Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2109

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Porozumej pozícii, Škola šachu, Veľmajster vysvetľuje

Porozumej pozícii 1: Nočná mora Kasparova

GM Ján Markoš | March 2, 2011 – 22:53Reagovalo 7 ľudí | 4,229 prečítaní
Porozumej pozícii 1: Nočná mora Kasparova

Berlínska koncovka vznikajúca po ťahoch: 1.e4 e5 2.Jf3 Jc6 3.Sb5 Jf6
4.0-0 Jxe4 5.d4 Jd6 6.Sxc6 dxc6 7.dxe5 Jf5 8.Dxd8+ Kxd8

Postavenie na šachovnici je známe každému silnejšiemu šachistovi; ba čo viac, vošlo do histórie. Aj vďaka Berlínskej obrane sa Kramnikovi podarilo poraziť Kasparova v zápase o MS. Predsa si však trúfam tvrdiť, že väčšina šachistov-amatérov má len matnú predstavu o tom, čo sa na šachovnici deje.

Biely má pešiakovú majoritu na kráľovskom krídle, čierny má za to kompenzáciu v dvoch strelcoch. Pozícia sa trochu podobá na výmennú Španielsku obranu (1.e4 e5 2.Jf3 Jc6 3.Sb5 a6 4.Sxc6). V porovnaní s ňou má ale čierneho postavenie jednu závažnú výhodu a jednu závažnú nevýhodu. Pre čierneho je výhodné, že biely pešiak e stojí už na e5. Vďaka tejto skutočnosti, a vďaka faktu, že biely už nemá bielopoľného strelca, je možné účinne zadržiavať postup bieleho pešiakov pozdĺž diagonály c8-h3. Nevýhoda pozície čierneho v porovnaní s výmennou Španielkou spočíva v tom, že jeho kráľ nešikovne uviazol v centre. Čiernemu teda bude trvať dlhšie, kým získa ideálnu koordináciu figúr.

Pre ďalšiu strednú hru bude platiť: Čierny má problém skoordinovať veže. Akákoľvek výmena veží je preto pre čierneho výhodná. Ak by sme z pozície na diagrame odstránili všetky 4 veže, čierny by už stál o niečo lepšie. Čierne veže sú často vyvíjané pomocou postupu pešiakov “a” a “h”; biely naopak svoje veže vyvíja do centra, na e1 a d1. To je i dôvod, prečo 9.Vd1+ nie je presný ťah; na d1 patrí veža z a1.

Čierny kráľ sa často stáva objektom útoku; potrebuje sa kamsi schovať. Typicky sa ukrýva na 2 miesta: na e8 a b7. Na b7 je to ďalej, ale stojí tam bezpečnejšie.

Bielemu vyhovuje akákoľvek výmena jedného zo čiernych strelcov. Čierny preto privčas nevyvíja strelca na e7 či e6, aby neprišlo S/Jg5. Bieleho strelec obvykle končí na b2, kde má ideálny prehľad o centre, a je i v bezpečí. Ak predsa dôjde k výmene na e6, a čierny bude mať na kráľovskom krídle štruktúru e,g,h; veľmi sa mu uľaví, ak vymení zvyšného bieleho jazdca. Táto figúra totiž na e4 stojí veľmi nebezpečne.

Bieli pešiaci dámskeho krídla obvykle skončia na bielych poliach, aby harmonizovali so strelcom. Obvykle teda stoja a2-b3-c4, a4-b3-c2 či a4-b3-c4. V koncovke sa tak ľahko stávajú korisťou čierneho bielopoľného strelca, ktorý ich napadne odzadu.

Nie je celkom jasné, ktorej strane je výhodné otvorenie hry. Podľa strategických poučiek by malo byť výhodné čiernemu, pretože má dvoch strelcov; ak ale biely stihne otvoriť centrum predtým, ako čierny skryje kráľa, obvykle získa silný útok.

Biely má v Berlínskej dva plány: buď prelomiť centrum postupom e5-e6, alebo prekonať pešiakmi na kráľ. krídle “bariéru” pozdĺž diagonály c8-h3; tj. zahrať h2-h3, g2-g4 a f2-f4-f5.

Pre šachistu-neprofesionála je asi jednoduchšie hrať Berlínsku obranu za bieleho. Čierny spočiatku trpí veľmi zlou koordináciou figúr, a musí teda našľapovať veľmi opatrne. V Berlínskej obrane sa typicky veľa manévruje, hra má nekonkrétny, trochu vágny charakter. Aj to je dôvod, prečo v nej pozičný hráč Kramnik obohral taktického génia, akým Kasparov nepochybne je. Kasparovov kombinačný “motor” totiž nemal materiál, na ktorom by mohol pracovať; v Berlínskej obrane nie je veľmi čo počítať. Čo sa ráta, je porozumenie.

Kramnik vs. Kasparov

Kramnik proti Kasparovi počas zápasu o majstra sveta. Londýn, 2000.

