Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2089

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Porozumej pozícii, Škola šachu, Veľmajster vysvetľuje

Porozumej pozícii 7: „Aj majster sveta sa niekedy utne.“

GM Ján Markoš | May 27, 2011 – 10:07Reagovalo 0 ľudí | 917 prečítaní
Porozumej pozícii 7: „Aj majster sveta sa niekedy utne.“

Pozícia zachytená na diagrame vošla do histórie. Ide o postavenie z ôsmej partie zápasu o majstra sveta medzi Ánandom a Topalovom, ktorý sa hral minulú jar v Sofii. Pred ôsmou partiou viedol Ind o bod; Veselin preto nutne potreboval vyhrať, aby sa vrátil do zápasu. Topalov-Ánand, po 34.ťahu čierneho.

Na šachovnici vznikla koncovka rôznofarebných strelcov, v ktorej má Bulhar silného voľného pešiaka na d6 navyše. Stojí biely na výhru, alebo čierny môže postaviť pevnosť? Na túto otázku nie je ľahká odpoveď; pokúsme sa najskôr o pozícii niečo zistiť.

V podobných statických koncovkách s prepočtom variantov ďaleko nezájdete; čo sa počíta, je myslenie v schémach. Biely na jedinú hrozbu (d6-d7-d8D) túto pozíciu nevyhrá. Rozhodujúce teda je, či sa mu podarí vytvoriť niekde inde druhú hrozbu, ideálne druhého voľného pešiaka. Na dámskom krídle to zrejme nepôjde, pretože čierny kráľ z c8 naraz kryje polia b7 i d7. Bude to teda musieť skúsiť na kráľovskom, kde je slabinou ph7. Biely sa teda pokúsi priblížiť kráľom k tomuto pešiakovi.

Ako má postupovať čierny? Podľa poučky slávneho ruského trénera Dvoreckého sú podobné pozície triviálne remízové, ak čierny dokáže pokryť všetkých svojich pešiakov strelcom, a kráľovi zostane na starosti iba voľný pešiak. (To je i dôvod, prečo v koncovkách rôznych strelcov slabšia strana stavia pešiakov na polia svojho strelca, pokým v strednej hre rôznych strelcov, ako i koncovkách rovnakofarebných strelcov je tomu naopak.) Môže teda čierny zahrať …h7-h5, pokryť pg6 a čakať?

Zdá sa, že nie. Biely by postavil kráľa na g5 a potiahol g2-g4. Vynútil by tým výmenu h5xg4 a vytvoril voľného pešiaka na stĺpci h. Jediné pole, z ktorého môže čierny strelec kryť zároveň pole g6 i h5, je totiž superpasívne e8. Ak by tam ale Ánand svojho strelca previedol, po Kg5-f6 by stál v prakticky zugzwangu.

Čierny teda musí svojho h-pešiaka nechať na h7. Tam ho ale strelec pokryť nemôže, bude sa teda musieť o neho postarať monarcha. Role sa teda prehodia: strelec bude brániť postupu pešiaka, kráľ pešiakov kráľovského krídla. To už nie je tak bezpečne remízová obrana. Bielemu sa možno podarí vytvoriť druhého voľného pešiaka; ako ale uvidíme neskôr, nie je jedno, na ktorom stĺpci. Pokým na stĺpcoch g a h by takýto pešiak zaručoval víťazstvo (lebo je dostatočne ďaleko od d- stĺpca), pri voľnom f-ku sa čierny môže pomerne úspešne brániť.

Biely môže vytvoriť druhého voľného pešiaka takpovediac násilím a za cenu obetí:

Partia pokračovala:

54…Sc6??

Osudná chyba. Doteraz sa Ánand bránil vzorne, v tomto okamihu si ale neuvedomil, že pešiaková výmena na kráľovskom krídle mu umožňuje zaujať Dvoreckého obrannú pozíciu, pri ktorej pešiakov kryje strelec a kráľ sa stará o voľné déčko. Remizu držalo:

55.Kh6 Kg8 56.g4

Ánand si na tomto mieste uvedomil vážnosť svojej chyby a vzdal sa.

My si ale inštruktívnu vyhrávajúcu variantu bieleho nenechajme ujsť:

Je zaujímavé, že nakoniec Topalov na úspech druhého voľného pešiaka nepotreboval. Miesto toho tak dokonale spasívnil súperovho kráľa, ze jeho vlastný panovník prenikol až k poľu d7.

1-0

This post is also available in: anglicky


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 10 | Priemer: 4.70
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


5 − 2 =