Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2069

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Porozumej pozícii, Škola šachu, Veľmajster vysvetľuje

Porozumej pozícii 6: „Nimcovič na pikantný spôsob.“

GM Ján Markoš | May 24, 2011 – 11:46Reagovalo 0 ľudí | 1,038 prečítaní
Porozumej pozícii 6: „Nimcovič na pikantný spôsob.“

DOPLNENÉ  Dnešná ukážka je z partie, ktorá sa hrala za veľmi napätých okolností. V Extralige ČR sa v priamom súboji o prvé miesto stretli dve vedúce družstvá súťaže, Nový Bor a Ostrava. V tak dôležitom zápase je pokyn kapitána jasný: pritlačiť, zbytočne však neriskovať. Mne sa ale nepodarilo dodržať zápasovú stratégiu; obvykle pokojnú Nimcovičovu indickú obranu som za pár ťahov premenil na nebezpečnú a chaotickú jazdu. Markoš (Nový Bor) – Michenka (Ostrava):

Svojím posledným ťahom biely ponúkol obeť pešiaka. Čierny ju môže prijať alebo odmietnuť, otvoriť centrum, alebo ho naopak zavrieť. Ktorá z týchto reakcií je správna?

V podobných kritických pozíciach je nutné ako zvažovať strategické faktory v pozícii, tak i presne počítať. Začnime pozičnými úvahami: Najprv, biely má výhodu dvojice strelcov. Za dvojicu strelcov čierny obvykle v Nimcovičovej indickej získa dobrú kontrolu centrálneho priestoru, najmä poľa e4. Po 12.d5 ale biely hrozí zahrať i e3-e4 a čierny stratí v centre pôdu pod nohami.

Ďalej, najväčšou slabinou čierneho je pešiak d6. Tohto pešiaka už nemôže pokryť ani iný pešiak, ani strelec. Ak by čierny dobral obetovaného pešiaka na d5, vystavuje sa riziku, že biely zaútočí vežami po stĺpci d a pd6 padne.

A napokon, na šachovnici je pozícia s opačnými rošádami. Čierneho kráľ je pritom vo väčšom bezpečí ako ten biely, pretože kryt bieleho monarchu je oslabený postupom c2-c4. Pravda, i čierneho rošádové postavenie je oslabené (ťahom h7-h6), bielemu ale bude ešte chvíľku trvať, kým pripraví g2-g4-g5; už len preto, lebo takýto postup oslabuje dlhú bielu diagonálu.

Po strategických úvahách prichádzajú na rad konkrétne prepočty. Čierny môže zavrieť hru ťahom 12…e5. Tento postup „zabíja“ strelca na b7, stabilizuje ale centrum; pešiak d6 by si vydýchol. Nemalou výhodou ťahu 12…e5 je i fakt, že v nastávajúcej pozícii má čierny jasný plán: presadiť (pokojne i za cenu pešiaka) postup …b6-b5 a rozvinúť hru proti bielemu kráľovi. 12…e5 je zdravý, silný ťah.

Celkom odlišnou stratégiou je dobrať pd5. Ak by zmizol centrálny pešiak bieleho, čierny by získal nielen materiálnu prevahu, ale tiež by si otvoril cestu ku kráľovi bieleho. Ako ale na d5 dobrať?

Takticky chybné 12…g5? 13.dxe6! vedie k pozícii, v ktorej má čierny mnoho pešiakových slabín.

Ešte horšie sa čiernemu vodí po 12….exd5 13.cxd5 Jxd5??, pretože po 14.Sh7+! sa nevyhne materiálnym stratám.

Ak čierny chce dobrať na d5 jazdcom, musí preto obe idey skombinovať: 12…exd5 13.cxd5 g5. Teraz biely nemôže obetovať jazdca, hrajúc na väzbu Jf6, lebo po 14.Jxg5 hxg5 15.Sxg5 čierny zahrá jednoducho 15…Je4! a väzba prestane existovať.

Ostáva preto 14.Sg3 Jxd5 15. Db3. Čierny síce získal pešiaka, biely má ale dobrú kompenzáciu vďaka dvom strelcom, slabine na d6 a oslabenému krytu čierneho kráľa.

Branie strelcom na d5 materiál nezískava: 12…exd5 13. cxd5 Sxd5 14.Sb5 Sxa2 15.Sxd7 Dxd7 16.Sxf6 gxf6 17.Dxf6 vedie k pozícii, kde sú oslabení obaja králi, ale biela dáma stojí bližšie pri súperovom monarchovi. Navyše biely môže zahrať i 15.Vxd6 s nepríjemnym tlakom.

Môj súper našiel asi ideálne riešenie. Zahral 12…exd5 13.cxd5 De8! Odstránil pešiaka z c- stĺpca, na ktorom stojí biely kráľ, odviazal dámu bez akýchkoľvek oslabení typu …g7-g5 a navyše ešte aj zabránil skorému postupu e3-e4. Po odchode dámy z d8 hrozí vziať na d5 prirodzene, jazdcom.

Po presnom 13…De8! má biely už plné ruky práce s vyrovnaním. Pešiak d5 je slabý, čierny navyše hrozí postupom pešiakov c a b otvoriť bieleho kráľa. Najsilnejšie je preto asi udalosti forsírovať. Ťah 14.Sb5 obnovuje väzbu, využívajúc nešikovné postavenie čiernej dámy. Dlhá a logická varianta 14…Jxd5 15.Db3 Jc7 16.Vxd6 Jxb5 17.Dxb5 Je5 18.Dxe8 Vfxe8 19.Jxe5 Vxe5 vedie k úplne vyrovnanej koncovke.

This post is also available in: anglicky


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 11 | Priemer: 4.36
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


9 + 2 =