Berlínska obrana je strategicky veľmi ťažké otvorenie. Je pochopiteľné, že sa jej mnohí hráči radšej vyhnú. Je to však i otvorenie, ktoré “drží”. Ak ju použijete čiernymi proti silnejšiemu protivníkovi, máte (ako ukazujú štatistiky, viď môj článok) výrazne väčšiu šancu uspieť ako v iných variantoch.

This post is also available in: anglicky


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 10 | Priemer: 4.70
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Diskusia (7)

 • Jiří Ramík says:

  Článek GM Jána Markoša Noční mora Kasparova ( ” Berlínská koncovka ” )hodnotím velmi pozitivně.Určitě prospěje méně zkušeným hráčům,má ale i co říci šachovým odborníkům.Jediné,co v něm postrádám je doplnění na závěr dvěma nebo třemi vzorovými partiemi se stručným komentářem.Těším se další podobné články.

  Jiří Ramík

 • David Navara says:

  Vel’mi pekný článok. Iba by som chcel upresniť, že Kramnik Kasparova v berlínskej obrane nie obohral, iba s nim udržal 50 procentov. Ale to tiež nie je vobec zle :-). Nad Kasparovom Kramnik vyhral bielymi. {Prepáčte, niemam na svojej klavesnici háčik nad o a okrem toho moja slovenčtina nie je ideálna.}

  • Marek Holeva says:

   Zaujímavý postreh.

   Ja len doplním, že všetkých 8 partií, v ktorých mal Kasparov v tomto zápase biele, skončili remízou (partie je možné pozrieť si napr. tu).

   Mimochodom, ak nie je Tvoja slovenčina ideálna, tak je minimálne chválitebná. Len jedna drobnosť — nie “procentov”, ale “percent”.

  • Jiří Ramík says:

   Davide, musím Vám pogratulovat nejenom k výborné znalosti ” bratrského jazyka ” slovenštiny,ale hlavně k výbornému výsledku na turnaji ve Wijk aan Zee a postupu do A skupiny v příštím roce.

   Myslím si,že k dalšímu Vašemu zlepšení a postupu do TOP 10 na světě
   brání zatím Vaše určitá slabina – hra černými proti 1.e4
   Můj soukromý názor je,že hrát Breyera ve Španělce a Scheveningen v
   Sicilce není zrovna pro Vás to ” pravé ořechové”.
   Doporučuji Vám probrat repertoár černými po 1.e4 s GM Jansou.
   ( S přihlédnutím k Vašemu stylu hry ! )
   Já jsem spíše koresp.hráč.Hrál jsem ale úspěšně 2x finále ČR ,
   také úspěšně za koresp.reprezentaci ČR.

   Přeji Vám zopakovat výsledek z ” B ” turnaje ve Wijku i v následujím roce v turnaji ” A “.

   • Libor Havlicek says:

    Pan Ramik,

    myslim, ze sudny clovek by si mal byt vedomy toho, ze David Navara je sachovo uplne v inych dimenziach a akakolvek snaha radit mu, ci odporucat aby cokolvek zmenil na svojej hre je prinajmensiom neskutocna trufalost. Pride mi to rovnako zvratene, ako keby som chcel ja radit Ronaldovi ako ma kopat do lopty.

    • Jiří Ramík says:

     Pane Havlíček,

     nejdříve bych Vám doporučil velmi zkorigovat Vaši sprostou slovní zásobu.
     Dále musím na Váš neslušný výpad reagovat.V praktickém šachu jsem hrál 5 let národní ligu za KPS Brno a Lokomotivu Brno.
     Potom jsem přešel na koresp.šach.Probojoval jsem se 2x do finále,kde jsem hrál například i s GM Jaroslavem Hýblem,který byl dříve i vicemistr světa v kor.šachu.V turnaji jsem skončil na 4.místě.GM Hýbl mě během turnaje několikrát požádal o konzultace k určitým rozehraným teoretickým variantám.Vždy jsem mu vyhověl.
     Toho,že taková kapacita oceňovala vysoce moje teoretické znalosti i moji hru jsem si považoval.
     Dále jsem hrál úspěšně za korespondenční reprezemteci ČR – vyhrál jsem svoji šachovnici bez prohry v kvalifikaci VI ME družstev.
     ( Mimochodem čeho jste dosáhnul v šachu Vy ? )

     Za svojím doporučením našemu nejlepšímu hráči GM Navarovi si stojím.
     ( Opravdu potřebuje vylepšit repertoár černými po 1.e4 a pokud bude mít zájem,tak mu svoje doporučení sdělím ).
     A pokud jste dobře četl,tak jsem mu doporučil vylepšit repertoár zahájení s výborným teoretikem i praktikem GM Jansou.

 • vaclav vladyka varnsdorf says:

  garri kasparov byl jistě společně s alechinem největší génius v šachu / po nich fischer s karpovem a capablankou / jediná chyba co mistr kasparov udělal to,že si nedohodnul odvetný zápas / kramnik by jistě souhlasil,protože k zápasu se kvalifikoval širov a né on. Nicméně když už měl být jen jeden zápas měl být alespon na 24 partií kde se dalo ještě něco dělat a zvrátit stav utkání.

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


1 × = 8