Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2126

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Porozumej pozícii, Škola šachu, Veľmajster vysvetľuje

Porozumej pozícii 18: „Neviditeľná pevnosť“

GM Ján Markoš | August 25, 2011 – 16:16Reagovalo 0 ľudí | 915 prečítaní
Porozumej pozícii 18: „Neviditeľná pevnosť“

Ako sa zachová zajac, keď uzrie dravca, ale nie je si istý, či ho on zbadal? Začne utekať? Nie, prikrčí sa k zemi a znehybnie. Inštinktívne totiž vie, že takto veľmi pravdepodobne ujde pozornosti útočníka. Veľmi podobne sa správajú i všetci hrdinovia hororov; keď sa priblíži nebezpečenstvo, stuhnú strachom a snažia sa ani nedýchať.

Spomínam si na scénu z filmu Matrix, v ktorej loď s Neom na palube prenasledovali mechanické príšerky, podobné obrovským chobotniciam. Kapitán loď zaparkoval, zhasol všetky svetlá, utlmil všetku aktivitu. Mechanické sondy si nehybný koráb nevšimli a odplávali s prázdnymi chápadlami.

Na šachovnici sú najväčšími dravcami počítačové programy. Svojou rýchlosťou a nebezpečnosťou sa podobajú chobotniciam z Matrixu. A presne ako ony trpia zvláštnym druhom slepej škvrny: nehybné je pre nich neviditeľné. Pozrime sa na nasledujúcu pozíciu:

Biely na ťahu zahrá 1.Kf1 a drží remízu, pretože jeho kráľ je schopný na poliach f1,  f2,  g1, g2 kontrolovať pokusy veže o vnik cez stĺpce „e“ a „h“. Pešiaci f3 a g3 su zasa účinnou hrádzou čiernemu kráľovi. Dámske krídlo je de facto blokované; na …a4 príde b4 a na …b4 príde a4.

Všetky počítačové programy ale pozíciu hodnotia ako hladko vyhratú pre čierneho. Engine totiž pracuje tak, že hľadá určitý počet najlepších ťahov za obe strany a výsledné postavenie potom ohodnotí podľa množstva kritérii (materiál, aktivita figúr, postavenie kráľov, pešiaková štruktúra atď.) Pevnosť je však čímsi trvalým, je takpovediac „večná“. Postavenie na diagrame sa podstatne nezmení  o sto, ani o tisíc ťahov. Programy analyzujú vždy do konečnej hĺbky, a tak pevnosť rozoznať nedokážu.

Schopnosť rozoznať pevnosť je – aspoň pokiaľ viem – jediná „zručnosť“ v šachu, v ktorej aj amatérsky šachista predčí tie najlepšie počítače. Ľudia totiž nepočítajú; či lepšie povedané, dokážu viac než len počítať. Ľudia sú schopní syntézy, holistického, celkového pohľadu. A najmä sú schopní myslieť v slovách, v pojmoch ako je „pevnosť“, „dvojica strelcov“ a podobne.

Ako chcete vysvetliť v reči jednotiek a núl pojem „pevnosť“? Nie je to ako vysvetľovať slepému od narodenia, čo je to „modrá farba“?

This post is also available in: anglicky


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 12 | Priemer: 4.58
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


9 + = 11