Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2109

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Porozumej pozícii, Veľmajster vysvetľuje

Porozumej pozícii 16: „Chce to zmenu.“

GM Ján Markoš | July 22, 2011 – 12:28Reagovalo 12 ľudí | 2,337 prečítaní
Porozumej pozícii 16: „Chce to zmenu.“

Ak sa vám pozícia na diagrame zdá byť známa, máte pravdu. Niet známejšiej a základnejšej pozície v šachu – až by sa zdalo, že o nej nie je ani veľmi čo napísať. To však po novom nie je pravda. Stále častejšie sa totiž ozývajú hlasy, ktoré naznačujú, že s touto napohľad samozrejmou pozíciou nie je čosi zásadného v poriadku.

Teória otvorenia s pomocou počítačov tak pokročila, že sa šach na najvyššej úrovni stáva z veľkej časti hrou pamäte a kybernetickej práce, a nie tou hrou tvorivosti a charakteru, ktorou býval za sladkých elektrónkových čias. Ak si dnes otvoríte on-line prenos superturnaja 15 minút po začiatku kola, často hráčov zastihnete už v strednej hre. Absolútnym rekordérom v dĺžke domácej prípravy je podľa mojich znalostí partia Nepomiačšni-Širov hraná tohto roku vo Wijk an Zee, kde obaja hráči hrali tak rýchlo, že na konci mali na hodinkách dohromady o hodinu viac než na začiatku. A to mala partia snáď 70 tahov. Kto neverí, nech preverí.

Silným hráčom sa samozrejme nechce pretekať v krotení procesorov, ani hrať neustále hru „kto koho prekvapí“. Vymýšľajú preto spôsoby, ako základnú pozíciu zmeniť a odbúrať tak zaťažkávajúci nános šachovej teórie.

Prvým zaujímavým pokusom bol nápad Bobbyho Fischera náhodne zamiešať figúrky na prvej a poslednej rade. Tento šach, známy v anglicky hovoriacom prostredí ako Chess960, pretože základných pozícii je presne 960, je dnes už pomerne populárny. Jeho nevýhodou je, že v mnohých zo vznikajúcich pozícii platia podivné, osobité zákony, ktoré nemajú so šachom, ako ho poznáme, príliš veľa spoločného. Navyše v množstve pozícii je výhoda bielych figúr neúmerne veľká.

Garri Kasparov preto navrhol vybrať zo 960 pozícii len zo 20-30, ktorých geometria sa najviac podobá dnešnej podobe šachu. Konkrétnu pozíciu by bolo možné losovať pred jednotlivými partiami či podujatiami, prípadne určiť ju „zhora“ na obmedzené obdobie, povedzme na rok.

Známy šachový tréner Mark Dvoretský navrhol ešte jemnejšiu zmenu: náhodne potiahnuť v základnej pozícii jedným bielym a jedným čiernym pešiakom o jediné políčko. Všetky figúrky by tak ostali na „normálnych“ miestach. Problémom tejto zmeny ale znovu je, že niektoré pozície sa stanú okamžite vyrovnanými, pokým v iných sa prevaha bieleho o dosť zväčší. Porovnajte napríklad pozíciu po 1.f3 e6 a pozíciu po 1.g3 h6…

Účastníci kandidátskych súbojov v Kazani tiež navrhli vlastné formy šachu. Vladimír Kramnik odporučil zakázať rošádu pred 10. ťahom. To by malo ohromný dopad na šachovú teóriu (bieli rošujú pred desiatym ťahom v 55 percentách partii, čierni približne v ½.); po desiatom ťahu by sa ale hral šach tak, ako ho poznáme.

Mojim obľúbeným nápadom je Radjabovov návrh prehodiť bieleho kráľa a dámu, pričom čierny kráľovský pár by ostal na svojich miestach. Biely potom robí krátku rošádu na dámske krídlo, čierny na kráľovské. To by bolo útokov s opačnými rošádami! V tejto forme šachu som dokonca na jednom sústredení zorganizoval aj bleskový turnaj. Jeho účastníci sa zhodli, že ide o jedinú formu šachu, v ktorej má výhodu čierny. Tempo navyše je nepodstatné v porovnaní s chaosom v nezvyknutej hlave bieleho. Keď vidíte vlastného monarchu na dámskom krídle, a navyše na bielom poli, máte neustále pocit, že vo vašej pozícii čosi nie je celkom v poriadku.

