Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2089

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Porozumej pozícii, Veľmajster vysvetľuje

Porozumej pozícii 14: „Moja najobľúbenejšia pasca.“

GM Ján Markoš | July 14, 2011 – 14:30Reagovalo 0 ľudí | 1,349 prečítaní
Porozumej pozícii 14: „Moja najobľúbenejšia pasca.“

Ak máme vyhrať partiu, musí súper urobiť chybu. No a ak má súper urobiť chybu, musí k tomu dostať príležitosť. Ak ho nepostavíme pred žiadne ťažké rozhodnutie, ak nepocíti tlak na doske či na hodinkách, len veľmi ťažko z neho „vyžmýkame“ slabší ťah. Najmä titulovaní hráči sa dopúšťajú „nevynútených chýb“ len veľmi zriedka.

Preto milujem pasce. Pravda, nie tie triviálne, prehistorické. Nič na spôsob „ulakom sa na figúrku a dostaneš mat“ v serióznom šachu nejestvuje. Moderné pasce sú jemné, často s veľmi zaujímavou strategickou príchuťou.

Jednu z nich Vám dnes ukážem. Ide o moderný variant Slovanskej obrany; tábia systému vzniká po ťahoch 1.d4 d5 2.c4 c6 3.Jc3 Jf6 4.Jf3 a6 5.e3 b5 6.c5.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že biely otvorenie nezvládol. Ťahom c4-c5 sňal tlak z centra, navyše skorým e2-e3 si zablokoval čiernopoľného strelca, ktorý sa teraz nudí za hradbou pešiakov. Strategická idea systému je ale veľmi zdravá. Biely vytvoril pešiakový klin na c5; čierny sa tohto klinu nemôže nijako zbaviť, pretože už potiahol ako …d7-d5, tak …b7-b5. Biely tak získal priestor na dámskom krídle, plus hru proti „večnej“ slabine na c6. Tomuto pešiakovi čierny nedokáže nijako pomôcť. Najmä v koncovkách bude pomerne ťažké ho pokryť; figúrky, ktoré sa o to pokúsia, budú nutne musieť stáť za vlastnými pešiakmi, a preto sa nutne tiež stanú slabinami. Ďalej, pb5 je takzvaným „terčom“ – aj keď nie je sám osebe slabý, jeho predsunuté postavenie umožňuje bielemu otvoriť a-stĺpec, kedykoľvek sa mu bude chcieť.

A ďalej, biely nastavil jemnú pascu. Ak súper variant nepozná, je veľmi veľká šanca, že do nej skočí; tak prirodzený je ťah, ktorý ju spúšťa, a tak skryté jeho strategické vyvrátenie. Napokon, skúste si to sami – aký je najprirodzenejší ťah čierneho?

Ak vidíte pozíciu na diagrame po prvý krát, zrejme budete za najlepší ťah považovať 6…Sg4?. Čierny sa harmonicky vyvíja; po ďalšom …e7-e6, …Jb8-d7, …Sf8-e7 a …0-0 by nemal s vyrovnaním žiadne problémy. Ale všetky tieto ťahy urobiť nestihne; pasca totiž sklapla. Biely získa výhodu po prekvapujúcom 7.Db3!!.

Čo je ideou tohto zvláštneho ťahu? Nuž, svojím predchádzajúcim ťahom čierny vzdialil Sc8 od dámskeho krídla. Vďaka tomu Va8 stratila prirodzené krytie; je možné pokryť ju len raz, dámou. Biely preto plánuje a2-a4 a Db3-a3, po čom bude hroziť a4xb5. Dôležité je ale tento manéver urobiť okamžite; inak by čierny stihol pokryť Va8 druhou vežou. Takto mu bude chýbať tempo.

Po normálnom 7…e6 8.a4 Jbd7 9. Da3 musí čierny ustúpiť vežou a odovzdať tak súperovi kontrolu nad stĺpcom a. Po 9…Vc8 10.axb5 axb5 11.Da5 biely nie je ďaleko od vytúženej koncovky, v ktorej mu slabina na c6 a kontrola nad stĺpcom „a“ dávajú veľkú prevahu, ktorú môže stupňovať bez akéhokoľvek rizika.

Do tejto pasce som nalákal už niekoľkých súperov, a vždy mi to prinieslo celý bod. No a keď súper do pasce nepadne, nuž nič to… Máme celú partiu pred sebou, ešte vždy bude dosť času nastaviť mu pár ďalších pascí…


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 10 | Priemer: 4.30
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


9 × = 45