Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2109

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Porozumej pozícii, Veľmajster vysvetľuje

Porozumej pozícii 32: „Keď sú ženy samé.“ (Tata Steel ’12)

GM Ján Markoš | January 25, 2012 – 10:00Reagovalo 0 ľudí | 860 prečítaní
Porozumej pozícii 32: „Keď sú ženy samé.“ (Tata Steel ’12)

Keď sa Jane Austenovej pýtali, ako je možné, že v jej knihách nie je ani jeden rozhovor, ktorý by viedli iba muži medzi sebou, bez prítomnosti dámy, odpovedala so sebe vlastnou úprimnosťou: „Dôvod je jednoduchý. Nemôžem takýto rozhovor napísať, pretože vlastne neviem, ako sa muži rozprávajú, keď sú sami.“

Iný spisovateľ – na meno si nespomeniem – k tomu dodáva: „Keby muži vedeli, čo robia ich manželky doma, pokým sú oni v práci, nikdy by sa neženili.“ Pokračuje potom opisom amerických domácich paničiek, ktoré polihujú celé dopoludnie v teplákoch, a len hodinku pred príchodom mužíčka rýchlo poupratujú, oblečú si sukne a učešú sa. (Samozrejme to myslel ako vtip, a ja to tak i citujem. Byť ženou v domácnosti by nevydržal asi žiaden muž.)

Medzi gendrami proste jestvujú určité neprekonateľné bariéry. Muži nikdy celkom nevstúpia do ženského sveta, a ani ženy do mužského. A akékoľvek informácie o živote „iného živočíšneho druhu“ sú pre mužov cenné. Pre šachistov obzvlášť.

Jednu takú informáciu pre vás mám. A zdarma. Uvidíte, ako hrajú ženy šach, keď sú samé. Dívajte sa a držte si klobúky. Je to celkom jazda:

Cmilyte-Lahno, Tata Steel Chess B, 7.kolo

Tak už to vieme. Dámy sa v prítomnosti mužov chovajú pokojne, keď sú ale samé, rujú sa ako divé zvery. Až do krvi.

Ale pohľad je to pekný…


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 9 | Priemer: 4.56
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


+ 3 = 12