Iné zaujímavé nápady sa týkajú zmien v pravidlách. Ivančuk napríklad navrhol zaviesť nové pravidlo, podľa ktorého by strana, ktorá súčasne napadne súperovho kráľa i dámu, okamžite vyhrávala partiu. Vymyslel tak vlastne akýsi nový druh matu.

Myslím si však, že napokon vo FIDE zvíťazí to najprozaickejšie riešenie: ďalšie skrátenie času na rozmýšľanie. V rapid a bleskových partiách teória nebude tak dôležitá. Navyše, toto rozhodnutie pomôže zvýšiť divácku atraktivitu šachu a spôsobí problémy počitačovým podvodníkom, ktorí budú mať výrazne menej času na prenos ťahov od hráča k počítaču a späť.

Skrátenie časovej kontroly spraví zo šachu šport postrehu a nervov; umelecké a bádačské aspekty zmiznú do úzadia. Či je to zmena k lepšiemu alebo k horšiemu, to neviem posúdiť.

Isté ale je, že šach v dnešnej podobe nebude jestvovať dlho.


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 12 | Priemer: 3.67
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Diskusia (12)

 • Marek Holeva says:

  Zaujímavé návrhy. Ale zdá sa mi, že z dlhodobého hľadiska neriešia problém, ktorý by chceli vyriešiť – veď predsa akýkoľvek šachový variant má svoju teóriu, ktorá je časom rozsiahlejšia a rozsiahlejšia.

  Navyše, šachové programy môžu byť nepríjemne silné aj v pozmenenom šachu, čiže postrehy spomínaných veľmajstrov problém skôr odďaľujú a presúvajú.

  Či dnešný šach nebude dlho dnešným?
  Netrúfam si povedať. Nepochybne, informačné technológie zásadne menia vrcholový šach. Avšak, z pohľadu neprofesionála je pre mňa vrcholový šach podmnožina šachu.

  Myslím, že keď si obyčajní dvaja ľudia sadnú naproti, vytiahnu šachovnicu a ostatné inštrumenty, tak charakter hry bude v budúcnosti takmer taký istý ako aj v prítomnosti alebo v minulosti.

 • Brano says:

  Zdieľam názor, že ide o zaujímavé návrhy. :) … Nechcem byť konzervatívny v tejto veci, ale osobne (úplne subjektívne)sa mi šach páči práve v tejto podobe, čím mienim práve to, že má svoju históriu, teóriu, zaužívané variácie, ktoré možno však obohatiť aj o nové prvky (aspoň z môjho neprofesionálneho pohľadu – lebo aj pri známych otvoreniach nikdy presne neviem, ako sa ešte hra môže vyvinúť a často som prekvapený – to tým, že som amatérsky hráč). História je nesporne zaujímavá, teória umožňuje aj začiatočníkovi pripraviť sa na partie (čím mierne nahradzuje skúsenosti) i keď prax je samozrejme trošku iná. Páči sa mi takmer vedecký charakter šachu, v ktorom vidím analógiu k vedám. Teória vs. prax a tak. :) … ale tiež jeho umelecká kreatívna stránka počas hry samotnej, čiže nie len prepočty, ale aj strategické nápady, počítanie s tým, čo si súper všimne a čo nie, či odhalí môj plán (ktorý je nedokonalý – ale to je dobre), či nie. To je krásna, živá stránka šachu, kde je možnosť pre omyly, napätie. Tým chcem povedať, že z môjho pohľadu program nikdy nenahradí živého protihráča, práve preto, že je príliš silný, príliš technický. To je ale len názor mňa, amatéra, ktorého šach aj v dnešnej podobe, pre nedostatok vlastných skúseností, ešte stále v mnohom príjemne prekvapuje svojou hracou variabilitou.

 • Shadow13 says:

  Zdravím,

  prepáčte za spam, ale už niekolko dní sa snažím získať odpoveď…

  situácia, pri hre jeden z hráčov nemá matujúci materiál, ale hrá na čas…

  podľa mojich znalostí pravidiel, sa takáto situácia berie ako remíza.

  už dva krát som videl na ChessFriedns že stránka pridelí celý bod hráčovi čo vyhrá na čas, bez matujúceho materiálu…

  Prosím o vysvetlenie…
  Vopred Ďakujem, Shadow13.

  • Marek Holeva says:

   Dobrý deň,

   vyzerá to tak, že budeme musieť čím skôr zriadiť fórum.

