Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2089

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Porozumej pozícii, Veľmajster vysvetľuje

Porozumej pozícii 33: „Neúmyselný mat“

GM Ján Markoš | February 10, 2012 – 13:48Reagovalo 0 ľudí | 1,012 prečítaní
Porozumej pozícii 33: „Neúmyselný mat“

Keď študenti na Slovensku skončia strednú školu, rozdávajú svojim kamarátom a známym takzvané „oznamká“. Keď mi naposledy jeden z mojich žiakov podobné „oznamko“ priniesol, stálo na ňom motto: „Vždy cieľ na Mesiac. Aj keď sa netrafíš, skončíš medzi hviezdami.“  Trochu vzletné, že? Ale je v tom i kus pravdy.

Je dobré mať vysoké cieľe. A to aj vtedy, keď sa ich splnenie zdá byť temer nemožné. Pretože – ako hovorí jedno slovenské porekadlo – občas aj motyka vystrelí. Odvážnemu šťastie praje. Kto naopak sám sebe uzatvára možnosti, či už zo strachu, alebo v mene akéhosi „realizmu“ a akejsi „opatrnosti“, ten veru medzi hviezdami neskončí.

Mladučká majsterka sveta Hou Yifan už hviezdou prvej veľkosti je. A nie bezdôvodne; svoju výkonnosť dokazuje turnaj čo turnaj. Nedávno hviezdila na Gibraltar Opene, ktorý len-len že nevyhrala. Predbehol ju napokon Nigel Short, nechala ale za sebou celú plejádu hráčov 2700+: Mamedjarova, Lázničku, Movsesiana, Svidlera, Le Quanga a iných.

Samozrejme, prialo jej aj šťastie. Vždy mu ale šla aspoň pol cesty naproti. Dokazuje to i nasledujúca ukážka:

Hou Yifan-Le Quang Liem, Gibraltar Open 2012, 8.kolo, biela na ťahu:

Čo dodať? Kto nič neskúsi, nič nepokazí, ale ani nič neurobí.

Aj preto hokejisti strieľajú temer z každej pozície. Zo zlej pozície dajú gól málokedy, ak ale nevystrelia, nedajú gól nikdy. A raz to tam proste „padne“. Odvážnemu totiž šťastie naozaj praje…


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 9 | Priemer: 3.89
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


9 × 9 =