Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2126

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Porozumej pozícii, Škola šachu, Veľmajster vysvetľuje

Porozumej pozícii 12: „Dobré a lepšie.“

GM Ján Markoš | June 28, 2011 – 16:59Reagovalo 0 ľudí | 725 prečítaní
Porozumej pozícii 12: „Dobré a lepšie.“

Každý silný šachista má v hlave množstvo naučených postupov, ktoré používa viac-menej automaticky. Každý veľmajster má svoj typický štýl, ktorým počíta, má svoj spôsob „čítania“ pozície na šachovnici, obľubuje určitý charakter hry. Je to úplne prirodzené – ľudia nie sú stroje, každý má svoj vlastný rukopis.

Problém nastáva vtedy, keď hráč pozíciu „neprečíta“ správne, alebo keď jeho počtárskym „sitom“ prepadne nejaká dôležitá varianta. Vtedy je potrebné vrátiť sa doma ku kritickej sitácii, a skúmať, prečo automatické mechanizmy, ktoré obvykle fungujú vcelku dobre, tentokrát zlyhali.

Sám na sebe som vypozoroval, že relatívne častejšie prehliadam ťahy dozadu, ťahy dámou a neforsírované možnosti. Všetci šachisti tiež veľmi často prehliadnu najlepšiu možnosť, ak je i druhá najlepšia varianta veľmi dobrá. Je to logické: s dobrým sa človek ľahko uspokojí, prestane hľadať – a chyba je na svete.

Pozícia na diagrame je z partie Poobalasingam-Markoš, Zurich 2010. Na ťahu je biely. Pokúste sa spočítať dôsledky ťahu 20.Jxb3.

Branie pešiaka vyzerá ako úplne prirodzený ťah, je to ale vážna chyba. Biely zahral 20.Jxb3? a spočítal variantu 20…Jxc4! (Inak má čierny o čistého pešiaka menej.) 21.Vxc4 Vxc4 (Na okamžité 21…Sb5 príde 22.Jd2 a biely udrží dvoch jazdcov za vežu.) 22.Dxc4 Sb5 23.Dc2 Sxe2 24.Dxe2 Dxb3 25.Vc1 s bezpečnou rovnováhou v koncovke ťažkých figúr. To bielemu vyhovovalo – v partii s veľmajstrom nemal prehnané ambície.

Ak ste túto variantu spočítali aj vy, máte solídny taktický základ. Klinec po hlavičke ste ale netrafili. Čierny totiž môže miesto prirodzeného a dobrého ťahu 22…Sb5 zahrať ešte omnoho lepšie 22…Vc8!! Miesto dobrania figúry hra na iniciatívu! Biela dáma teraz nemôže ustúpiť na d3, pretože po 23…Sb5 by čierny získal v už spomínanej koncovke ťažkých figúr rozhodujúce tempo navyše, vďaka ktorému ovládne stĺpec „c“ a vnikne do súperovej pozície.

Ostáva preto iba 23.Db4, ktoré ale vzďaluje dámu od kráľovského krídla. Zahral som 23…Df2, po ktorom vyplávali na povrch všetky kazy bieleho pozície: kráľ na h1 je zraniteľný ako po bielych poliach, tak po druhej rade; obaja jazdci „visia“ a nie je ľahké ich pokryť; ťažké figúry sa zatúlali na dámskom krídle. Poobalasingam skúsil 24.Dd2, na čo však čierna veža zahviezdila po druhý krát: 24…Vc2! Láka dámu na nekryté pole, a zamedzuje tak obrane Je2-f4. Po 25.Dxc2 Sh3 je koniec, napr. 26.Jed4 Sg2 mat. Biely ešte zahral 25.Da5, aby sa po 25…b6 26.Dxa7 Dxe2 vzdal.

Na prvý pohľad to vyzerá, akoby som svojho súpera úplne zničil. Poobalasingam však toho až tak veľa zlého neurobil; napokon, v pozícii na diagrame stojí o čosi príjemnejšie. Dopustil sa len jednej nenápadnej, vo svojej podstate psychologickej chyby: uspokojil sa s „normálnym“ silným pokračovaním a nehľadal najsilnejší ťah.

Nenápadná chyba – a z pozície ostanú trosky.


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 3 | Priemer: 5.00
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


8 − = 1