Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2104

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Porozumej pozícii, Veľmajster vysvetľuje

Porozumej pozícii 13: „Ako poraziť legendu?“

GM Ján Markoš | July 6, 2011 – 12:31Reagovalo 0 ľudí | 774 prečítaní
Porozumej pozícii 13: „Ako poraziť legendu?“

Koncom júna som mal možnosť zahrať si maličký turnaj v istej dedine na juhu Sardínie. Bolo dobre: more teplé a slané, obloha modrá, miestni usmievaví. Podujatie samotné však bolo svojimi rozmermi odsúdené ostať mimo zorné pole šachového sveta. Napokon, koho zaujíma sedemkolový open s 28 hráčmi, z toho piatimi veľmajstrami?

Organizátori sa ale múdro poistili proti nezáujmu médii; pozvali si šachovú celebritu. A tak sa turnajíka v zapadnutom kúte Sardínie zúčastnil aj Jan Timman, vyzývateľ Anatolija Karpova v súboji o šachový trón.

To vyvolalo v miestnych médiach pomerne značný ohlas: miestni papparazzi naostrili spúšte, krásne oblečené novinárky kládli tie najbanálnejšie otázky, aké sa o šachu dajú vymyslieť. A Timman odpovedal: „Ťažko vybrať jednu najlepšiu partiu…“ „Neviem, či si pamätám nejakú veselú historku spoza šachovnice…“

Pravda, v nás protihráčoch účasť legendárneho šachistu vzbudila celkom iné, menej humánne túžby. Kto by nechcel poraziť takého hráča? Takto som sa o to pokúsil ja:

Markoš-Timman, Sardínia 2011, po 16.ťahu čierneho:

Biely má sympatickú útočnú pozíciu: jeho figúrky sú nasmerované na súperovho kráľa, okolo ktorého je navyše vzduchoprázdno. Musí ale konať energicky: ak sa totiž čiernemu podarí dostať Sc8 kamsi na c6, prípadne obsadiť jazdcom pole c4, mohli by sa dostať k slovu statické rysy pozície – zaostalý pc3 a slabosť bielych polí v tábore bieleho.

Tušil som, že stojím dobre; správny ťah ale nie a nie nájsť. Najskôr som skúmal najsamozrejmejšie  17.c4. Čierny ale pešiaka proste vezme: 17…Jxc4 , pretože po 18.Vc3 (18.d5 b5 19.dxe6 Sb7 s výhodou čierneho) má v zálohe pekný trik 18…b5 19.Dxa8 Sb7 20.Dxa7 Va8 a biela dáma má svoje účinkovanie na doske za sebou.

Potom som sa snažil nájsť najlepší spôsob, ako zorganizovať útok na kráľovskom krídle. Figúrky sa však pletú jedna cez druhú; je veľmi ťažké ich zharmonizovať. Napokon mi z núdze pomohla rada skvelého šachového autora, Dána Jacoba Aagarda. V ktorejsi knižke napísal: „Keď neviete, ako ďalej, spýtajte sa svojich figúrok.“ A tak som sa začal pýtať. Kam chceš ísť, strelec c1? „Na g5 alebo h6“, dostal som tichučkú odpoveď. A ty, dáma? „Na h4.“ A čo ty, jazdec? „Na g5 či e4.“

Zrazu bolo všetko jasné. Najsilnejší ťah v pozícii je paradoxné 17.Jh3!. Všetky figúrky sa zrazu dostanú na svoje vytúžené miesta. O pešiaka h2 sa biely nebojí; napokon, otvorený h-stĺpec by mohol veži a1 niekedy prísť vhod.

17…f5? Timman panikári, nevyliečitelne oslabujúc pe6. Je ale psychologicky veľmi ťažké veriť v obranyschopnosť čierneho kráľa. Zaujímavé 17…e5 vedie po 18.Jg5 Sf5 19.Dh4 h5 20.Vf3 exd4 21.Sb2 k nebezpečnému útoku; hrozí ako Vf3xf5, tak mat po dlhej diagonále. A tak mal čierny skúsiť 17…Jd5 alebo 17…Sd7; v oboch prípadoch ale biely zahrá čosi ako Sh6, Jg5 a Dh4 – a čiernemu kráľovi bude poriadne úzko.

18.Df3 Sxh2+ (Keď trpieť, tak aspoň za pešiaka.) 19.Kh1 Sd6 20.Sh6! Dôležitý ťah… 20.c4?? nevychádza pre starý známy trik 20…Jxc4 21.Vc3 b5; ak ale čierna veža ustúpi na nekryté pole e8, biely už bude môcť beztrestne postúpiť pešiakom. Timman má ale ustupovania dosť; pokúsil sa zorganizovať protihru: 20…Sd7 21.Sxf8 Vxf8. Ak by sa teraz čiernemu podarilo nainštalovať jazdca na c4 a Sd7 na dlhú diagonálu, mohol by s pešiakom a dvojicou strelcov získať značnú kompenzáciu za chýbajúcu kvalitu. Tento plán ale stroskotá na slabosti pe6. 22.Jg5 Jc4 23.De2! b5 (Nepriamo „visel“ aj Jc4.) 24.Vh3 Dd8 25.Jxe6 De7 26.Ve1 Biely získal naspäť pešiaka. Navyše Je6 je natoľko silný, že zaň bude musieť čierny odovzdať strelca; dvojica strelcov tak zmizne z dosky – ostane len čistá kvalita bieleho naviac. Timman sa bránil ešte 10 ťahov; potom sa vzdal.


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 8 | Priemer: 4.63
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


− 7 = 0