   Systém sa snaží partie vyhodnocovať v súlade so zaužívanými šachovými pravidlami, preto by situácia, ktorú opisujete, nemala nastať. Skúsite si spomenúť na partie, v ktorých ste takéto nesprávne zapísanie výsledku videli? A ste si istý, že strana, ktorá vyhrala na čas, skutočne nemala matujúci materiál?

   • Shadow13 says:

    mam zatial jednu, dňa 08/01/2011(angl format datumu),o 16:14, raketak111 vs. koczka
    túto som iba sledoval, ešte pohľadám svoju vlastnú…

    • Shadow13 says:

     druha je moja, dňa 07/27/2011, o 10:31, Shadow13 vs. waldy43

     To forum je naozaj výborný nápad.

     S pozdravom Shadow13.

     • Marek Holeva says:

      V oboch prípadoch systém vyhodnotil partie v súlade so zaužívanými pravidlami.

      raketak111 vs. koczka: Bielemu zostal jazdec proti dvom čierneho pešiakom a strelcovi. Jazdec dokáže dať strelcovi mat, teda biely má matujúci materiál.

      Shadow13 vs. waldy43: Čiernemu zostal strelec proti bielemu pešiakovi. Biely si môže premeniť pešiaka napríklad na koňa. Strelec môže dať koňovi mat, teda aj v tomto prípade mal hráč, ktorý vyhral na čas, matujúci materiál a partiu vyhral v súlade s pravidlami.

 • Shadow13 says:

  teda vlastne vravíš situácia kráľ a strelec, proti kráľ a jazdec nie je remiz?, tu zacházaš do nejakých samomatov, tu by som rád podrobnejšie vysvetlenie, lebo tam odkiaľ som ja je to remiz.

  vynútit mat sa dá

  dámou
  vežou
  strelec strelec
  strelec jazdec

  rád by som videl odstavec fide pravidiel ktorý popisuje situáciu
  kráľ jazdec vs kráľ strelec, ako situáciu kde sa dá vynútiť mat!

  • Shadow13 says:

   Prešiel som si pravidlá FIDE

   uvádzam link:
   http://www.chess.cz/www/assets/files/informace/legislativa/PravidlaSachuFIDE2009.pdf

   zaujímavý je:
   10.2. Jestliže je hráč na tahu a na hodinách mu zbývá méně než 2 minuty, může před pádem svého praporku reklamovat
   remízu. Přivolá rozhodčího a smí zastavit hodiny (viz článek 6.12.b).
   a. Uzná-li rozhodčí, že soupeř neusiluje o výhru normálními prostředky nebo že partii není možné vyhrát normálními
   prostředky, vyhlásí, že partie končí remízou. V opačném případě rozhodčí své rozhodnutí odloží nebo reklamaci
   zamítne.

   Je pravda že , toto na stránke asi nie je možné, v partii raketak111 vs. koczka však nevidieť snahu matovať jazdcom, ide o hru na čas…
   Táto skúsenosť ma naučila novým nuanciam Fide pravidiel, a môj názor je že zachádzajú do extrémov, vzniknutá situácia umožní !zneužitie časovej tiesne! hráčovi ktorí už ten celý bod proste nedokáže získať materiálom…
   Osobne som už takúto pozíciu reklamoval a rozhodca mi vyhovel , pretože sa súper nesnažil vyhrať, len zámerne neopakoval pozíciu…
   hral na čas.

   Tak ešte raz sa ospravedlňujem za spam…

   Shadow13

   • Marek Holeva says:

    Jazdec + kráľ dokáže dať strelcovi a kráľovi mat jedine ak by slabšia strana spolupracovala. Teoreticky sa však taký mat dá dať.

    Ďakujem ti za výklad z pravidiel FIDE, no pozor: tie pravidlá sa týkajú vážnych partií s tempom od 90 minút/partia a vyššie.

    Na internete sa hrávajú zväčša blitzky a rapidy. Ak sa nemýlim, blitzky a rapidy majú aj vo FIDE pravidlách svoj samostatný oddiel, v ktorom sú situácie týkajúce sa padnutia na čas vyhodnocované inak (takmer totožne ako na našom serveri).

    Skrátka, pri blitzkách platí (rozumné) pravidlo, že ak hráč, ktorý vyhral na čas, dokáže dať teoreticky mat, tak získava celý bod, v opačnom prípade 1/2 boda.

