Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2126

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Porozumej pozícii, Škola šachu, Veľmajster vysvetľuje

Porozumej pozícii 5: „Pomaly ďalej zájdeš.“

GM Ján Markoš | May 17, 2011 – 11:24Reagovalo 0 ľudí | 976 prečítaní
Porozumej pozícii 5: „Pomaly ďalej zájdeš.“

„Každým ťahom vyvíjaj novú figúrku!“ „Nestrácaj čas, ak nechceš dosať rýchly mat!“ „V otvorení má čas cenu zlata!“ Koľko sme sa len týchto dobre mienených rád na tréningoch napočúvali… Pravda, naši tréneri to mysleli dobre: kto „uleje“ štart partie a prenechá súperovi náskok vo vývine, bude v strednej hre trpieť. Čas má v otvorení skutočne cenu zlata.

Aj pomerne silní hráči však majú tendenciu tento poznatok zovšeobecniť na celú hru; získajú dojem, že šach je niečo ako preteky, v ktorých ide o to, ktorá strana rýchlejšie či skôr zrealizuje svoj plán. Toto zovšeobecnenie je ale hrubým omylom.

Šach nie sú preteky F1. Magnus Carlsen nie je Mika Häkkinen. Niektoré pozície je síce nutné hrať rýchlo, iné je však správne hrať pomaly, trpezlivo. V mnohých pozíciach je rýchlosť skôr na škodu. Je veľmi dôležité, aby sa hráč naučil rozoznávať, kedy ide o „rýchlu“, a kedy naopak o „pomalú“ pozíciu. Snaha hrať „pomalú“ pozíciu rýchlo, alebo naopak „rýchlu“ pozíciu pomalo, má obvykle katastrofálne následky.

V pozícii v nasledujúcej ukážke akoby šachový čas celkom zastal:

Nasledujúce dva diagramy sú z partie McShane-Short, Londýn 2009. V oboch je na ťahu biely. Skúste ich prosím porovnať a odhadnúť, koľko ťahov ich od seba delí. Tri? Šesť?

V skutočnosti obe postavenia delí celých tridsať (!) ťahov. Ako je možné, že si dvaja silní veľmajstri tak málo vážia šachový čas, že za tridsať ťahov nedokázali nijako konštruktívne vylepšiť svoju pozíciu?

Odpoveď samozrejme znie: Práve preto, že obaja hráči sú silní veľmajstri, sa na šachovnici za tak dlhú dobu neudialo prakticky nič. Ide o toto: pozícia na prvom diagrame má blokovaný charakter, figúrky preto prakticky nie sú v kontakte. Aby sa charakter pozície zmenil, muselo by prísť k nejakému prelomu, čiže k pohybu pešiakov. Avšak, a to je dôležité, jedna strana si nemôže dovoliť rozhýbať svojich pešiakov. Čierny má totiž vo svojej štruktúre dvoch dvojpešiakov; táto formácia je veľmi citlivá na posun vpred, obvykle každý pohyb dvojpešiaka vytvorí nejakú slabinu. Čierny teda pozíciu otvoriť nemôže; môže len čakať, čo vymyslí biely. Short to vie a preto vyčkáva.

Biely naopak otvoriť pozíciu môže (prelomom h3-h4; možno i b2-b3). V žiadnom prípade sa však s týmto postupom neponáhľa a manévruje hore-dolu figúrami. Toto otáľanie má dvojaký účel: jednak umožňuje vybrať najvhodnejší okamih na prelom, jednak je pre súpera psychologicky veľmi nepríjemne. McShane vyhral v 163. ťahu.

This post is also available in: anglicky


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 4 | Priemer: 5.00
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


4 + 2 =