Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2126

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Porozumej pozícii, Škola šachu, Veľmajster vysvetľuje

Porozumej pozícii 3: „Nenápadné, ale logické.“

GM Ján Markoš | April 1, 2011 – 9:44Reagovalo 0 ľudí | 1,306 prečítaní
Porozumej pozícii 3: „Nenápadné, ale logické.“

Na šachovnici stojí pozícia tesne po otvorení. Figúrky nie sú v priamom kontakte, preto v postavení nenájdeme prakticky žiadnu taktiku. V takejto situácii nie je dôležité počítať; dôležité je vymyslieť správny plán.

Zdalo by sa, že všetky figúrky bieleho (s výnimkou Ja4) sú pripravené na postup f2-f4. Tento postup je ale dvojsečný: buď biely daruje súperovi pole e5, alebo (ak pripraví f2-f4 pomocou g2-g3) oslabí svojho kráľa, menovite dlhú bielu diagonálu. Karpov ako veľmi silný stratég nechce „darovať“ súperovi protihru; chce vyhrať ľahko, tlačiť bez rizika. Obracia preto svoju pozornosť na dámske krídlo.

Na dámskom krídle má biely majoritu 3 na 2; môže preto na stĺpci b vytvoriť voľného pešiaka. Ďalším strategicky nebezpečným plánom je vynútiť postupom c2-c4-c5 výmenu bieleho c-pešiaka za súperovho d-pešiaka; čiernemu by potom ostali slabiny na stĺpci c.

Partia pokračovala:

Biely premenil prečíslenie na dámskom krídle na vzdialeného voľného pešiaka. Čierneho protihru stále nikde nevidno. Karpov nakoniec pešiaka pretlačil až na b7, kde zaň zinkasoval materiál.

This post is also available in: anglicky


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 6 | Priemer: 4.50
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


8 + 9 =