    V blitzkách a bulletoch hrá čas veľmi významnú rolu, preto je zmysluplné, keď sa významnou úlohou podieľa aj na výsledku partie.

    Kto sa nechce zaoberať časom a prípadnej výhre/prehre na čas, si preto radšej zahrá partiu s dlhším tempom : )

    (Práve mi napadlo, že by sme mohli inak vyhodnocovať padnutie na čas v partiách s vyšším tempom a inak v partiách s nižším tempom.)

 • Jiří Ramík says:

  Se zájmem jsem si přečetl článek Chce to změnu.
  Svoje názory v něm prezentovali i TOP hráči světa.Podle mne jsou ale tyto názory málo kreativní.
  Přicházím tedy se svým návrhem – je přímo ” prostinký ” a znamenal by opravdu,ale opravdu přímo ” revoluci ” na šachovnici.
  Já bych udělal jedinou změnu – dámu bych nahradil ” cvrčicí ” – neboli také ” zdivočilou dámou “.Byla by to dáma postavená ” na hlavu “.Tahle figurka by tahala jako dáma,navíc by ale ještě ” skákala ” jako jezdec.
  Rázem by se všechny teoretické knihy mohly hodit do kontejneru !
  A jak tyto šachy nazvat ? No velmi jednoduše RAMIKOVY ŠACHY.

  Některé moje fejetony jsou už na mém BLOGu s krásnými ilustracemi Ing.Zuzany Magrlové.Rád bych do konce roku vydal svoji knižní prvotinu fejetonů nejenom v Čechách , ale i na Slovensku.
  Svoje fejetony píšu na http://brnakbrnensky.txt.cz.txt.cz/

  Jiří Ramík
  reprezentant ČR v koresp.šachu

 • Kiwi says:

  problém únavného syndromu v zahájení šachové partie se vrací k počátkům tzv. šatrandží, kdy oživení šachové partie pomáhali sestavené tzv. tábie, které byli výhodné z hlediska urychlení hry, při omezených možností dámy a střelce. postupem historického vývoje technických, a taktických změn v pohybu figurek se šach ustálil na dnešních tradičních otevření šachové partie v zahájení i algoritmech střední hry. šachy jsou hrou v podstatě psychologickou, vnucujeme přece soupeři své ego převedené do strategického a taktického boje, bez krveprolití, a v tom je to krásno i umění mohu-li soupeře vyvést z rovnováhy, byť na několik málo sekund,snad i minut. ne vše přece zná a umí, byť je dnes velkým pomocníkem servis databáze šachových procesorů. zenit šachového umění v tradiční časové normě partie, není zatím překonán, a ani nebude. devastace je jen v modním, komerčním pojetí tzv. bullet a rapid partií, kde nejde ani o myšlenku a obsah hry, jen pouze zvládnout daný minimalizovaný čas,a v tom již nejde o šachy, byť jsou prostředkem způsobu realizace ega bez naprostého požitku ze hry, myslet si může o tom kdo chce a jak chce. mám zkušenost, že i při dostatečné časové kontrole, tzv. blicaři hraji rychle, nesoustředěně, povrchně ( až na velmi málo vyjímek, ale to je jen rutina a praxe ), a jen že si podvědomě aniž by snad i chtěli, inplantovali s blicek hrané chyby šachové hry. bohužel je to i zápor on-line serverů, kde tzv. bullet partie na čas ve vysokém počtu převažují,i když nelze jim vyčítat podbízivost, ale snahou umožnit a vyhovět žádostivosti těchto tzv.rádobi šachistů. on-line servery mají vlastně k tradiční šachové partii, skoro macešský přístup, svými nedotaženými možnostmi, a snahou už dnes tzv. on-line šachové hry komercializovat o proti původní prezentaci, zahrát si on-line šachy zdarma, což se týká i tohoto serveru. ale to je již jiná disputace a otázka. vrátím se k původnímu námětu, ponechte to tak jak to je, existuje přece tzv. mezigenerační pamět, leccos se pozapomene, aby se znovu objevilo, byť jsme obohacení úžasnou softwarovou techologii, protože máme přece vnitřní potěšení, když soupeře přinutíme přemýšlet nad předloženou šachovou pozici, a on napříč daným časem prohlásí: ” hergot, kde jsem to již viděl …”, maně vzpomínaje šachových her předků. GENS UNA SUMUS.

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


× 6 = 48