Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2104

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Porozumej pozícii, Veľmajster vysvetľuje

Porozumej pozícii 24: Carlsenova podivná novinka

GM Ján Markoš | November 9, 2011 – 15:31Reagovalo 2 ľudí | 1,342 prečítaní
Porozumej pozícii 24: Carlsenova podivná novinka

Nasledujúca ukážka je zo superturnaja v Bilbau. K šachovnici zasadli dvaja hráči, ktorí majú vo svete šachu výnimočné postavenie – pravda, každý z odlišného dôvodu. Bielymi hral Magnus Carlsen, momentálna jednotka svetového rebríčka; čiernymi Vassilij Ivančuk, ktorého mnohí kolegovia považujú za vôbec najväčšieho génia súčasného šachu. A prezývajú ho planéta Ivančuk pre jeho osobitý a nepraktický prístup ku kráľovskej hre a k životu.

Boris Geľfand nedávno spojil obe tieto veľké mená v zaujímavom výroku. Povedal: „Kto hrá lepšie: Carlsen alebo Ivančuk, keď je vo forme? Podľa môjho názoru Ivančuk.“

Partia v Bilbau mala i výrazný športový aspekt. Ivančuk viedol turnaj a ak ho Carlsen chcel dohnať, musel ho bielymi figúrkami poraziť. Na šachovnici sa objavila Nimcovičová indická a zdalo sa, že partia bude mať pokojný priebeh…

Pozícia na diagrame vyzerá strašne obyčajne. Podobné postavenie môže vzniknúť z Nimcovičovej indickej, Dámskej indickej alebo Holandskej obrany. Nasledujúci Carlsenov ťah ale pôsobí vyslovene šokujúco. Mladý Nór totiž zahral napohľad nepochopiteľné 10.Sh3!?N.

Kam kráča tento strelec? Bariéra …d7-e6-f5 vyzerá veľmi pevne, naopak biele rošádové postavenie pôsobí bez strelca na g2 vyslovene vratkým dojmom. Napokon, nie je úlohou bielopoľného strelca oponovať po dlhej diagonále svojmu sokovi z b7?

V skutočnosti je ťah 10.Sh3 logický až-až, aj keď pôsobí extravagantne. Vysvetlíme si prečo.

  • Čierny vymenil svojho čiernopoľného strelca na c3 za jazdca, ktorý dobre kontroloval centrálne polia e4 a d5. Preložené do strategickej reči, čierny odovzdal výhodu dvojice strelcov za dobrú kontrolu bielych centrálnych polí.
  • Ak biely chce získať výhodu z otvorenia, potrebuje zabojovať o polia e4 a d5. Väčšie šance má paradoxne na poli d5, pretože toto pole je kryté pešiakom c4. Ak by biely chcel bojovať o pole e4, musel by zahrať f2-f3, pretože figúrovú kontrolu tohto poľa má čierny veľmi silnú. To by znamenalo ustúpiť jazdcom, zahrať f2-f3 a niekedy možno i e2-e4.
  • Biely ale pri boji o polia e4 a d5 nechce vymeniť bielopoľných strelcov. Stratil by totiž výhodu dvojice strelcov.
  • Carlsen teda stavia Sf1 na h3 miesto na g2 z dvoch dôvodov. Po prvé, po ďalšom 0-0 môže jazdec f3 ustúpiť bez toho, aby došlo k výmene bielopoľných strelcov. Po druhé, postup d4-d5 získava na sile – za pd5 biely často získa pf5, ktorého Sh3 napadol.

Ďalší priebeh partie dal Magnusovi za pravdu. Dlhá biela diagonála, ktorá je miechou pozície čierneho, bola preťatá pomocou postupu d4-d5, a vo vzniknutej otvorenej pozícii úradovala na slobodu vypustená dvojica strelcov bieleho. Nór pekne vyhral.


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 16 | Priemer: 4.81
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Diskusia (2)

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


+ 1 = 4