Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2126

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Škola šachu, Veľmajster vysvetľuje

Nákaza

GM Ján Markoš | August 10, 2011 – 13:46Reagovalo 0 ľudí | 719 prečítaní
Nákaza

Dnes to už až do takej miery nevnímame, ale v stredoveku bola snáď najväčšou pohromou epidémia. Keď sa dvaja králi rozhodli vyriešiť si svoje spory zbraňami, ich bitka sa konala na ohraničenom bojisku a už pár desiatok kilometrov ďalej ľudia pokojne obrábali pole a chovali dobytok, bez toho, aby ich nejaká vojna vôbec zaujímala.

Mor, to však bolo čosi iné. Epidémia v šiestom storočí vyhubila polovicu obyvateľstva Európy; ďalšia vlna moru v rokoch 1347-1351 skolila tretinu ľudí žijúcich na starom kontinente. Milióny a milióny duší… A ako to všetko začalo? To sa presne nevie, ale išlo zrejme o malý zdroj, pár nakazených ľudí či zvierat. Niekoľko infikovaných potkanov v podpalubí lode – a výsledok? Milióny mŕtvych.

Pri všetkej úcte k obetiam epidémii v minulosti i dnes sa mi zdá, že mor je veľmi výstižným podobenstvom javu, ktorý sa na šachovnici vyskytuje nesmierne často. Definícia tohto javu by mohla byť asi takáto: Slabina vytvára ďalšie slabiny vo svojom okolí, podobne ako nakazený človek infikuje ďalších ľudí okolo seba.

Pozrime si jednoduchý príklad:

Markoš-De La Cruz, Nemecko 2006, biely na ťahu:

Zdrojom nákazy v tábore čierneho je pc6. Tohto pešiaka je ťažké kryť, pretože čierne figúrky majú pomerne málo miesta. A preto si nemôžu príliš vyberať: musia zaujať také postavenia, aby sa postarali o slabého pešiaka. Že sa pri tom samé stanú nepohyblivými a nekrytými, a teda ľahkými terčami, to už je druhá vec. Prehrajte si partiu a pozorujte, do akých problémov sa dostávajú ľahké figúrky čierneho:

16.Ke2 Sc7 17.Ja2 Sb8 18.Va6 Jg8 19.Jb4 Je7 20.f4 f5 21.f3 Jf6 22.Vg1 g6 23.Se1 Kd7 24.Sh4 Vhf8 25.Vga1 Vf7 26.Vb6 Jfg8 27.Vb7+ Ke8 28.Ja6 1-0

Záverečná pozícia si zaslúži diagram. Všimnite si prosím, že čierny neprehral preto, lebo stratil pc6, ale preto, že stratil jednu z figúr v jeho okolí – krytie tak slabého pešiaka je veľmi obtiažna úloha, pri ktorej sa figúrky vysilia a zmätú, až sa stanú ľahkou korisťou.

Samozrejme, v tomto prípade sa čierny nebránil príliš dobre. Infikované figúrky starajúce sa o slabinu ale nevznikajú len po zlej obrane – vznikajú nutne. Obranca môže len korigovať mieru epidémie.

Najväčším zdrojom nákazy na šachovnici je samozrejme slabý kráľ. Jeho obrana má totiž absolútnu prioritu. Slabého kráľa môžeme využiť tromi rôznymi spôsobmi. Za prvé, využijeme jeho slabosť priamo, tj. dáme mu mat, prípadne večný šach. Za druhé, použijeme ho ako zdroj temp – vďaka šachom a hrozbám presúvame svoje figúrky prakticky zadarmo. Za tretie, môžeme využiť, že figúrky brániace kráľa sa od neho infikujú slabosťou.

