Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2126

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Porozumej pozícii, Škola šachu, Veľmajster vysvetľuje

Porozumej pozícii 22: Hraj!

GM Ján Markoš | October 10, 2011 – 13:52Reagovalo 0 ľudí | 832 prečítaní
Porozumej pozícii 22: Hraj!

Európsky klubový pohár je nesmierne prestížna súťaž; je to akási šachová Liga majstrov. Zároveň však v niečom pripomína ruletu. Tohto roku hralo 65 tímov švajčiarskym systémom na 7 kôl. Je logické, že niektorí favoriti sa vôbec nestihnú stretnúť. Veľa preto závisí od losu v posledných kolách; kapitáni sa každý večer modlia k bohyni Caisse.

Pocit vrtkavosti šťastia ešte umocňuje fakt, že Európsky klubový pohár sa hrá na zápasové body, nie na skóre ako Olympiáda. Pokým na Olympiáde nie je tesná prehra žiadnou tragédiou, tu je. Vyrovnané zápasy preto prinášajú nesmierne napínavé okamihy; o jeden z nich sa s vami chcem podeliť.

Tretie kolo, prvý stôl, zápas medzi jedenástou nasadenou Bosnou a prvým nasadeným Socarom. Na piatej doske exmajster sveta Kasimdžanov prekvapujúco prehral s IM Stojanovičom; na prvých dvoch doskách remízy. Časová tieseň. Na tretej šachovnici stojí v partii Predojevič-Mamedjarov nasledujúca pozícia:

Predojevič, na ktorého hodinkách svietilo 8 sekúnd, (hráči dostávajú bonifikáciu 30s/ťah), ponúkol remízu. Mamedjarov mal niekoľko minút; zodpovedne preto vstal a išiel sa spýtať svojho kapitána, veľmajstra Tukmakova, či ju smie prijať. Niekoľko sekúnd sa spolu emotívne dohadovali. Napokon kapitán zavelil jasné: „Hraj!“

Navidomoči vykoľajený Mamedjarov sa vrátil za dosku, pokrčil plecami a zahral 33…Je4??.

Tento efektný ťah jeprehrávajúcou chybou; čierny si síce postaví dámu, stratí za ňu ale priveľa materiálu. Tukmakovov odhad bol správny; po nenápadnom 33…h5! čierny vyhráva. Musí ale vidieť veľmi krásne 34.Sc2 hxg4 35.Sxf5 g3 36.Vxg3 Jb1!!.

Partia pokračovala v rýchlom, temer kaviarenskom tempe. Figúrky stáli medzi políčkami, nikto ich neopravoval:

34.fxe4 Jg3+ 35.Vxg3 Ve1+ 36.Kg2 (Celkom pohodlne vyhráva i 36.Jf1 Vxa1 37.Jge3) 36…Vxa1 37.Jxh6 Vf8 38.Jf7+ Vxf7 39.Sxf7 Vg1+ 40.Kxg1 d1D+

Časová tieseň sa skončila; čierny je úplne stratený. Ešte sa stalo: 41.Jf1 Dd4+ 42.Je3 h5 43.Sd5 Dxa4 44.Jf5 Da1+ 45.Kf2 Db2+ 46.Kf3 1-0

Socar prehral 2.5-3.5 a stratil šancu na zisk zlata. Vyhral síce všetky ostatné zápasy; 12 bodov ale nestačilo. Ruský Peterburg totiž nazbieral o bod viac. Dve rozhodnutia v priebehu necelej minúty celkom zmenili chod turnaja.

Všímavý čitateľ si iste uvedomil ešte jeden zaujímavý fakt. Z uvedeného jasne vyplýva, že prvé dve družstvá spolu nehrali. A nehrali ani s tímom, ktorý skončil bronzový; (o tom niečo viem, zhodou okolností sme to boli my, G-team Nový Bor).

Možno by stálo za to o rok predĺžiť turnaj o dve kolá…


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 5 | Priemer: 5.00
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


− 5 = 1