Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2126

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Porozumej pozícii, Veľmajster vysvetľuje

Porozumej pozícii 30: „Problém? Žiadny problém!“ (Tata Steel ’12)

GM Ján Markoš | January 17, 2012 – 15:44Reagovalo 0 ľudí | 643 prečítaní
Porozumej pozícii 30: „Problém? Žiadny problém!“ (Tata Steel ’12)

Rímskokatolícki kresťania slávia Vianoce 24.decembra, pravoslávni o dva týždne neskôr. Šachisti tohto roku oslavovali Vianoce 14.januára. Práve v tento deň totiž začal najslávnejší turnaj súčasnosti, Tata Steel Chess Tournament v holandskom Wijk an Zee.

Veľmi dobre odštartoval Armén Levon Aronian, súčasná dvojka svetového rebríčka.  Porazil čiernymi figúrkami Karjakina, a potom bielymi minuloročného víťaza Nakamuru. Záver tejto -  mimochodom veľmi búrlivej a peknej – partie si zaslúži našu špeciálnu pozornosť.

Aronian-Nakamura, Tata Steel Chess Tournament, po 49.ťahu čierneho:

Jediný, kto môže reálne pomýšľať na víťazstvo v tejto pozícii, je biely. Má vežu, strelca a dvoch pešiakov za dámu, tj. má minimálnu materiálnu prevahu. Jeho kráľ stojí vcelku bezpečne, pokým ten súperov sa krčí ustrašene v rohu šachovnice. Šance bieleho ešte zvyšuje zaujímavá „povahová vlastnosť“ dámy: totiž že dáma je síce dobrý útočník, ale zlý obranca. Dáma má tak veľkú hodnotu, že ňou poriadne nič nepokryjete, a navyše sa sama stáva objektom útoku.

V podstate jedinou šancou čierneho na udržanie nerozhodného výsledku v tejto pozícii je večný šach. Nakamura pravdepodobne očakával, že biely podvihne svojich pešiakov „f“ a „g“, a tým sa jeho dáme otvorí šachovací priestor…

Ako nájsť v takejto pozícii najsilnejší ťah bieleho? Najprv je potrebné rozoznať, v akom type pozície sa nachádzame: ide o strategickú, technickú, taktickú či akú pozíciu? Levon Aronian jemne vycítil, že v takejto pozícii mu nepomôžu Nimcovičove strategické poučky, ale skôr jeho skúsenosti s problémovým šachom. Pozície v šachových problémoch totiž často vyzerajú podobne – odhalení králi, neobvyklé materiálne pomery, podivne roztrúsené figúrky.

Armén preto (myslím si) riešil toto postavenie podobne ako diagram s výzvou „biely vyhrá“. Neobmedzil sa len na napohľad pekné, aktívne ťahy – hľadal ťah najúčelnejší.

Čierny kráľovský pár je relatívne blízko pri sebe – tak vzniká možnosť jazdcovej vidličky. Biely by najradšej zahral Vf8+ a Je6+ so ziskom dámy. Tomuto brutálnemu postupu ale bránia hneď  dve okolnosti. Po prvé, na e6 stojí biely strelec; po druhé, Jf4 je viazaný. Ako vyriešiť oba tieto problémy? Pre Aroniana to nie je žiaden problém:

50.Sg4!!

Úder po hlavičke! Čierny má teraz obrovské problémy. Vytvorením hrozby biely získal momentum, ktoré mu vydrží v útoku až do konca partie…

50…De5

50…Kg8 51.Vf8+; 50…Jxg4 51.Vf8+ Kg7 52.Je6+


Nasleduje dôkladná masáž „with a happy ending“; s udusením čierneho monarchu:

51.Je6 h6 52.Vf8+ Jg8 53.f4 Db2 54.Kh3 Da1 55.Sh5 Kh7 56.Vf7+ Kh8 57.Sg6 Jf6 58.Vf8+ Jg8 59.Sf7 1-0


Želám vám do Nového roku, nech vám – podobne ako Levonovi Aronianovi – problémy nerobia žiadne problémy.


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 3 | Priemer: 5.00
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


− 1 = 2