Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2089

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Porozumej pozícii, Škola šachu, Veľmajster vysvetľuje

Porozumej pozícii 8: „Čelom vzad!“

GM Ján Markoš | May 31, 2011 – 16:09Reagovalo 0 ľudí | 993 prečítaní
Porozumej pozícii 8: „Čelom vzad!“

Keď som prvýkrát nastúpil za Slovensko na Šachovej olympiáde, mal som len 15 rokov o šachu som nevedel prakticky nič. Stretnutie s najsilnejšími šachistami sveta na mňa urobilo ohromný dojem; najviac mi ale z tohto turnaja v pamäti utkvela navonok nenápadná epizóda.

Raz na večeri za mnou prišiel môj spoluhráč Gennadij Timoščenko, ktorý bol v tom čase pre mňa postavou temer legendárnou, pretože počas svojej kariéry spolupracoval s mnohými skvelými hráči, Garriho Kasparova nevynímajúc. Gennadij sa ku mne naklonil a povedal mi: „Vieš, mládenec, šach sa nehrá na ťahy, ale na plány.“

Táto tajomná veta vo mne utkvela, aj keď som najprv príliš nechápal jej zmysel. „Samozrejme viem, že šach sa hrá na plány“, vravel som si v duchu. „To ma naozaj kolegovia v reprezentácii tak podceňujú? Prečo Gennadij považoval za potrebné povedať mi takú trivialitu?„Až omnoho neskôr som pochopil, že Timoščenkova rada nebola ani samozrejmá, ani triviálna.

Ide o toto: šachista, ktorý hrá „z ťahu na ťah“, sa bude snažiť, aby jeho figúrky stáli v každom okamihu ideálne. Ťahy, ktoré stavajú jeho figúrky na podivné polia, ťahy „dozadu“ a „mimo“ nebude vôbec zvažovať. Ak však ale hráč chápe, že v šachu sú omnoho viac než ťahy dôležité celé plány (manévre), nájde i prevody, ktoré vedú cez podivné, málo lákavé políčka. Chápe totiž, že nie je dôležité, kadiaľ figúrka putuje, ale kam sa dostane.

Na diagrame je pozícia z partie Smyslov-Spasský, Moskva 1959, biely na ťahu.

Biely má dvojicu strelcov, a keďže jeho čiernopoľnému strelcovi neoponujú ani pešiaci na dámskom krídle, rád by ho postavil na b6, čím by sa bitka o d-stĺpec skončila. Druhého strelca je možné rozohrať postupom f4-f5; tomuto ťahu by sa potešila i veža na f1. Z tohto všetkého vyplýva, že najlepšie pole pre dámu je f2; odtiaľ môže hrať na stĺpci i diagonále. Smyslov preto nelenil a zahral 16.De1!.

Pre majstra sveta takýto ťah ťažký nie je; je však prakticky neviditeľný pre každého, kto žije takpovediac „z ťahu na ťah“ a po každej odpovedi súpera sa zamyslí odznova.

Po prevode dámy na ideálne pole f2 pozícia čierneho prekvapujúco rýchlo skolabovala. Spasský sa pokúsil brániť proti vniknutiu bieleho strelca na b6, druhý slabý bod (f7) ale včas ubrániť nedokázal. Hralo sa:

Po dobraní na e6 padne Jc6, pretože dáma musí kryť slabé f7.

This post is also available in: anglicky


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 5 | Priemer: 5.00
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


7 + 8 =