Tento tretí spôsob nás najviac zaujíma. Pozrime si jeden príklad z najvyšších kruhov:

Kasparov-Short, Sarajevo 1999, biely na ťahu:

Čierny má o figúrku viac, ale jeho kráľ je ako nahý v tŕní. Chýba mu prirodzená ochrana „lacných“ pešiakov, a preto ho musia vlastným telom chrániť vzácne figúrky. Kasparov zahral 33.Vh5! a ukázalo sa, že čierna kráľovná je tiež v smrteľnom nebezpečí (hrozí Vh5-h8+-h7). Short nemal na výber: 33…Sxg6 34.Vh8+ Kf7 35.Vxc8 Jxc8 36.Vxb7+ Je7 37.Sxg6+ Dxg6 38.Db4 1-0

Po forsírovanom priebehu, v ktorom sa figúrky vrhali pred vlastného kráľa ako hokejisti do strieľ od modrej čiary, nakoniec jedna z figúrok na svoju obetavosť doplatila. Jazdec e7 je viazaný, napadnutý a nemôže byť krytý. Darmo, nakazil sa morom od svojho panovníka, stojaceho na vedľajšom políčku.

Nie vždy je zdrojom epidémie človek či zviera. Niekedy proste ochorieme od nezdravého ovzdušia, prípadne špiny v okolí. Podobne i na šachovnici – nie vždy musí byť zdrojom nákazy nejaká konkrétna figúrka; občas je ním i slabé pole, slabý rad, prázdny priestor.

Kogan-Markoš, Torre delle Stelle 2011, čierny na ťahu:


V pozícii bieleho je viacero zdrojov nákazy. Napríklad Df2 je priviazaná k slabému pf3. Hlavným bacilonosičom je ale slabý pa2, a celý slabý a-stĺpec. Práve vďaka slabosti tohto stĺpca nemala v priebehu partie Va5 príliš na výber – musela ostať vo svojom nie príliš príjemnom exile. Ďalšími ťahmi sa čierny zameriava práve na túto vežu:

31…Dc7 32.Va4 (Beda, niet inej cesty. Na a4 veža nie je šťastná, ale aspoň účinne bráni. Preto sa čierny rozhodol ju vymeniť.) 32…Se8 33.Va6 Vxa6 34.Sxa6 Sf7 35.De2 (Dáma je teraz ako dieťa, držiace v rukách nitky od dvoch šarkanov – Sa6 a pf3.) 35…Va8 36.Sb5 Da5 (Ja som hral slabšie 36…Vd8) 37.Sa4.


Slabosť stĺpca a po veži zahnala na a4 aj strelca, ktorý sa na tomto poli cíti ešte nepríjemnejšie. No a slabosť tohto strelca (pozorujte, nákaza sa šíri!) umožňuje čiernemu veľmi silné 37…Sc4! 38.Dg2 Sd3:
Krvný obeh v tábore bieleho sa nadobro zastavil. Dg2 stále otrocky kryje pf3, Sa4 je mimo hru, Jc2 je viazaný a temer sa nemôže pohnúť. Morová epidémia dosiahla plnú silu.

Mimochodom, kto z čitateľov si všimol, že hlavným problémom pozície bieleho bol práve jeho jazdec? Z c2 nemal temer kam ísť, navyše fungoval ako zátka – obral pa2 o prirodzené krytie dámou.

A tak: pretože stál Jc2 zle, pa2 bol slabý. Pretože pa2 bol slabý, museli veža i strelec ostať na a-stĺpci. A pretože Sa4 ostal na tak zlom poli, mohol čierny strelec vkĺznuť do súperovho tábora cez c4. Tento strelec potom poviazal Jc2. Kruh sa uzavrel.

Pevne dúfam, že sa mi v tomto špeciáli podarilo ukázať, akou škodlivou vecou je slabina vo vlastnom tábore. Slabina je nebezpečný bacilonosič, ktorý dokáže nakaziť všetky obranné figúrky naokolo.

Vyhýbajte sa preto slabinám ako čerti krížu.


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 8 | Priemer: 4.75
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


8 × = 72