Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2089

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Škola šachu, Veľmajster vysvetľuje

Policajti šachovnice

GM Ján Markoš | August 2, 2011 – 14:44Reagovalo 4 ľudí | 1,416 prečítaní
Policajti šachovnice

Aké úlohy môže na seba vziať šachová figúrka? Môže pomáhať v útoku, môže pomáhať v obrane. To však nie je všetko. Akú úlohu sme ešte vynechali?

Ak neviete na túto otázku odpovedať, pomôžeme si príkladom. Opýtajme sa: „Aký postoj môže človek zaujať k svojmu zdraviu?“ Môže sa liečiť, ak je chorý. Môže ignorovať, že choroby jestvujú, ak je zdravý. Toto ale nie sú jediné dva ľudské postoje k otázke zdravia…

V skutočnosti obvykle človek chorobu neignoruje, aj keď je zdravý. Miesto toho sa snaží, aby sa chorým nestal. Snaží sa aspoň trochu športovať, zdravo sa stravovať, dobre spávať, pred jedlom si umyje ruky. Slovom, preventívne posilňuje svoje telo, aby sa niekedy v budúcnosti dokázalo chorobe ubrániť.

A presne prevencia (na šachovnici obvykle nazývaná profylaxiou) je treťou najtypickejšou úlohou šachovej figúrky. Takáto figúrka neútočí, ani nebráni, ale „hliadkuje“, aby sa na šachovnici nestalo čosi nemilého. Je preto akýmsi policajtom šachovnice.

Pozrime sa napríklad na známe postavenie z Katalána, vznikajúce (napríklad) po ťahoch 1.d4 Jf6 2.c4 e6 3.Jf3 d5 4.g3 Sb4+ 5.Sd2 Se7 6.Sg2 0–0 7.0–0 c6.

Aká je funkcia bielopoľného strelca bieleho? Brániť iste nebráni – žiaden útok proti jeho panovníkovi nie je nadohľad. Nedá sa ale ani povedať, že by útočil – na ostnatom triu pešiakov b7-c6-d5 by si vylámal zuby každý strelec.

Úloha Sg2 je preventívna. Tento strelec dozerá, aby čierny nedosiahol prelomy …c6-c5 a …e6-e5 príliš ľahko. Najmä v prípade prelomu …c6-c5 by sa akčný rádius Sg2 výrazne zvýšil; stal by sa zrejme najsilnejšou ľahkou figúrkou na šachovnici.

A tak čierny stojí pred dilemou: ak rezignuje na prelomy, bude sa musieť zmieriť so stiesneným postavením; ak ale zahrá jeden z uvoľňujúcich ťahov, Sg2 získa na sile.

V princípe biely rozkladá riziko: buď mu ostane priestorová prevaha, alebo silný strelec. Win-win situation.

Ďalší, o niečo zložitejší príklad je základným postavením klasického variantu Kráľovskej indickej obrany: 1.d4 Jf6 2.c4 g6 3.Jc3 Sg7 4.e4 0–0 5.Jf3 d6 6.Se2 e5 7.0–0 Jc6 8.d5 Je7.

Aká je úloha čierneho Sg7? Určite nebráni; okolo čierneho kráľa sú tony figúriek. Určite neútočí; to by musel byť kanibal, aby mal zálusk na vlastného pe5. Čo teda vlastne robí?

Určite máte aspoň nejaké skúsenosti s týmto postavením. Ako sa v ňom obvykle vyvíja hra? Nuž, biely nastúpi na dámskom krídle, čierny útočí na opačnej strane, temer vždy pomocou postupu …f7-f5-f4. Ako je ale možné, že biely pustí čierneho pešiaka f7 až na f4, miesto toho, aby ho na f5 vymenil, prípadne sám zahral f2-f4?

Odpoveďou na túto otázku je čierny Sg7. Ak by totiž čierny pe5 nejakým spôsobom zmizol zo svojho miesta, tento strelec by sa razom stal veľmi aktívnou figúrkou. A preto biely nehrá ani e4xf5, ani f2-f4. Radšej znesie stratu priestoru na kráľovskom krídle a riziko, že jeho kráľ bude čeliť nebezpečnému útoku.

Úlohou čiernopoľného strelca je teda chrániť postup čiernej pechoty akýmsi „krytím chrbta“ zo zálohy. Ak sa čierny pf7 prehryzie až na f4, bude to najmä zásluha tohto strelca.

A hlavne žiadne prelomy, jasné?

A hlavne žiadne prelomy, jasné?

Úlohu „policajta“ na šachovnici často plní i veža – postaví sa preventívne na stĺpec, ktorý súper potrebuje otvoriť, aby uvoľnil svoju pozíciu. Takéto ťahy vežou sa od čias Nimcoviča nazývajú „mysterióznymi“, pretože im zdanlivo chýba akákoľvek logika. Ako však uvidíte, pre toho, kto rozumie profylaxii, nebude vôbec ťažké im porozumieť.

