvíjal skôr po diagonále c8-h3; najčastejšie kamsi na e6.

V pozícii na diagrame by biely rád zatvoril čierneho …Sb7. Ak ale vezme na d5 okamžite, čierny doberie jazdcom a k uzatvoreniu diagonály nedôjde. Naopak, iba sa vymenia dva páry ľahkých figúr, čo pomáha brániacej sa strane. Biely preto najskôr zahrá 9.Sxf6!?, pretože po  9…Sxf6 už čierny musí na d5 dobrať pešiakom: 10.cxd5 exd5. Ďalej biely využije fakt, že čierny strelec bol odlákaný z diagonály a3-f8, a zahrá 11.b4, so zjavnou snahou zabrániť prelomu …c7-c5. Čierny …Sb7 sa tak stane najpasívnejšou figúrkou na šachovnici.

Niekedy vraždia chápadlá Cosy Nostry ani nie tak preto, že by obeť bola zvlášť cenným príslušníkom súperovej rodiny. Napríklad v nasledujúcom príklade dostal strelec príkaz vraždiť proste preto, aby vniesol do súperovho tábora chaos. Ide o operáciu s krycím menom Ježko:

1.Jf3 Jf6 2.g3 e6 3.c4 c5 4.Sg2 b6 5.0–0 Sb7 6.d4 cxd4 7.Dxd4 d6 8.Sg5 Se7 9.Jc3 a6

Ak by čierny stihol zahrať …Jb8-d7, získal by veľmi pružnú, typicky ježkoidnú štruktúru. Biely preto rýchlo zahrá 10.Sxf6 Sxf6 11.Df4, po čom je čierneho pd6 veľmi citlivý. Jedno z najbezpečnejších pokračovaní za čierneho je pomsta; po protivražde 11…Sxf3 12.Dxf3 Va7 vzniká veľmi zaujímavá stredná hra, ktorej hlavným strategickým rysom je prítomnosť rôznofarebných strelcov. Biely má malú výhodu.

Posledný príklad nám ukáže, ako zákerné dokážu niekedy byť plány mafie. Dejiskom zápletky je dnes extrémne populárna Berlínska varianta Španielskej obrany:

1.e4 e5 2.Jf3 Jc6 3.Sb5 Jf6 4.0–0 Jxe4 5.d4 Jd6

Zdalo by sa, že obeťou vraha na b5 bude jazdec c6; a tak tomu aj obvykle býva. Po 6.Sxc6 dxc6 7.dxe5 Jf5 8.Dxd8+ Kxd8 vzniká základné postavenie Berlínskej koncovky. Dnes má ale rodina iné plány. Strelec b5 poslúži ako návnada. Po 6.dxe5 Jxb5 7.a4 pasca sklapla. Čierny …Jb5 je chytený a svoje vnúčatá si na kolenách veru nepokolíše.

Hlavným dôvodom, prečo k nevynútenej výmene strelca za jazdca občas dochádza, je prostý fakt, že jazdec z c6 či f6 veľmi účinne kontroluje centrum. Po výmene takéhoto jazdca tak strana, ktorej ostali obaja tátoše, prechodne o čosi lepšie ovláda šachovnicu. Mala by ju ale túto výhodu využiť rýchlo, pretože dvojica strelcov je v dlhodobom horizonte veľmi nebezpečná. Jej sila bude rásť s každou výmenou, s každým ďalším vyprázdnením šachovnice.

Darmo. Ten, kto pácha zločin, si koleduje o pomstu…


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 17 | Priemer: 4.71
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Diskusia (2)

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


× 7 = 56