Pozrime sa na klasický, mnohokrát citovaný príklad mysteriózneho ťahu vežou:

Dolmatov-Beliavský, Odessa 1989, biely na ťahu:

Dolmatov zahral v tejto pozícii 18.Vab1! Napohľad nezmyselný ťah, nie je pravda? Dvorecký však vysvetľuje (citujem popamäti a voľne): „Všetky figúrky čierneho sú prichystané na prelom …d6-d5. Úlohou bieleho teda je pripraviť sa naň, prípadne mu celkom zabrániť. Na to ale musí byť schopný predstaviť si, ako sa situácia vyvinie. Preto dajme v postavení diagramu ešte raz právo ťahu čiernemu. Zistíme, že po 18…d5 19.Sxf8 Vxf8 20.b4! čierny stále nevyrovná, pretože jeho Sb7 ostal pochovaný za vlastnými pešiakmi. Skutočnou hrozbou čierneho preto je …b5xa4 a až po b3xa4 …d6-d5; v takom prípade totiž nebude možné dlhodobo zabrániť prelomu …c6-c5.  Dolmatovov ťah 18.Vab1! bojuje práve proti tejto hrozbe. Ak by čierny teraz vymenil na a4, jeho strelec na b7 bude vystavený paľbe bielej veže.“

Ako pekne ilustruje tento príklad, nutnou podmienkou účinnej profylaxie je správne pochopenie súperových hrozieb. Darmo budú naši policajti hliadkovať v bezpečnej vilovej štvrti, keď všetky napadnuta a vlúpania prebiehajú v celkom inej časti mesta.

V nasledujúcom príklade vzala na seba úlohu strážcu zákona dáma. Kasparov-Fedorowicz, Graz 1981, biely na ťahu:

Budúci majster sveta v tejto pozícii zahral 15.Da4 Sb7 16.Dh4. Svoje rozhodnutie vysvetlil takto: „Prevodom dámy na kráľovské krídlo biely nezačína okamžitý útok. Počíta ale s tým, že čierny sa bude snažiť rozvinúť aktivitu na dámskom krídle, a preto tam začne presúvať figúrky. Po odlive čierneho figúrok z kráľovského krídla získa biely dobré šance zaútočiť.“

Opäť teda ide o akési rozloženie rizika. Buď čierny prevedie figúrky na dámske krídlo, a v takom prípade zaútočíme, alebo ich tam neprevedie, a v takom prípade jeho iniciatíva nebude tak nebezpečná. Win-win situation.

Niekedy nie je ani tak podstatné, na akých konkrétnych miestach naše figúrky stoja. Najdôležitejšie je, že ešte sú na šachovnici. Mnohokrát napríklad prítomnosť dám sťažuje realizáciu materiálnej prevahy; keď sa tieto figúrky vymenia, králi náhle neohrozene nabehnú do centra, ich pešiakové kryty môžu bez strachu postupovať.

Dôležitú strážnu úlohu môže plniť aj dvojica strelcov. Na diagrame je postavenie zo Slovanskej obrany, vznikajúce po ťahoch 1.d4 d5 2.c4 c6 3.Jc3 Jf6 4.e3 g6 5.Jf3 Sg7 6.Sd3 0–0 7.0–0 Sg4 8.h3 Sxf3 9.Dxf3 e6 10.Vd1 Jbd7:

Biely sa raduje z dvojice strelcov. V tomto okamihu je však postavenie ešte natoľko blokované, že dvaja strelci nie sú žiadnou reálnou výhodou. V čom teda spočíva ich pôsobnosť? Nuž, proste v tom, že jestvujú.

Čierny totiž musí počas celého nasledujúceho priebehu partie rátať s tým, že prílišné otvorenie pozície môže urobiť z dvojice strelcov dvojicu vrahov. Avšak – beda! – každá akcia v centre nesie so sebou riziko výmen a tým pádom i riziko otvorenia pozície. Čierny preto v tomto variante býva v centre opatrnejší, pasívnejší, než by bol, keby mal biely len jedného strelca.

Dvojica strelcov teda nepriamo získava bielemu určitú výhodu v centre.

Dúfam, že vám dnešný špeciál pomôže k tomu, aby ste za šachovnicou venovali profylaxii pozornosť, ktorú si zaslúži. Nenadarmo Nimcovič v Mojom Systéme napísal, že profylaxia je srdcom pozičnej hry.

Nech sa vám teda profylaxia stane tak automatickou a samozrejmou, ako je pre vás samozrejmé umyť si pred jedlom ruky, aby ste sa zbytočne nevystavovali nebezpečenstvu nákazy.


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 15 | Priemer: 4.93
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Diskusia (4)

 • Štefan Priam says:

  Vážený pán veľmajster,
  Srdečná vďaka za zaujímavé komentáre. Vynasnažím sa v budúcnosti aspoň niečo si z nich uplatniť v mojich partiách, samozrejme na mojej úrovni okolo FIDE 1900.
  S pozdravom,
  Priam

 • alnoth says:

  pekne priklady na profylaxiu, ale… preco nie je profylaxia povazovana za “obranu”? strelec vo fianchette ci uz jeden alebo druhy, predsa BRANI superovi vykonat v centre rozne oslobodzujuce manevre, prelomy, atd.

  ked to zjednodusim, tak napriklad v koncovke strelec ktory mieri na pole premeny superovho volneho pesiaka je podla mna BRANIACA figura, ktora brani strategicke pole. ved branit netreba len figurky, ale aj polia. napriklad vyhodne pole jazdca na hrote retazca, hoci tam este nie je, pretoze ani nechcem aby sa tam vobec niekedy dostal… atd.

  pekny den,
  alnoth

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


1 + = 7